Skocz do zawartości

Robot jeżdżący. Parę pytań zielonego


interfire

Pomocna odpowiedź

Witam.

Mój cel to stworzyć jakiegoś prostego robota którym bym jeździł po papierosy czyli powinien być sterowalny padem od PS4 z dowolnego punktu w naszym kraju gdzie sięga zasięg sieci GSM. I choć na programowaniu znam się dobrze i nie mam z tym żadnych problemów to od strony elektronicznej już tak pięknie nie jest. Pozwólcie że zacznę od tego co mam:

Arduino UNO R3:

Motor Shield:

Moduł bluetooth HC-05:

Bateria 4,5 V

Serwomechanizm SG90:

Jakiś silniczek:

Pytania:

1. Dlaczego serwomechanizm nie działa jeżeli podłącze go pod baterię 4,5 V? Czy potrzebny jest jakiś sterownik do tego?

2. Dlaczego serwomechanizm działa dopiero gdy podłącze pod Arduino USB i koszyk z sześcioma bateriami AA 1,5 V?

3. Dlaczego gdy ten silniczek działa z maksymalną prędkością i jednocześnie wysyłam sygnał do serwomechanizmu aby się obrócił, układ się resetuje? (Na linuxie znowu muszę nadać uprawnienia portu aby móc wgrywać programy) (Zasilanie jak w pkt. 2) Rozumiem że serwomechanizm trzeba by podłączyć pod inne źródło zasilania no ale patrz pkt. 1.

4. Gdybym chciał żeby taki robocik działał dłużej niż 20 minut, to czy wymienione przeze mnie źródła zasilania wystarczą? Czy może kupić jakiś akumulator? Cena nie gra roli.

5. Co sądzicie o stronie abc-rc.pl? Czy może ktoś mógłby mi polecić lepszą i tańszą stronę z takimi częściami?

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

4. Jak cena nie gra roli to kup sobie LiPo 2S w kilku rozmiarach, najlepiej z hobbyking.com. To ci wystarczy na długą pracę. Bateria 4.5V to tak na prawdę 3x AA spięte szeregowo. Głowy nie urywa.

3. Resety masz z powodu szumów na zasilaniu lub rezystancji wewnętrznej ogniwa powodującej spadki napięcia. Dodaj spory kondensator elektrolityczny i mniejszy ceramiczny na zasilaniu mostka H.

5. hobbyking.com

1. Pewnie napięcie za niskie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Robot będzie ważył w granicach 300g? Bo z akumulatorem będzie 2x tyle. Proponowana przez ciebie ładowarka ma całe 35W a zasilacz 240W... Już lepiej kupić coś takiego i zasilić to z zasilacza atx http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__76461__IMAX_B6_DC_Charger_5A_50W_Copy_.html

Do tego przejściówka nie potrzebna. Na przyszłość patrz na europejskie magazyny może będą polskie wtyczki 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ta ładowarka to tani szrot. Jak cena nie ma znaczenia to kup chociaż: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_Accessories.html

Nie wiele drożej a bezpieczniej i lepiej dla baterii.

Ja bym jeszcze kupił akumulatory 2000mAh i 1000mAh do mniejszych robotów.

Wysyłka LiPo z magazynu w Chinach jest droga i raczej dodadzą Ci podatek na granicy. Lepiej magazyn EU.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnie 2 pytania przed złożeniem zamówienia:

1. Mam 4 takie koła:

Połączone czymś co chyba nazywa się osią wyglądają tak:

Wszystko ok rozumiem że do tej zębatki przy kołach wystarczy podpiąć silniczek z założoną zębatką. Ale na czym powinien opierać się silniczek i całe podwozie?

2. Znalazłem coś takiego w internecie, jak powinno wyglądać sterowanie za pomocą serwomechanizmu:

http://www.mt.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/Mini-C-rysunki-A-E.pdf

No ale jak podpiąć pod koła te orczyki? Przecież jak ten orczyk będzie podłączony bezpośrednio to będzie się kręcił razem z kołem. Czy wymagana część jakoś się nazywa? Czego mam szukać? Czy na tej stronie hobbyking to dostanę?

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem będzie problem z rozsądnym wykorzystaniem tego koła, potrzebowałbyś jakiegoś łożyskowania i kadłuba. Na początek myślę że lepiej kupić tani gotowiec:

http://www.aliexpress.com/item/New-Motor-Smart-Robot-Car-Chassis-Kit-Speed-Encoder-Battery-Box-For-Arduino-Free-Shipping/1924502066.html albo

http://www.aliexpress.com/item/4WD-Robot-Smart-Car-Chassis-Kits-With-Speed-Encoder-DC-3V-5V-6V-for-Arduino-SG166/32363943439.html .

Ja bym kupił wersję dwukołową.

Jak koniecznie chcesz się bawić z tamtymi to poszukaj łożysk na odpowiednią grubość ośki, a potem zbuduj uchwyty. A potem znajdź silnik z odpowiednią zębatką.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.