Skocz do zawartości

[Magisterka] Pomysły na robota


Kipperek

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem na 5 tym roku Informatyki i stoję przed wyborem tematu pracy magisterskiej. Od niedawna zacząłem się interesować robotyką, programowanie arduino itp. i w związku z tym chciałem zrobić projekt z tym związany. Jest jednak pewien problem, ponieważ mam promotora, który jest bardzo 'ambitny' i myśli, że praca magisterska to musi być coś super i to co magistranci będą robić musi być super skomplikowane przez co odrzuca wszystkie tematy, które studenci proponują. Udało mi się wynegocjować robienie robota na arduino, lecz jest pewien mankament - musi być on wyzwaniem programistycznym i mieć jakieś zastosowanie.

Mam parę pomysłów:

- Parę robotów które będą jeździły po pokoju przygotowanym na coś w rodzaju magazynu, będą zaimplementowane jakieś algorytmy stadne, będą się ze sobą komunikowały, unikały kolizji i dowoziły towary z miejsca na miejscie

- Robot do którego będą dołączone coś jakby nadajniki, po których naciśnięciu będzie np z kuchni szukał drogi do miejsca gdzie naciśnięto pilota i będzie dowoził np obiad 😉

W tym miejscu prosił bym was o podsunięcie jakiś pomysłów, może w końcu coś zostanie zaakceptowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Kipperek, ja bym ostrzegał przed projektami, które mają działać w środowisku domowym. Oczywiście jest to ciekawe i ambitne, jednak jak na pierwszy większy projekt może okazać się zbyt trudne. Bezpieczniej będzie założyć jazdę/wykonywanie zadań w jakimś wstępnie kontrolowany środowisku typu plansza/makieta. Pamiętaj również, że robot, który ma się swobodnie poruszać po mieszkaniu będzie sporo droższy od małej, testowej konstrukcji. Często koszt projektu jest sporym problemem podczas prac dyplomowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za odpowiedź, dlatego właśnie będę obstawiał przy grze w piłkę, bądź robotami 'magazynowymi', myślałem jeszcze nad robotem balansującym, bo widziałem sporo robotów na forum tego typu robionych na prace dyplomową.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ciekawe może też być zrobienie robotów, które będą coś budować, choćby z gotowych klocków. Wchodzi w tym momencie dość dokładne pozycjonowanie i koordynacja -- tematy trudne, ale ciekawe.

Z domowych zastosowań, które są relatywnie niewrażliwe na chaotyczne środowisko, to robot-zwierzątko domowe. Takie roboty to właściwie głównie zabawki, ich jedynym krytycznym zadaniem jest odnalezienie stacji dokującej przed rozładowaniem baterii, a w pozostałym czasie mogą mieć bardzo szeroką gamę zachowań, takich jak "zaczepianie" właściciela, patrolowanie pomieszczeń, szukanie najjaśniejszego lub najciemniejszego miejsca, kierowanie się do źródeł dźwięków, wykonywanie pre-programowanych sekwencji ruchów, etc. -- wszystko to z losowo ewolującymi wagami, żeby wydawało się, że robot ma osobowość i się uczy. Okazuje się, że ludzie się do takich "zwierzątek" przywiązują.

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu, a możesz powiedzieć cos więcej na ten temat? Bo ja na razie z kategorii "robo-zwierzat" domowych widziałem tylko kudłatą kulkę, której zadaniem głównym było zwrócenie na siebie uwagi i udawanie zwierzaka, a celem pobocznym zbieranie kurzu (co robiła w sposób strasznie chaotyczny) stwierdziłem, z według mnie takie coś jest kompletnie bez sensu.

Oczywiście pomijam tutaj całkowicie kategorię robotów edukacyjnych (do których zaliczam zarówno Maoropodobne oraz servopsy), bo to jest chyba zupełnie inny temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.