Skocz do zawartości

Część 3-Kurs programowania uC AVR w C (WinAVR, Kurs AVR-GCC)


Treker

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bo nie mam w sumie tego i też mi działa 😋

To co wypisałeś to przykłady? Bo nie do końca rozumiem.

A tak nota bene to wie ktoś jak wywołać timer i jak go ustawić dla AT90S2313? Wdzięczny bym był też jak ktoś by mi nie tylko napisał gotowca, ale wytłumaczył co, jak i dlaczego. Czytałem datasheet i nie wiele z tego rozumiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam chciałem rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami i natknełem się na forum forbot.pl gdzie znalazłem kurs języka C na AVR. Teraz mam kilka pytań dotyczących jak mam zacząć głównie chodzi mi osprzęt ponieważ nie mam w laptopie portu LPT ani RS232 tylko USB związku z czym zakupiłem programator AVR Prog usb (foto w załączniku). Mam pytanie do tych wszystkich którzy tez mają tylko usb czy nie ma żadnych niebezpieczeństw przed uszkodzeniem laptopa gdy cos robimy przy układzie z mikroprocesorem, gdy to wszystko podpinamy łączymy itp. oraz jak się za to wszystko zabrać aby móc już przystapić do pierwszej części kursu.

Wszystkim dziękuję za pomoc

01.thumb.JPG.8820415c91b4a274124d70028df0b5ed.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Kupne programatory zazwyczaj są już projektowane z zabezpieczeniami - w instrukcji powinna być wzmianka, jeśli jej nie ma to musisz dokładnie przyjrzeć się płytce - szukaj (przynajmniej w usbasp) bezpiecznika polimerowego.

Link do komentarza
Share on other sites

a czy będę potrzebował zasilacza czy wystarczy zasilanie przez usb :

laptop-usb-programator AVR-układ z mikroprocesorem z kursu. ?

Bo jeżeli będzie potrzebny zasilacz tak jak w kursie autor używa to czy nie będzie kolizji ?

ponieważ z programatora mam wyprowadzenie MOSI,GEN,RST,SCK,MISO,VCC oraz 4xGND którymi bezpośrednio bym się wpiął na mikroprocesor atmega8 bez użycia zasilacza czy tak mogę?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem jak z programatorem usb bo usb ma 5V na wyjściu, ale jak masz pin VCC na programatorze to powinieneś podpiąć tam napięcie 5V. Jeśli nie zasilisz ATmegi to ona nie będzie działała ! Tylko jej nie spal! Poza tym jest wiele tematów dotyczących twojego pytania wystarczy poszukać!

Link do komentarza
Share on other sites

To że na czymś ci pisze VCC nie znaczy jeszcze że powinieneś tam podpiąć zasilanie.

Weź i podepnij programator bez zasilacza do procka i zobaczysz czy idzie ci zasilanie z USB. A jak nie to podepnij zasilacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy należy go zasilać czy nie najlepiej dowiedzieć się od sprzedawcy 🙄

Mam pytanie do tych wszystkich którzy tez mają tylko usb czy nie ma żadnych niebezpieczeństw przed uszkodzeniem laptopa gdy cos robimy przy układzie z mikroprocesorem,

Musiałbyś się bardzo postarać, aby uszkodzić laptopa,,, w sumie to chyba nie realne no chyba, że przy zwarciu zasilnia USB, ale wydaje mi się, że przed tym to już się laptop sam obroni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.