Skocz do zawartości

pojazd o wadze 20 kg jakie silniki?


RicS

Pomocna odpowiedź

Witam,
jestem tutaj nowy ale jeśli chodzi o mechanikę i elektronikę to mam je w pewnym stopniu opanowane bo od roku zajmuje się moddingiem komputerowym. Kiedyś jak bylem mniejszy bardzo lubiłem robić jakieś proste konstrukcje a'la robot. Naogladalem się programu pt. Robotica. Oczywiście po zaczerpnięciu większej wiedzy okazało się ze to co robiłem to nie były wcale roboty ale coz dziecko ma inne wyobrażenie. Ale nie przyszedłem tutaj się rozpisywać o sobie. Chciałem się zapytać jak obliczyć max predkosc pojazdu i jego uciąg znając parametry silnika,wagę oraz średnice kol? Mój pojazd będzie wazyl kolo 20kg, chciałbym zeby mial spory uciąg ale zeby byl zrywny(ale bez uciągu).

Proszę o wyrozumialosc oraz dziękuje za odp.(brak polskich znakow spowodowany brakiem polskiej klawiatury)

Edit:

Szukalem silnikow na allegro(150zl jeden) i wydaje mi sie ze dwa silniki 250W z przekladnia od skutera elektrycznego bede do tego dobre. Myslalem o 4 silnikach z wkretarek ale raczej sie nie nadadza chyba do tego, jak myslicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Te od skutera powinny spokojnie wystarczyć.

Napisz coś więcej - jak ma ten robo wyglądać, co robić, ile kół, itp.

Jak chcesz max prędkość to bierzesz:

max prędkość obr/min * średnica kół * PI = max prędkość/min

Tyle, że ten wzór nie sprawdzi się idealnie, bo zależy jeszcze od bezwładności pojazdu, oporu na mocowaniach koła, oporu powietrza (chociaż to nie ma aż tak dużego wpływu) itd. Poza tym maź prędkość obrotowa silnika nie będzie taka sama przy obciążeniu. Prościej to po prostu zmierzyć w testach.

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy tak, na początek chciałbym aby był on na sterowanie. Gdy już to zrobię to postaram się coś aby można było przełączać pomierzy sterowaniem RC a sterowaniem przez mikroprocesor. No silniki właśnie od skutera elekt. straczyly by ale trochę drogie sa:/ do tego łańcuchy bo to będzie 4 kołowiec z tym ze jeden silnik będzie na dwa kola. Mam w domu jakieś autko RC firmy NIKKO, z niego wezmę sterowanie. Skoro będą 2 silniki to muszą być tez chyba 2 mostki H. Tylko teraz aparatura sterującą zasilana jest 9V bateria natomiast silniki muszą być zasilane przez 24V, jak można to rozwiązać?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz użyć stabilizator na 9V (stabilizator 7809 - ostatnie dwie cyfry oznaczają napięcie na wyjściu więc, np. 7805 ma na wyjściu 5V a 7809 ma 9V)

Wtedy byś musiałbyś całość zasilać na 24V tylko aparature sterującą na 9V, albo poprostu dwie baterie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko jedno mnie zastanawia. Wydaje mi się, ze jak daje drążki do przodu na pilocie to do odbiornika jest przesyłany sygnał aby dać napięcie na obydwa silniki. Ale jest to napięcie jakie jest dostarczane do odbiornika czyli 9V. Jak się mylę to proszę mnie poprawić. Po doczytaniu definicji H-bridge wszystko mi się pomieszało. Z definicji wynika ze steruje on kierunkiem obrotów silnika. Ale tym zadanie zajmuje się chyba aparatura sterująca RC,nie? Myślałem, ze pełni on role regulatora obrotów żeby jeden z silników nie chodził szybciej od drugiego(bo wtedy pojazd jechałby po luku).

Link do komentarza
Share on other sites

Aparatura ma za zadanie przesłać sygnały do mostka, a on dopiero steruje.

Co do prędkości, to i tak w jakiś sposób musiałbyś przesłać jaką prędkość chcesz. W niektórych aparaturach masz regulację prędkości, ale tym nie zajmuje się mostek H.

Link do komentarza
Share on other sites

Do sterowania PWM prędkości silników możesz wykorzystać miktrokontroler, albo nawet układ NE555. H-Bridge steruje kierunkiem obrotów silników. Możesz sterować silnikami przez przekaźnik jeśli chodzi tylko o włącz-wyłącz

Link do komentarza
Share on other sites

Aha, czyli aparatura sterująca ma zasilanie oddzielne(9V) ma 2 wyjścia sterujące i do każdego wyjścia idzie jeden mostek H o mocy prądowej odpowiedniej dla silnika z tym, ze obydwa mostki H muszą mieć osobne zasilanie niż aparatura sterująca. Przy tych silnikach najlepiej byłoby zrobić mostki z MOSFET-ow.

Ten schemat może być?

2.png

Tylko pewnie trzeba go odpowiednio przebudować pod silniki.

A oto dane silnika:

Zasilanie 24V DC

Moc 250W

Model : MY1016Z2

Pobór prądu ok 14A

Obroty wirnika silnika 3300 obr/minute

Obroty wyjściowe z przekładni 338 obr/minute

Jesteście wstanie pomoc mi dobrać odpowiednio wszystko z tego schematu do silnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, ze jak daje drążki do przodu na pilocie to do odbiornika jest przesyłany sygnał aby dać napięcie na obydwa silniki. Ale jest to napięcie jakie jest dostarczane do odbiornika czyli 9V. Jak się mylę to proszę mnie poprawić. Po doczytaniu definicji H-bridge wszystko mi się pomieszało. Z definicji wynika ze steruje on kierunkiem obrotów silnika. Ale tym zadanie zajmuje się chyba aparatura sterująca RC,nie? Myślałem, ze pełni on role regulatora obrotów żeby jeden z silników nie chodził szybciej od drugiego(bo wtedy pojazd jechałby po luku).

Mostek H jest o tyle sprytny, że pozwala na sterowanie dowolnym napięciem (zależnym od układu, na przykład dla L293D jest to do 36V) poprzez sygnał 4,5 - 7 V. Czyli na mostek H np PWM z mikroprocka, a na silniki napięcie do 36V (uwaga na prąd, dla L293D <1A). Tak na chłopski rozum początkującego, proszę o poprawienie w razie błędów.

edit: Postu powyżej nie było jak odpisywałem 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Ten co podał nes86 powinien spokojnie starczyć, ma prąd maksymalny 30A, silniki ciągną max 14A.

Nie widzę większego sensu budować samemu - mozna popełnić błędy, a scalak będzie miał wbudowane dodatkowe fukcje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.