Skocz do zawartości

Chciałbym zbudować możliwie prosty i tani robot na arduino sterowany przez smartfona(bluetooth)


MistrzZen

Pomocna odpowiedź

Otóż tak jak w temacie. Chciałbym żeby był możliwie prosty i tani, jako iż jestem zielony i za sobą mam dopiero jakieś proste konstrukcje (typu światłolub) potrzebuje kompletna listę części (bez podwozia) i program na arduino i smartfona (Nie potrafie pisać w języku C/bascom ani w itp). Myślałem już nad zbudowaniem czegoś podobnego jak tu (

). Jako jest to mój pierwszy robot na arduino to na początek zadowolę się jakimiś podstawowymi opcjami (typu włączenie lewego/prawego silnika, jazda do tylu bez skręcania). Liczę na waszą pomoc.
Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że ambicja i trzeba sobie wysoko cele stawiać, ale jeśli nie masz nawet bladego pojęcia jak coś zrobić, zacznij od czegoś mniejszego i prostszego - oto moja pomoc.

"Jako jest to mój pierwszy robot na arduino to na początek zadowolę się jakimiś podstawowymi opcjami (typu włączenie lewego/prawego silnika, jazda do tylu bez skręcania)."

Bardzo słusznie myślisz. Zadowól się więc podłączeniem drivera silnika do Arduino i programowym sterowaniem kierunkiem i prędkością obrotową. Być może to już jest dla Ciebie wyzwaniem, więc na tym się skoncentruj. Ogarnij problem zasilania, sterowania i jazdy po wyznaczonej trasie. Może jakiś dodatkowy czujnik? Potem rozszerz to o moduł BT lub nawet o sterowanie komendami przesyłanymi po kabelku z kompa itd.. Powoli, etapami zbudujesz coś większego. Planów budowy robotów masz tu na Forum mnóstwo. Oczekujesz, że ktoś przeszuka je z Ciebie i podeśle gotowy link czy zrobi projekt od zera przycięty specjalnie do Twoich potrzeb?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jako iż to ma byc prosta konstrukcja dlatego elementow bedzie raczej minimum. Jakies podrobione arduino, moduł bluetooth, niewielki powerbank, koszyk na baterie zamiast akumulatora, a podwozie juz mam takze cena nie powiina byc wysoka.

[ Dodano: 12-12-2015, 09:30 ]

Planów budowy robotów masz tu na Forum mnóstwo. Oczekujesz, że ktoś przeszuka je z Ciebie i podeśle gotowy link czy zrobi projekt od zera przycięty specjalnie do Twoich potrzeb?
I tu pojawia sie problem gdyz nie moge znalezc schematu na silniki DC.
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wyjaśnij czego oczekujesz po "schemacie na silniki DC". Chodzi ci o budowę wewnętrzną takiego silnika czy o schemat sterowania czy może gotowy schemat podłączenia go do mostka h?

No najlepiej gotowy schemat podlaczenie do mostka(najlepiej moduł L298N) lub bezposredni do arduino(o ile to możliwe). Bo nie mam pojęcia jak go podłączyć.

[ Dodano: 12-12-2015, 12:34 ]

Mogę jakoś podpiąć zwykły silnik DC (z dwoma przewodami) do arduino bezposrednio lub poprzez moduł?

[ Dodano: 12-12-2015, 12:53 ]

Zrobiłem sobie rozpiske części i nie wiem czy to wystarczy:

-Moduł bluetooth HC-06

-Arduino Uno

-Moduł L298N

-silniki DC

-powerbank do zasilania arduino

-baterie plus koszyk 7.5v do zasilania modułu L298N

-kostka stykowa, kable, rezystory

Czy to wystarczy?

[ Dodano: 12-12-2015, 14:02 ]

Znalazłem filmik ze wszystkimi schematami (

) tylko w filmie użyto modułu na l293d a a chce użyć L298N. I tu moje pytanie czy podłączenie różnią się pomiędzy modułami czy to tylko różnica w budowie? Jeśli jednak jest różnica to czy zamiast kupować cały układ mogę go w prosty sposób złożyć na płytce stykowej?
Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda na to, że sam sobie zadajesz pytania i sam odpowiadasz. To fajnie, tylko po co o tym piszesz?

"czy podłączenie różnią się pomiędzy modułami czy to tylko różnica w budowie"

Jeżeli dobrze rozumiem sens tego dziwnego zdania, to moduły (czyli płyteczka z właściwym scalakiem plus ładnie opisane złącza do kabli) mogą być dowolne, nie ma żadnego standardu i musisz patrzeć na opisy dostarczane przez producentów. Jeżeli dwa moduły na L298 mogą być zupełnie inne, to moduły oparte na różnych scalakach tym bardziej.

Nie zadawaj tak ogólnych pytań tylko wybierz coś konkretnego, daj do tego link i zapytaj jeśli nie rozumiesz czegoś z przeczytanego wcześniej opisu. Zarówno same scalaki jak i dostępne moduły mają dokumentację. Tam znajdziesz większość odpowiedzi.

Nie musisz używać osobnego "powerbanku" do zasilania Arduino i osobnego koszyczka do napędzania mostka i pośrednio silnika. Mając ponad 7V możesz z tego zasilać i jedno i drugie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zdecydowalem sie na sam mostek l293d na plytce stykowej wiem jak podlaczyc silniki, ale nie wiem gdzie podlaczyc rezystory w swiatlolubie podlaczylem po jednym po kazdej stronie do 2 pinu od wyciecia do 5 pinu(masy) to wystarczy?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja podłączyłem jakąś dziwną rurkę co to wystawała z silnika mojego wysłużonego samochodu do takiego zielonego kabelka po lewej stronie, drugiego od góry w małym, czarnym złączu. Wystarczy żeby zaczął działać przedni kierunkowskaz? Będzie OK?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, pod warunkiem, że przełączyłeś ten dzyngiel schowany w tamtym schowku (no wiesz, gdzie, przecież to chyba jasne, nie) i zepniesz czarny kabel z szarą rurką, a potem delikatnie posmyrasz po lewym prawym nadkolu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.