Skocz do zawartości

Budowa line followera


sofnir

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum dopiero zaczynam przygodę z robotyką. Przerobiłem kurs elektroniki i arduino dostępne na forbocie i zbudowałem mojego pierwszego robota - światłoluba 🙂

Piszę do was z prośbą o pomoc w budowie mojego kolejnego robota - line followera. Jako, że jestem początkujący, chciałbym użyć arduino. Mam zakupione 2 silniki dc i 4 czujniki IR (z dwoma wyjściami, analogowym i cyfrowym). Bawiłem się już tym trochę i umiem sterować silnikami i odczytywać wartości z czujników. Teraz pozostaje napisanie programu. Chciałbym to zrobić samemu, ale nie wiem na jakiej zasadzie to ma działać.

Tutaj zaczyna się moja wielka prośba do Was, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to ma działać? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to jak mamy 2 czujniki to jeśli linia jest pomiędzy nimi - oba silniki się kręcą, jeśli któryś z czujników wykryje linie, to skręcamy (kręci się jeden z silników). Ale takie rozwiązanie nie jest chyba zbyt eleganckie bo robot będzie jeździł jak idiota xd Podobno, aby temu zapobiec należy zastosować regulator pid.

Już kończąc, mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi i jak to wykonać? Program już sobie sam napiszę, tylko nie wiem co mam pisać ^^

Z góry dziękuję za wszelką pomoc,

pozdrawiam Sofnir

Link do komentarza
Share on other sites

Regulator pid to swoją drogą ale zacznijmy od większej ilości czujników niż dwa. Już przy 5 można ładnie jeździć. Najpierw po prostu napisz program, żeby robot odbijał się od linii i kierunku czujnika najbardziej środka. Potem możesz się brać za pidy ale zacznij od zrozumienia mechaniki działania linefollowera i poeksperymentuj z takim prostym programem.

Link do komentarza
Share on other sites

Regulator pid to swoją drogą ale zacznijmy od większej ilości czujników niż dwa. Już przy 5 można ładnie jeździć. Najpierw po prostu napisz program, żeby robot odbijał się od linii i kierunku czujnika najbardziej środka. Potem możesz się brać za pidy ale zacznij od zrozumienia mechaniki działania linefollowera i poeksperymentuj z takim prostym programem.

Okej, zacznę od czegoś łatwiejszego, mam 4 takie czujniki, jak myślisz wystarczy na początek? Później mogę jeszcze dokupić. Wytłumacz mi tylko co masz na myśli? Załóżmy, że mam moje 4 czujniki, w jednej linii, rozstawione co jakąś odległość. Podepnę je do pinów cyfrowych (będę dostawał wartości 0 lub 1 dla każdego z nich). Położę robota na kartce i teraz właśnie, jak ten robot ma się zachowywać? Robot ma się odbijać od linii? Czyli ta linia czarna ma być pomiędzy czujnikami, tzn. na środku jest linia, z jej lewej strony 2 czujniki, a z jej prawej też 2 czujniki? Jeśli żaden z czujników nie wykrył czarnej linii to jadę do przodu, jeśli lewy czujnik wykrył to skręcam w prawo, a jeśli prawy to skręcam w lewo? Nie wiem czy to na takiej zasadzie ma działać?

Tylko wtedy po co 5 czujników? Dla opisanego przypadku wystarczą 2 czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nigdzie nie widzisz linii to jedziesz do przodu ile fabryka dała. Jeśli widzisz na którymś bliższym środka linię to lekko zwalniasz a jak na jednym z dalszych to bardziej zwalniasz. Proste? Możesz dowolnie eksperymentować z takim algorytmem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli nigdzie nie widzisz linii to jedziesz do przodu ile fabryka dała. Jeśli widzisz na którymś bliższym środka linię to lekko zwalniasz a jak na jednym z dalszych to bardziej zwalniasz. Proste? Możesz dowolnie eksperymentować z takim algorytmem.

Jasne, że proste 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.