Skocz do zawartości

Uniwersalne wyprowadzenie do serwomechanizmów (i nie tylko)


deshipu

Pomocna odpowiedź

Moje zabawy z robotami to hobby i lubię sobie przy tym poeksperymentować. Polega to między innymi na wypróbowywaniu różnych dostępnych płytek z mikrokontrolerami. Niestety podłączanie ich za pomocą płytki stykowej ma dość sporo wad -- nie tylko potrzeba strasznie dużo miejsca żeby podłączyć na przykład serwomechanizm, ale do tego jeszcze całość jest mało odporna na wstrząsy i poruszanie. No i plątanina kabli nie ułatwia orientacji.

Dlatego zbudowałem sobie w pewnym momencie płytkę uniwersalną, w którą mogę wpiąć różne płytki z mikrokontrolerami, dodać kilka kabelków do zasilania i z łatwością podłączyć serwa, czujniki czy przyciski. Pierwsza wersja wyglądała tak:

Jednak szybko okazało się, że nie wszystkie płytki mają ten sam rozstaw nóżek (choć zdecydowana większość pasuje). Zatem zmuszony byłem zrobić sobie bardziej uniwersalną płytkę, używając do tego płytki prototypowej (takiej z paskami). Dodałem też wyłącznik, aby łatwiej mi było dokonywać szybkich poprawek w połączeniach w bezpieczny sposób:

Ta płytka pozwala wpiąć dość sporo:

Jednak wykonanie jej to było trochę pracy, a przydałoby się mieć takich więcej. Zatem ponownie usiadłem do Fritzinga i zaprojektowałem najnowszą wersję:

Tutaj wpiąć można już w zasadzie wszystko co ma dwa rzędy nóżek i mieści się w pięciu centymetrach. Nawet ESP8266-1 czy PyBoard. Zdjęcia płytki nie pokażę, bo płynie ona jeszcze do mnie z Chin.

Czy można coś jeszcze ulepszyć? Z pewnością. Na myśl przychodzi bezpiecznik i otwory montażowe, być może nawet jakiś stabilizator napięcia...

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Tak jak pisałem, breadboardy są wrażliwe na wstrząsy, podłączenie wtyczki serwa zajmuje na nich dużo miejsca (trzeba zająć trzy wiersze, u mnie zajmuję jeden), albo/oraz dodatkowych kabli, w których potem się trudno połapać, etc.

Do tego nie wszystkie płytki da się podłączyć, bo albo tak jak ESP-8266-01 mają nóżki zbyt blisko siebie, albo, jak PyBoard, mają dodatkowe nóżki pomiędzy tymi dwoma rzędami. W przypadku mojej płytki, jeśli wlutuję tylko te headery, które są potrzebne, to wewnętrzne nóżki nie przeszkadzają (choć nie są dostępne).

Do tego dochodzi kwestia tego, że mam już większość połączeń zrobioną i wbudowany wyłącznik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.