Skocz do zawartości

Pozycja końcówki z danych z żyroskopu, akcelerometru


Alvedro

Pomocna odpowiedź

Cześć, mamy taką sytuację kinematyczną.

W końcówce C chcę umieścić akcelerometr i żyroskop 2 osiowy, punktu D w ogóle nie ma. Znając położenie tego punktu i długości AB i BC policzę kąty między ramionami, na których mi zależy.

Ale najpierw, muszę przerobić dane z czujników na współrzędne, które później wykorzystam i na tym etapie moja wiedza jest strasznie nieuporządkowana i ma braki, dlatego szukam wskazówek czego szukać dalej i na czym się skupić.

Link do komentarza
Share on other sites

Filtrem kalmana mozesz oszacowac przesuniecie. Oczywiście musisz to dodać do jakiejś pozycji początkowej -- więc ramię musiałoby być na początku wyzerowane. No i oczywiście to są wszystko estymacje i będą się z czasem coraz mniej dokładne robić.

Nie prościej dać tam jakieś encodery? Choćby nawet potencjometr, albo czujnik Hala z magnesikiem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chcę się trochę zaznajomić z tematem czujników orientacji, trochę testuję stąd ten akcelerometr.

Nie do końca rozumiem, przeliczyłem dane z akcelerometra na przyspieszenia i w pozycji domyślnej dostaje dane: x=0.04, y=0.03 i z=0.97, czy dobrze rozumiem, że te dane mogę podstawić już pod wzory kinematyki odwrotnej za współrzędne końcówki i po obliczeniu kąty powinny mieć realne wartości, pomijając na razie błędy akcelerometru.

Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw sam piszesz, że uzyskałeś przyspieszenia, a w kolejnym zdaniu chcesz przyspieszenia wstawiać jako współrzędne. Coś jakby nie pasuje, nieprawdaż?

Pamiętaj, że ten ~1 w Z to przyspieszenie ziemskie, gdy końcówka jest nieruchoma.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.