Skocz do zawartości

Beagle Bone Black - Jak uporałem się z Hub'em USB?


Pomocna odpowiedź

No cóż pora na kolejne zmagania z Beaglem. Nie wiem czy w ogóle ktoś to czyta bo tu raczej fani Maliny są no ale może komuś się przydadzą te moje wypociny:)

Jako, że BeagleBone Black posiada tylko jedno gniazdo USB do tego w standardzie 2.0 do zasilania i komunikacji z większą ilością potrzebnych urządzeń: kart sieciowych, kamer, klawiatury, myszy, sterowników itp. - potrzebny jest aktywny Hub USB.

Pardon - bo zaraz fachowcy się przywalą, że piszę głupoty - BBB posiada oczywiście dwa złącza z tym że jedno miniUSB jako klient, ale nie o nim będzie tu mowa. Potraktuję o tym standardowym 2.0 oznaczonym w specyfikacji jako USB1.

W handlu dostępne są masowo różne rozgałęziacze, Hub'y USB zarówno pod złącze 3.0 jak i 2.0. Ja wybrałem Hub w standardzie 2.0 ponieważ lepszy nie był mi potrzebny i takowe gniazdo (tego standardu) jest w BBB fabrycznie.

Należy pamiętać, że Hub USB powinien posiadać aktywne, zewnętrzne zasilenie, czyli ma to być Hub aktywny.

Dlaczego taka uwaga? Z tego co się orientowałem nadmierne obciążenie portu USB w Beagle może doprowadzić do jego uszkodzenia - inaczej - nie jest przystosowane do zasilania urządzeń o poborze prądu większym niż przewidziane dla standardu USB 500mA czyli 0,5A. Zatem jeżeli planujemy w naszym projekcie użycie większej liczby urządzeń USB, aktywny Hub to doskonałe rozwiązanie:).

Poniżej przedstawiono listę urządzeń, które powinny bezproblemowo współpracować z BeagleBone Black:

Manhattan 10-port HUB,
D-LINK DUB-H7 7 Port USB 2.0 Hub,
Trust HU-5770 7-Port Powered Hub.

Chciałem aby w moim przypadku było bardziej "hakersko" 🙂 , nabyłem za kwotę 14,50zł wynalazek "no name" prezentowany na zdjęciu poniżej:

Hub USB z podłączoną kartą sieciową.

Wielkie było moje zdziwienie kiedy po podłączeniu do BBB i zasilania okazało się, że Hub po prostu nie działa i nie działa... . Świeci mruga ale nie wykrywa kart i innych urządzeń. Nie wiem czy to kwestia konfiguracji BeagleBone Black i jego Debiana czy coś innego. Zacząłem poszukiwania, jak rozwiązać ten problem - przecież nie chcę zasilania USB z BBB tylko z Hub'a - z sieci elektrycznej!

Znalazłem - okazuje się bowiem, że tańsze Hub'y mają rozwiązanie w postaci małej diody prostowniczej łączącej część zasilania gniazda USB z zasilaniem całej płytki Hub'a. Prezentuje to zdjęcie poniżej:

I po kłopocie z niesfornym zasilaniem Hub'a USB.

Wyczytałem, że rozwiązaniem takiego problemu może być jedynie odcięcie przewodu zasilania z kabla USB (uprzednio należy rozpruć jego otulinę), co ze względów estetycznych nie wchodziło w grę, lub odnalezienie na płytce takiego właśnie elementu i jego odlutowanie (tanie Hub'y tak mają - podobno). Ja przezornie tę diodę pozostawiłem i jedynie rozłączyłem zasilanie via USB na rzecz bardziej przydatnego zasilania z zasilacza (aktywnego). Teraz już wystarczy zasilacz 5V / 2 - 3A i można podłączać to co nam potrzeba do realizacji wymarzonych projektów:).

Oczywiście Hub'y wymienione wcześniej, powyżej w tym poście nie powinny mieć takiego problemu, bo one fabrycznie są robione jako aktywne i nie ciągną zasilania via USB komputera czy BBB, z tego też tytułu są droższe.

Dobra poniżej zamieszczam kilka fotek i okienko z VNC na dowód, że to wszystko funkcjonuje jak trzeba.

Hub z usuniętą diodą prostowniczą🙂 Lampka na karcie WiFi świadczy, że przynajmniej jest zasilanie:)

Cukierkowe podświetlenie taniego Hub'a USB:)

Polecenie / lsusb / - utrwala mnie w przekonaniu, że o to chodziło.

Czy tak to powinno być zrobione? Pewnie jest inna metoda i grzebanie w konfiguracji Debiana, ale że nie jestem fachurą od Linuxów, takie rozwiązanie wydaje się być ze wszech miar prawidłowe i do zadań "amatorskich" chyba wystarczające.

I tak kolejny problem z Beagle został w miarę prosto rozwiązany. Pozdrawiam i dużo sukcesów z tą zabawną platformą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.