Skocz do zawartości

Czujnik odbiciowy czy szczelinowy - niezawodność


mopsiok

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Muszę mierzyć szybkość obrotu koła, maksymalnie 5 obr/s. Ilość impulsów do 60/obrót, ale myślę że dałoby radę zejść do 30.

Zastanawia mnie który z tych dwóch czujników sprawdzi się lepiej w tych warunkach. Jakie macie doświadczenia z czujnikami odbiciowymi/szczelinowymi? Które oferują większą niezawodność?

Jeśli chodzi o szczelinowy, to mam na oku TCST1103 - czasy reakcji rzędu 10us. Odbiciowy wyczaiłem np. taki: KTIR0711S (czasy reakcji trochę większe, do 100us).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

1. Pomiar prędkości rzędu 300 impulsów na sekundę to żaden problem...

2. Ze względu na metodę działania czujnik szczelinowy moim zdaniem zawsze będzie lepszy - o ile konstrukcja mechaniczna na to pozwala. Nie masz problemu z odbiciem ( zależnym od koloru itd. ) i dużo więcej światła z diody pada bezpośrednio na fototranzystor, więc trudniej taki sygnał zakłócić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy używaniu czujników optycznych musisz wziąć pod uwagę także ich rozdzielczość. 60 impulsów na obrót to 60 jasnych i 60 ciemnych miejsc na obwodzie wałka/tarczy a to są tylko 3 stopnie kątowe na element. Jeżeli średnica będzie za mała, elementy będą zbyt drobne i czujnik ich nie odróżni od siebie. Najgorzej jest z odbiciowym - ten w ogóle nie ma żadnej rozdzielczości kątowej tego na co patrzy i nawet przy odległości rzędu 1mm od powierzchni, czarno-białe elementy muszą być wielkości porównywalnej z odległością diody IRED od fototranzystora a najlepiej 2-3x większe. Na pewno łatwiej jest ze szczelinowym. Przy odpowiednio dobranych prądach i czułościach, ważna jest jedynie powierzchnia fototranzystora a ta jest < 1mm² bo pracujemy na "bezpośrednim trafieniu". Z drugiej strony szczelinowy wymaga delikatnej tarczki z nadrukowanej folii albo metalowej(?) z otworkami lub powycinanej w ząbki. Ale z trzeciej strony można taki komplet (tarczka/czujnik) wydłubać ze starej myszy kulkowej...

Dzisiejsze czujniki magnetyczne (scalaki do nich) rozpoznają nie tylko jeden obrót jako zdarzenie (jak np. kontaktron), ale całkiem dobrze radzą sobie z estymacją kąta. Z takiego układu możesz dostawać już postaci cyfrowej (lub analogowej) np. 8- lub 10-bitowy kąt obrotu lub impulsy i to kwadraturowe a więc pozwalające na detekcję kierunku. To dużo więcej niż 6..7 bitów przy 64 dziurkach na obwodzie, a wystarczy tylko jeden mały magnes na osi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za porządne wyłożenie tematu! Właśnie tego się obawiałem przy czujniku odbiciowym.

Zaciekawiłeś mnie tą czujką magnetyczną, myślałem że są to 1-2 impulsy na obrót. Mógłbyś polecić jakiś przykładowy? Przyznam że istotna jest cena takiego rozwiązania.

Wydrukowanie tarczy dla szczelinowego nie powinno być problemem, mam na uczelni dostęp do świetnie skalibrowanej drukarki 🙂. Ale jeśli koszt rozwiązania z magnesikiem byłby dość niski to wolałbym użyć tej opcji. Zawsze to łatwiejszy montaż, a i o czystość nie trzeba specjalnie dbać 😃.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.