Skocz do zawartości

Budowa stacji pogodowej lub automatycznej podlewaczki ;>


Cynamonek

Pomocna odpowiedź

Witam czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy będzie to dobry wybór na 1 projekt oraz w jakim przedziale cenowym mieściłbym się? Wybrać płytkę nano czy mikro? Czy te płyki mają wgranego boota?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Przeniosłem do właściwego działu.

Link do komentarza
Share on other sites

Taki sam dobry wybór jak wiele innych.

Koszt całości będzie zależał od tego co wsadzisz do środka i jak dużo ma ta stacja umieć. Nie będę tu podawał konkretnych zestawów i cen ani też rozpisywał się o możliwościach, bo są praktycznie nieograniczone. Po jednej stronie masz prosty termometr z jednym czujnikiem i wyświetlaczem LED lub LCD a z drugiej rozbudowany system z wieloma czujnikami temperatury, ciśnienia, wilgotności, nasłonecznienia, prędkości wiatru, intensywności i rodzaju opadów (w większości lub wszystkie bezprzewodowe) raportujących dane do małego komputerka z dotykowym, graficznym LCD pokazującego wszystko na czytelnych wykresach, zapisującego całą historię na karcie SD i dostępnego przez własną stronę www z każdego miejsca gdzie jest internet.

A teraz Ty napisz jak wygląda Twoje rozumienie stacji pogodowej, bo jak widzisz koszta mogą różnić się pewnie i 100-krotnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie tyle. Ja tej stacji nie będę budował więc jest mi wszystko jedno jak ją zrobisz, ale jeśli mamy Ci tu pomagać, skup się i pisz tak, jakby Ci na tym zależało.

W końcu ma powstać gotowa rzecz a to nie dzieje się za pstryknięciem palca. Wcześniej musisz zrobić jakieś założenia, kosztorys, przemyśleć obudowę i rozłożenie części składowych, narysować schemat połączeń, zrobić mechanikę, zasilanie, zmontować wszystko do kupy, napisać program, uruchomić go i przetestować. To Ty masz zrobić więc albo podchodzisz poważnie albo szkoda czasu (naszego i Twojego).

Zaczynając więc od założeń. Już wiemy, że:

1. Chcesz mieć dwa punkty pomiarowe.

2. W zewnętrznym będziesz mierzył temperaturę i opady.

3. W mieszkaniowym temperaturę i wilgotność.

A teraz to czego nie wiemy:

1. Czy czujniki zewnętrzne mogą być podłączone przewodami? Jak długimi?

2. Z czego będziesz to zasilał? Czy dostępne będzie zasilanie sieciowe? - to znacznie upraszcza konstrukcję bo odpada problem minimalizacji poboru energii z baterii. Możesz wbudować zasilacz sieciowy do środka (nawet budując go od zera) a możesz skorzystać z zasilaczy "wtyczkowych" np. popularnych ładowarek USB dających 5V.

3. Jaki wyświetlacz:

a. LED - ile cyfr? czy osobne "okienka" liczbowe na każdą mierzoną wielkość? jak duże cyfry? 7-segmentowe czy matryce 5x7?

b. LCD znakowy - minimalny to 1 linia x 8 znaków, ale w tym samym "typoszeregu" możesz pojechać do 4x20 - wydaje się dużo ale przy wielu pokazywanych liczbach robi się gęsto i nieczytelnie

c. OLED - te tańsze są małe i jednokolorowe, ale za to graficzne więc można fajnie zaprojektować ekran prezentacji, ładnie świecą i dają duży kontrast,
d. LCD/TFT - małe 2.4 calowe nie są drogie a już kolorowe i graficzne - więcej roboty z projektem ekranu, ale prezentują się ładnie.

4. Czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, nasłonecznienia są tanie bo robi się je w postaci monolitycznych scalaków (z dziurką lub okienkiem). Wszelkie dziwności (prędkość i kierunek wiatru, opady, zawartość jakichś gazów typu CO, CO2, O2 itd) to już rozwiązania indywidualne. Przeszukaj rynek/sklepy w poszukiwaniu takich rzeczy, chyba że masz ciekawy pomysł jak to zrobić samemu. Jak wyobrażasz sobie pomiar opadów? Jakbyś to zrobił? Cy wiesz jak to się robi w stacjach meteo?

5. Czy stacja ma robić logi z tego co zmierzyła? Tj. zapis danych na jakąś kartę SD itp? Na wyświetlaczu graficznym (jeżeli takiego użyjesz) możesz pokazywać historię pomiarów w postaci wykresów np. z ostatnich 24h bez zapisywania danych na kartę. Na zwykłym znakowym to będzie trudne a przeglądanie kolumn liczb - nudne, więc w tym wypadku raczej tylko aktualne wyniki, ew. min, max, trendy i średnia za jakiś ustalony okres. Zastanów się co chcesz wyświetlać i gdzie.

6. Domowa stacja pogodowa może być ciekawym początkiem większej całości lub sterownikiem czegoś lokalnie, np. rolet lub choćby podlewania kwiatów. Może warto wyposażyć ja w jakieś wyjścia sterujące.

Przemyśl to wszystko, wyobraź sobie ostateczny kształt tego urządzenia i przyłóż się do odpowiedzi.

Jak rozumiem mechanikę (obudowę, jej obróbkę, zaplanowanie położenia przycisków, wyświetlacza, złącz do czujników zewn i zasilania) ogarniesz sam. Jest tu kilka haczyków związanych zarówno z ergonomią (kształt i położenie elementów na obudowie) jak i czystą fizyką (wpływ ciepła z elektroniki na czujniki wewnętrzne).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ostatnio w Aldi widziałem sterownik podlewania roślin za 170zł. Przykręcasz do kranu i tyle.

Jeżeli chciałbyś budować coś samemu warto zakręcić się w okół Przekaźników Programowalnych. np. Siemens LOGO od wersji 7 wzwyż (jest już 8) ma kalendarz astronomiczny, ale tańsze APB czy TECO SG2 też pociągną pewnie problem.

Kwesta założeń, potrzeb no i funduszy.

PS. Jak ma to umieć bardzo dużo i podlewać tylko trawnik, nie warto budować samemu, lepiej poszukać czegoś gotowego i ewentualnie zaadaptować, dla siebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.