Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #8 - gadżet migający, układy scalone


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Kolejna, ósma już część kursu lutowania dotyczy delikatnych układów scalonych. Wykorzystamy niesamowicie popularny licznik NE555.Eksperymentowaliśmy z nim wcześniej (podczas kursu elektroniki. Teraz nadeszła pora, aby użyć go do zbudowania migającego gadżetu na PCB.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, ogólnie mam taki problem że migający gadżet mi działa, ale tylko funkcja świecenia, regulowanie pokrętłem P1 nie daje rezultatu, nie zaczyna migać, natomiast pokrętło p2 działa jak należy - zmienia barwę.A P1 mogę w lewo i w prawo i totalnie jakby go nie było.

Link do komentarza
Share on other sites

sg, możesz pokazać zdjęcia - najlepiej obu warstw płytki? Możliwości są dwie, albo pomyliłeś elementy, albo (co bardziej możliwe) jedno z połączeń zwyczajnie nie przewodzi. Diagnoza bez zdjęć raczej nie będzie możliwa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę się wstydzę jeszcze swoich lutów, i nie mam dobrego obcinaka 🙁 wygląda to mało estetycznie, jak ścieki na środku puszczy białowieskiej, to posprawdzać czy dobre komponenty przylutowałem i odlutować i przylutować spowrotem p1?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

sg, nie ma czego się wstydzić - każdy jakoś zaczyna. Jak pokażesz, to będę mógł przynajmniej powiedzieć, co było nie tak. Jak lutowałeś poprzednie płytki z kursu, to nie powinno być już tak źle 😉 Nie ma potrzeby nic odlutowywać. Najlepiej najpierw sprawdź, czy żaden z lutów nie jest brzydki i matowy. Później możesz przetestować miernikiem uniwersalnym, czy nie ma żadnych zwarć.

Link do komentarza
Share on other sites

Odlutowałem przełącznik i przylutowałem, a także przylutowałem bardziej luty które wydawały mi się mizerne, dalej nic :/

Zdjęcia porobiłem, ale okazały się słabe(bo telefonem) - zrobię jutro lepsze kiedy będzie więcej światła i będzie można coś odróżnić 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogłem znaleźć potencjometrów z zestawu (chyba użyłem je do innej zabawki) i 'podkradłem' z kursu elektroniki - w ramach przypomnienia, przed lutowaniem, złożyłem to wpierw na płytce 🙂

Nad techniką lutowania trzeba jeszcze popracować, ale za każdym razem jest coraz lepiej (mam nadzieję)

No i jakoś to czyszczenie ładnie nie wygląda (włoski z patyczków).

Z pytań - te rezystory z 'lasu rezystorów' wymieniamy razem, czy coś przegapiłem?

Jeszcze coś o domowym wyrobie płytek drukowanych bym chciał 😉

No i podziękowania za kursy. Dzięki Wam mam w garażu już mini warsztat.

Teraz powrót do Arduino - szybkie przypomnienie poziomu I i jedziemy dalej z poziomem II.

Jeszcze raz WIELKIE dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

leepa79, super, mega fajnie widzieć, że kursy się przydają 🙂 Faktycznie masz już praktycznie cały warsztat gotowy! Jeśli chodzi o wymianę rezystorów, to jeszcze tego nie było - pewnie dorobię dodatkowy odcinek kursu, w którym będzie mowa między innymi właśnie o tym. Tylko najpierw muszę nadrobić z innymi poradnikami, aby wszyscy byli zadowoleni 😉

Co do samodzielnego wyrobu PCB, to w poniższym artykule znajdziesz dokładny poradnik na ten temat:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-przepis-na-robota-minisumo-dla-kazdego-czesc-1-vt8334.htm

Link do komentarza
Share on other sites

suchecki300, dzięki za wyłapanie tego błędu! Oczywiście, aby zebrać wszystkie materiały do kursu musiałem lutować po kilka kompletów wszystkich płytek - widocznie w jednym się pomyliłem i nieszczęśliwe wybrałem go do zdjęć. Będę musiał to poprawić przy okazji - zapisuję na listę do zmian 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To i ja się podzielę swoim "pająkiem":P Polecam taką zabawę, bo przy tym naprawdę trzeba myśleć czy wszystko dobrze się łączy, no i ta adrenalina gdy trzyma się palec na włączniku a w głowie myśl czy przypadkiem zaraz nie będzie małego bum 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przydaje, przydaje tylko czasu mało na zabawę;/

No właśnie, dziś przeniosłem tego pająka na płytkę i mam ten sam problem co kolega na początku. P1 w ogóle nie reaguje, dioda świeci ciągle bez migania i na dodatek świecą tylko dwa kolory. Oto efekty mojego nieudolnego lutowania:

Link do komentarza
Share on other sites

ka-milo90, jak rozumiem "na pająku" wszystko działało? Jeśli tak, to najlepiej sprawdzić teraz miernikiem, czy wszędzie jest "przejście sygnały", wtedy upewnisz się, że luty są poprawne. Warto również sprawdzić, czy wszystkie nóżki NE555 na pewno dotykają podstawki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

tak, na płytce stykowej wszystko było ok. Jak wyciągam scalaka to świecą wszystkie kolory. Miernikiem dokładniej posprawdzam jutro. dziś tylko tak na szybko przeleciałem i jedynie zastanawia mnie rezystor R2 na którym mam spadek napięcia 3,9V a jak mierze napięcie wyjścia z tego rezystora (lub na kolektorze tranzystora) względem GND to pokazuje mi 0,04V. Czyli na tą chwile chyba musi być cooś z tym rezystorem bo tak myśląc na szybko wydaje mi się że na kolektorze tranzystora powinno pojawiać się jakieś napięcie. Prosze mnie poprawić jeśli źle kombinuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.