Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #8 - gadżet migający, układy scalone


Komentator

Pomocna odpowiedź

12 minut temu, Plemic napisał:

Myslalem, ze to pomoze bo cyna nie chciala sie trzymac grota w ogole.

No i o to właśnie chodzi, bo cyna nie ma trzymać się grota. Jeśli cyna "lepiłaby" się do grota to byłby znak, że jest on zniszczony. Przeanalizuj jeszcze materiały z początku tego kursu, było tam wyraźnie powiedziane jak poprawnie powinien przebiegać proces lutowania 😉

13 minut temu, Plemic napisał:

Do czego sluzy ta stala kalafonia skoro od niej ciemnieja groty?

Aktualnie jest już raczej rzadko używana, ponieważ spoiwa lutownicze zawierają odpowiedni topnik w sobie. Często też wykorzystuje się topniki w płynie, które nie zostawiają brudnych śladów i można je łatwo doczyścić. Nigdzie w kursie nie korzystamy z takiego stałego topnika, więc trochę nie potrzebnie utrudniasz sobie nim zadanie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Elementy przewlekane mogą też być montowane w sposób "militarny". Tak ten sposób nazywali elektronicy starszej daty z utrzymania ruchu.

Po przewleczeniu końcówek elementu przez otwór w płytce nadmiary końcówek się obcina, po czym wystające końcówki zagina się aż do setknięcia zagiętej końcówki z padem a na końcu w typowy sposób się je lutuje.

Takie połączenia maja zastosowanie w urządzeniach narażonych na drgania np. urządzenia w samochodach, sterowniki zgrzewarek, sterowniki w innych urządzeniach przemysłowych.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Kurs przerobiłem i chciałbym napisać, że nie odbiega on poziomem od innych kursów – czyli jest bardzo dobry. :-)
Żałuję jedynie, że tak późno odkryłem te kursy. :-(

Dziękuję serdecznie, za ogrom pracy, który wkładacie w przygotowani kursów i Waszą działalność na forum.

Pozdrawiam serdecznie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pora na przygodę z ostatnim rozdziałem kursu lutowania.

Tak jak podczas całości mojej nauki, zanim odpaliłem stację sięgnąłem po płytkę stykową. Zresztą czytając wątek widzę, że to dość popularny pomysł- nie dziwię się, niesamowicie rozwija! Nie przeczę, lekko się przeraziłem widząc schemat. Niemniej krok po kroku zabrałem się za jego rozgryzanie.

Połapanie się, która nóżka NE555 jest która było karkołomne. Schemat niewiele tutaj pomaga- nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego rozstawienia pinów. Oczywiście sprawdziłem notę katalogową układu, ale zupełnie mi to nie pasowało do ścieżek na PCB. Problematyczny był pin 8, którego położenia w dedykowanym mu miejscu na płytce nijak nie mogłem zrozumieć. Ścieżka od bieguna dodatniego łączy się z pinem 4 (co się zgadza), ale do ósmego jej daleko... Zastanawiałem się, czy może posiadam jakąś czarodziejską wersję NE555 z wyprowadzeniami w lustrzanym odbiciu.

Dopiero po dłuższej chwili zorientowałem się, że przeoczyłem zworkę, która łączy ścieżkę od bieguna dodatniego z tą, która prowadzi do kondensatorów C1 i C2. Na schemacie również nie było to dla mnie tak wyraźne, gdyż ta część układu nie jest połączona łopatologiczną linią z pinem 8 na rysunku (oczywiście nie musi być, no ale moje umiejętności czytania schematów na razie są jakie są). Teraz wszystko grało.

Nie wiedząc, jak wszystko ułoży się na płytce i ile zajmie miejsca zdecydowałem się na samym środku wpiąć układ scalony i budować od niego na zewnątrz, pin po pinie. Pomagałem sobie schematem ideowym i datasheetem NE555, w niepewnych momentach po prostu patrzyłem pod światło na PCB i analizowałem przebieg ścieżek.

Staranność się opłaciła- całość zadziałała za pierwszym podłączeniem (zdj. 1 i 2). Szczerze, to właściwie nadal nie mam bladego pojęcia jak to urządzonko działa, ale będę to sobie analizował na spokojnie jak kiedyś przysiądę do drugiej części kursu elektroniki.

Dopiero teraz przesiadłem się do stanowiska lutowniczego. Lutowanie idzie mi coraz sprawniej. Zaliczyłem tylko jedną gafę, mianowicie kondensator C1 zamontowałem w miejsce C4- zorientowałem się przed uruchomieniem układu, więc katastrofy nie było. Cóż, trochę praktyki z plecionką nie zaszkodzi. Luty tradycyjnie publikuję na zdjęciu, także jeżeli są błędy to proszę, zwróćcie mi uwagę (zdj. 3).

Wszystko zadziałało "od strzała" (zdj. 4). Na zdjęciach oczywiście nie widać, jak miga - musicie mi wierzyć na słowo 😉

Tym sposobem ukończyłem całość kursu (zdj. 5). Satysfakcja z konstruowania własnych układów niemal od zera jest nie do opisania. Miło się patrzy na porównanie lutów, które wykonałem na pierwszej płytce z tymi, które robiłem teraz. Progres jest bardzo wyraźny i niezwykle cieszy. Czuję jednak niedosyt- bardzo chętnie poparzyłbym sobie palce jeszcze przy kilku układach 😉 Gdzieś na Forbocie przeczytałem o planowanej drugiej części kursu lutowania. Piszę się obydwoma rękami 🙂

@Treker, raz jeszcze serdeczne dzięki za ten kurs i gratuluję zasłużonej popularności, jaką się cieszy!

IMG_20200125_001520.thumb.jpg.31ab74fd8ce8c2193da8851652a45b9a.jpgIMG_20200125_001502.thumb.jpg.74bc7ce31ff1a64d96e1c342a1921a1f.jpgIMG_20200125_012005.thumb.jpg.fcdcf84237e71504337f6392794f9290.jpgIMG_20200125_011757.thumb.jpg.53fcbe1136930de7f54f32af0e273ee0.jpgIMG_20200125_012712.thumb.jpg.830c4c5dbd5cef616c2c3a4afa847078.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@mligiera super, bardzo miło było obserwować Twoje postępy 🙂

4 godziny temu, mligiera napisał:

Połapanie się, która nóżka NE555 jest która było karkołomne. Schemat niewiele tutaj pomaga- nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego rozstawienia pinów. Oczywiście sprawdziłem notę katalogową układu, ale zupełnie mi to nie pasowało do ścieżek na PCB. Problematyczny był pin 8, którego położenia w dedykowanym mu miejscu na płytce nijak nie mogłem zrozumieć. Ścieżka od bieguna dodatniego łączy się z pinem 4 (co się zgadza), ale do ósmego jej daleko... Zastanawiałem się, czy może posiadam jakąś czarodziejską wersję NE555 z wyprowadzeniami w lustrzanym odbiciu.

Na pewno wszystko będzie znacznie prostsze, gdy przestudiujesz nasze kursy elektroniki - wtedy NE555 powinno być dla Ciebie już znacznie mniej tajemnicze. Daj znać później czy tak było 🙂

4 godziny temu, mligiera napisał:

Gdzieś na Forbocie przeczytałem o planowanej drugiej części kursu lutowania. Piszę się obydwoma rękami 🙂

Tak, plany są - nawet na biurku mam teraz prototypy nowych układów, ale nie wiem kiedy dokładnie kurs się pojawi (musimy wcześniej dokończyć kilka zaległych publikacji). W każdym razie będę o wszystkim informował na blogu.

4 godziny temu, mligiera napisał:

@Treker, raz jeszcze serdeczne dzięki za ten kurs i gratuluję zasłużonej popularności, jaką się cieszy!

Dziękuję i życzę powodzenia w dalszej nauce elektroniki!

Link do komentarza
Share on other sites

Skończyłem właśnie kurs i wszystko było ok do prawie końca. 

Ostatnia płytka wyszła niby ok. Wszystko działa czyli świeci i mruga ale dominującym kolorem jest u mnie czerwony (jest obecny przez około 3/4 obrotu potencjometru) a niebieski jest niemal niewidoczny. Co mogłem zrobić źle?

20200417_010254.jpg

20200417_010315.jpg

Może na filmie będzie to widać 

https://youtu.be/zNkJMpsSUlY

 

Poza tym jednym potknięciem jestem bardzo zadowolony z kursu 🙂

Biorę się teraz za elektronikę 2 i czekam na lutowanie 2 🙂

Edytowano przez Vicktor
Link do komentarza
Share on other sites

@Vicktor witam serdecznie na forum 🙂 

Fajnie, że jesteś zadowolony z kursu! Co do tego problemu który napotkałeś, to jeszcze nikt nie zgłaszał podobnych objawów, ale myślę, że da się jakoś to rozwiązać.

Na początek może sprawdź wartości elementów – wydaje mi się, że są dobre, ale nie widzę jaki jest rezystor R4. Powinien być 10k. Prześledź jeszcze raz schemat dostępny w kursie i porównaj go ze swoją płytką element po elemencie.

Jeżeli to nie pomoże to spróbuj podgrzać wszystkie luty, szczególnie te w obszarze NE555 (jest problem z generowaniem sygnału, zmianą częstotliwości itp. więc problem leży gdzieś tam).

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Gieneq napisał:

@Vicktor witam serdecznie na forum 🙂 

Fajnie, że jesteś zadowolony z kursu! Co do tego problemu który napotkałeś, to jeszcze nikt nie zgłaszał podobnych objawów, ale myślę, że da się jakoś to rozwiązać.

Na początek może sprawdź wartości elementów – wydaje mi się, że są dobre, ale nie widzę jaki jest rezystor R4. Powinien być 10k. Prześledź jeszcze raz schemat dostępny w kursie i porównaj go ze swoją płytką element po elemencie.

Jeżeli to nie pomoże to spróbuj podgrzać wszystkie luty, szczególnie te w obszarze NE555 (jest problem z generowaniem sygnału, zmianą częstotliwości itp. więc problem leży gdzieś tam).

Sprawdziłem wszystko i wydaje się ok.
Nadal niestety jest tak samo
Ale zabieram się za elektronikę 2. Jak dojadę do rozdziału o tym układzie to spróbuję jeszcze raz

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.