Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #8 - gadżet migający, układy scalone

Pomocna odpowiedź

Wygląda  jednak, jakby jakieś wartości elementów były inne niż w kursie - możliwe, że nagrałem film demo dla trochę innych wartości. Zapisuję temat do zweryfikowania, ale nie musicie się tym teraz przejmować, jeśli układ działa (nawet w taki sposób) to nie ma w nim błędu 😉

Cześć, mam problem przy tej ostatniej części kursu. Do tej pory wszystkie poprzednie płytki działały bez zarzutu. W tej po włączeniu zasilania dioda zachowuje się dziwnie. Jak się jej przyjrzę, to widać efekt jakby częściowo migała, natomiast światło niebieskie się tylko delikatnie żarzy. Na filmiku tego nie widać (aparat nie łapie). Sprawdziłem luty i czy nie pomyliłem żadnych elementów ale wydaje mi się, że wszystko jest dobrze.

20200611_094947.thumb.jpg.42d24fc077b66314b11ab0043ccdc5f7.jpg20200611_095004.thumb.jpg.8a2d0fbc054126d0e92fcc84937cb1ab.jpg20200611_095029.thumb.jpg.3d4d148a46d7e77b9083795616a913d4.jpg20200611_094922_1_1.thumb.gif.91fc955a7e220dfccada1d12b8e85105.gif

@Arielvederczi witam na forum 🙂 Polecam dla pewności poprawić jednak luty, bo np. tutaj widać, że coś jest nie tak. Oczywiście to nie powoduje raczej tego efektu, ale może są też inne luty, które nie są do końca poprawne. W kilku miejscach masz też stosunkowo dużo cyny, więc warto odessać nadmiar. Możesz też dla testu wymienić kondensatory.

22296-2020-06-12_12-36-54-8742.png

Widzę jednak, że w tym przykładzie mogłem trochę namieszać, bo chyba podczas robienia tego odcinka kursu posługiwałem się dwiema płytkami, które miały na sobie wlutowane testowo elementy o różnych wartościach. Możliwe więc, że dlatego efekt z moich nagrań wygląda trochę inaczej. Zapisuję, aby zweryfikować to podczas odświeżania kursu 🙂

@Tobitobiasz44 Niestety ten kurs na ten moment jest już zakończony. Możesz pochwalić się dziełem swojej pracy 🙂