Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #8 - gadżet migający, układy scalone


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Treker zgadza sie :) podstawka :) wcisnalem, nie ma przerwy, docisnalem rownomiernie i to dosc mocno. Podlaczylem pod zasilacz warsztatowy i nadal nic, nawet lampka nie mrugnie.

Przy okazji zobaczylem, ze chyba "spalilem" zielony i czerwony, bede musial przelutowac leda jutro 🙈 Co nie zmienia faktu, ze niebieski powinien swiecic po wlozeniu NE555.

Ale dzieki @Treker za dotychczasowe uwagi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@morek32 potencjometry, które używane są w tym kursie to tzw. potencjometry montażowe przystosowane do pracy z małymi prądami. Element, który jest widoczny na Twoim zdjęciu jest trochę większy, więc zapewne jest przystosowany do pracy z większymi mocami. Po drugie, to nie jest zwykły potencjometr. Więc odpowiadając na Twoje pytanie - ogólnie jest taka możliwość, bo w kursach korzystamy z normalnych elementów elektronicznych, które można znaleźć w różnych sprzętach, ale to po prostu nie jest odpowiedni element do tego typu układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, a gdybym chciał to zrobic tylko w celu sprawdzenia czy potenjometr od głosnika jest uszkodzony (9V) więc napiecie nie jest wieksze od baterii, zakładam też żę ów potencjometr zwiększa i zmniejsza tylko rezystancje dlatego zwiększa i zmniejsza sie głośność całego urządzenia, niestety są tam 4 piny i nie wiem za bardzo jak to wykorzystać

Edytowano przez morek32
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, Treker napisał:

@ceiem tak, jest taki plan, ale nie odważę się na podanie żadnych ewentualnych dat publikacji 🙂 Robię co w mogę, ale doba jest zbyt krótka.

Czekam więc z niecierpliwością 🙂 I życzę szybkiej pracy 🙂 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Świetny kurs, super się bawiłem. Dzięki! Wszystko działało od razu, zero problemów. Świetne zakończenie po obu elektronikach i technice cyfrowej. 

Link do komentarza
Share on other sites

Super spędziłem czas podczas tego kursu. Bardzo chętnie skorzystałbym z kolejnej części o smd, pomyślcie o tym. Nie wiem czy się "chwalić", ale dopiero przed ostatnią płytką poczytałem troszkę o temperaturach i jakie było moje zaskoczenie, że pracowałem przy 4 płytkach o temperaturze o 100 stopni za małej (robiłem je na 260-280 stopni). Przy ostatnim pcb podkręciłem pokrętło do 370 stopni i w ogóle inny świat, gdy duże pady rozgrzewam o jakieś 10 sekund krócej :D.

Nie wiem jak to jest z tym topnikiem jedni mówią by używać a w waszym kursie polecacie jedynie do poprawek, domyślam się aby "upłynnić" znajdującą się tam już cynę. Ja ostatnie płytki (4 i 5 dwa ostatnie zdjęcia) postanowiłem smarować każdy ?pin? ?nóżkę? płynnym topnikiem i moja opinia jest taka, że warto, cyna ładnie się przyjmuje, jedynie troszkę trzeba się namęczyć przy czyszczeniu nawet ipą mam problem z tym, że waciki do uszu/kosmetyczne się  po prostu drą o ostre wystające nóżki.

Chętnie usłyszę komentarz co do moich lutów. Jedyne co mnie martwi to ostre wystające nóżki, czy zbyt płytko je ucinam, a może to wina moich cęgów, a może tak po prostu ma być? Płytki nr 1 nie wrzucam, ponieważ zrobiłem tam niezły bajzel, chciałem odlutować goldpiny ale to była jakaś masakra. Próbowałem lać to topnikiem na bogato, dolutowywać nowej świeżej cyn i nic. Ani odsysacz ani plecionka nie chcą mi pochłonąć wszystkiego (jednej kropki cyny na lucie). Domyślam się, że to wina za małej temperatury (ok. 290 stopni). Spróbuję w najbliższym czasie jeszcze raz.

Jeszcze raz wielkie dzięki za to co robicie, miłą częścią każdego kursu jest możliwość kontaktu z wami i czytania ciekawych pytań i odpowiedzi.

IMG_20210228_210022.thumb.jpg.5b54279594289173ac113b8b1f922ea1.jpg393503437_plytka2.thumb.jpg.b5ae530691e125e1be27d61b70f28444.jpg1269958856_plytka3.thumb.jpg.a6504d3aee5376658f98bf5c95ede35d.jpg1445074061_plytka4.thumb.jpg.5d78a7a06dcc81b84b78c0efbab23842.jpg684133144_plytka5.thumb.jpg.fc6669bea1d05c838c9d451ccc0cb619.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Krisq napisał:

Jeszcze raz wielkie dzięki za to co robicie, miłą częścią każdego kursu jest możliwość kontaktu z wami i czytania ciekawych pytań i odpowiedzi.

@Krisq Bardzo dziękujemy za motywujący komentarz 🙂 staramy się wspierać wszystkich kursantów.

10 godzin temu, Krisq napisał:

Przy ostatnim pcb podkręciłem pokrętło do 370 stopni i w ogóle inny świat

Tak, trzeba dobrać temperaturę. Nie zawsze najwyższa jest najlepsza, ale za niska też powoduje problemy. O dziwno prędzej przegrzejesz coś za niską temperaturą, bo element przez te kilka sekund zdąży się przegrzać, zanim cyna się stopi. Dlatego 10 sekund to stanowczo za dużo, 1-3 sekundy i lutowanie, to jest takie optimum, że na pewno nic się nie przegrzeje. 🔥

A tak to super Ci idzie, fajnie że pochwaliłeś się swoimi postępami. Tak trzymaj! 💪

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

U mnie również bez większych problemów. Dzięki za kurs. 👍

20210305_013138.thumb.jpg.6f335d4fce43f24db289e3dec9c83194.jpg

Ale gdy pisać o tych mniejszych problemach, to proponował bym do rozdziału o narzędziach, dopisać ostrzeżenie, że obcinaczki do drutu, powinny być bardzo ostre 😉
Niby porządne kupiłem, ale okazało się, że jednak za tępe i zniszczyłem drugi prototyp - tzn, walcząc z obcinaniem drutów, za bardzo nimi poruszałem na boki i wyrwałem dwa pady, później musiałem sztukować:
20210305_013518.thumb.jpg.f82112b0e8cac313a0360fc22ad01c1d.jpg

Problem się skończył, gdy od żony pożyczyłem takie cuś:
20210305_013726.thumb.jpg.9aeccca318967bb2462da1c2810fa59f.jpg

Teraz muszę jechać do jakiegoś konkretnego sklepu, aby oddać takie same 😄
Chociaż ostrza się nie zniszczyły, to i tak sobie je zostawię, bo druciki cięło się tym lepiej niż paznokcie...
To niesamowite, że w damskiej kosmetyczce można znaleźć lepsze narzędzia, niż w Castoramie 🤔

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@enikanwidzę, że postępy z kursami nie ustają 💪

6 godzin temu, enikan napisał:

Problem się skończył, gdy od żony pożyczyłem takie cuś:

Masz w sobie żyłkę majsterkowicza 🙂 

6 godzin temu, enikan napisał:

bo druciki cięło się tym lepiej niż paznokcie...

Tylko zapytaj żonę, bo te obcinaczki to chyba nie są do paznokci, ale głowy nie daję. Ale fakt, nadają się do nóżek (podzespołów).

Temat obcinaczek to trudna sprawa, sam stestowałem już kilka i znaleźć takie które mają jedną stronę płaską jest trudne. Pewnie Knipex ma jakieś za grube złotówki. Bardzo dobre i tanie (nie wiem jak z wytrzymałością) obcinaczki są od badziewnego chińczyka, ale są bardzo popularne i bardzo ostre. Np tu jest oferta.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.