Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #8 - podsumowanie kursu


Komentator

Pomocna odpowiedź

@BartekJ pewnie, jeśli chcesz to możesz zacząć od STM32 - musisz mieć tylko świadomość, że to dość rozbudowane zagadnienie (dużo trudniejsze niż Arduino). Najlepiej będzie, jeśli zerkniesz na nasz najnowszy kurs: https://kurs.forbot.pl/stm32l4 Sprawdź jak wyglądają poszczególne lekcje i zacznij działać, jeśli uznasz, że taki temat wygląda dla Ciebie interesująco 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, BartekJ napisał:

Witam, skończyłem 2 kursy elektroniki i z powodzeniem kurs TC, ostatnie ćwiczenie z dodatkowymi punktami zrobione, podłączyłem nawet timer 555 do tego licznika.

Bardzo interesuje mnie działanie mikrokontrolerów pod spodem; assembler, hardware, itp., dlatego myślę o zaczęciu przygody od razu z stm 32. Czy taki plan ma sens? 

Sky is the limit

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

Kurs skończony, tak jak i podstawy elektroniki 1 i 2. Czas, żeby się brać za Arduino 🙂

Jeśli chodzi o sam kurs TC to świetne uzupełnienie poprzednich części. Świat elektroniki w końcu stał się znacznie bardziej przyjazny. Fajnie rozjaśnia temat logiki ze szkoły średniej i studiów.

W temacie z syreną wydaje mi się, że coś jest niedopracowane, bo sporo osób miało problemy mimo poprawnego podłączenia układu. Dzięki jednemu z użytkowników udało mi się ukończyć kurs. Co do ostatniego tematu z wyświetlaczem miałem kilka problemów, ale wynikały one raczej ze sprzętu niż kursu. Cokolwiek poruszyłem kablami to wyświetlacz przestawał działać, co uniemożliwiło mi dalszą pracę z dodatkowymi zadaniami. Próbowałem różnych wyświetlaczy, scalaków i miejsc na płytce, ale nic to nie pomagało. Tak czy siak wszystko super jak zawsze, jestem ciekawe co przyniesie kurs Arduino. Programowanie miałem już dawno w planach, dajnie będzie zacząć ucząc się na fizycznych sprzętach, a nie tylko w samej konsoli.

Trzymajcie się i kontynuujcie świetną pracę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@inzynierek_mech miło słyszeć, że kurs Ci się podobał 🙂 Jeśli chodzi o syrenę alarmową to mam ten temat na uwadze, problem wynika z tego, że musiała się trafić seria układów scalonych o trochę innych parametrach - było to sprawdzone m.in. tutaj. Jak sytuacja się unormuję to w kursie poprawi się ostateczna informacja co do ewentualnej zmiany schematu.

Arduino to dobry kierunek, powodzenia! Alternatywnie możesz teraz jeszcze zerknąć również na kurs lutowania

Link do komentarza
Share on other sites

Już prawie skończyłem. Zostały mi zadania dodatkowe z ostatniej lekcji. Jak zwykle coś spaliłem xd. Tym razem jednak było grubo, bo musiałem sobie dokupić bramki logiczne not. (Tak spaliłem 2 :D) Przez to że nie było takich samych, musiałem dodatkowo przerabiać schematy. Co do licznika. Przeczytałem komentarze i nie zauważyłem, by ktokolwiek wspomniał o tym, że wyłączenie licznika, też jest przez niego uwzględniane. Na zakończenie jeszcze zapytam się o kontynuację techniki cyfrowej. No więc kiedy będzie?

Widzimy się przy arduino. 🤚

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@LewySierpowy cieszę się, że miałeś sporo zabawy przy tym kursie 🙂 Jeśli chodzi o kontynuację kursu techniki cyfrowej to w tym przypadku jest nią niejako kurs FPGA, ale ciężko nazwać, aby temat ten był dobry dla hobbystów. Z FPGA spotkasz się ewentualnie na studiach i wtedy warto sięgnąć po taki kurs. Jeśli chcesz iść drogą hobbystyczną to warto teraz kierować się już do Arduino (i/lub jeszcze można wcześniej zająć się kursem lutowania).

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny kurs 🙂 Przeszedłem przez niego chyba najszybciej z dotychczasowych (do tej pory zrobiłem wszystkie podstawowe, a z średnio zaawansowanych został mi poziom drugi Arduino i budowa robotów), chociaż nie tylko dlatego, że ten był krótszy, ale również wyjątkowo zachęcający do zrobienia "jeszcze jednego ćwiczenia".

Zabrakło mi w nim tylko jednego - tradycyjnego quizu na koniec 😅

Przy okazji też dodam, że do ostatniego ćwiczenia zakradł się drobny błąd. W spisie potrzebnych części wymienione są 
3 kondensatory 100nF, natomiast w zestawionym układzie użyty jest tylko jeden.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@itischrisd witam na forum, cieszę się, że kursy są pomocne 🙂

Dnia 22.07.2023 o 13:50, itischrisd napisał:

W spisie potrzebnych części wymienione są 3 kondensatory 100nF, natomiast w zestawionym układzie użyty jest tylko jeden.

Faktycznie, słuszna uwaga. Trzy kondensatory są jednak ujęte na schemacie ideowym. Podczas naszego montażu nie dodaliśmy tych, które były przewidziane jako kondensatory filtrujące zasilanie układu. Można je dodać w ramach "zadania domowego" 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.12.2023 o 15:17, cd2dot0 napisał:

Osobiście w planach mam Arduino, ale ostatnio zaopatrzyłem się w e-booka "Jak czytać noty katalogowe?" i chciałbym w pierwszej kolejności zajrzeć do niego, szczególnie, że omawia elementy znane mi z kursów elektroniki.

Dziękuję za opinię, cieszę się, że naukę z kursu uważasz za udaną. Jeśli chodzi o kontynuację to wybrałeś właściwą kolejność. Czytanie not katalogowych będzie miłym dodatkiem przed kursem Arduino. Mam nadzieję, że książka się spodoba 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.