Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs lutowania – #1 – wstęp, spis treści

Podstawy 08.02.2016 Damian (Treker)

kursLutowaniaJedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z operowaniem lutownicą.

Jak uniknąć niepoprawnych lutów, zniszczonych płytek drukowanych lub przegrzanych elementów elektronicznych? O tym w kursie lutowania!

Nawigacja serii artykułów:
następna część »

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Kurs lutowania – dla kogo?

Twoje samodzielne próby lutowania kończyły się niepowodzeniem? A może jeszcze nigdy nie trzymałeś lutownicy w dłoni? Ten kurs przygotowany został właśnie z myślą o takich osobach!

W tej serii poradników skupimy się na nauce lutowania elementów przewlekanych. Zasada działania wykorzystywanych tu części została omówiona w popularnym kursie elektroniki.

Kurs lutowania – spis treści

Materiał dotyczący tego kursu został podzielony na następujące odcinki:

  1. Kurs lutowania – #1 –  wstęp, spis treści (właśnie czytasz ten odicnek)
  2. Kurs lutowania – #2 – niezbędne narzędzia
  3. Kurs lutowania – #3 – pierwszy raz z lutownicą, częste błędy
  4. Kurs lutowania – #4 – lutowanie złącz, odsysacz
  5. Kurs lutowania – #5 – las rezystorów, plecionka, topnik
  6. Kurs lutowania – #6 – dioda RGB, bateria z kondensatorów(?)
  7. Kurs lutowania – #7 – przerzutnik bistabilny, tranzystory
  8. Kurs lutowania – #8 – gadżet migający, układy scalone
  9. Polecana kontynuacja: Kurs podstaw programowania Arduino
  10. Polecana kontynuacja: Kurs budowy robotów

Kurs lutowania – ćwiczenia

Ciężko nauczyć się lutowania podczas czytania tekstu. Dlatego wszystkie artykuły opublikowane w tym cyklu będą zawierać rekordową ilość zdjęć i filmów. Od obsługi narzędzi, przez dobór części, po ich poprawne lutowanie.

W kursie pokazane zostaną również efekty najpopularniejszych błędów. Dzięki temu bardzo szybko będzie można zidentyfikować przyczynę własnych problemów.

Nic tak nie utrudnia nauki, jak mozolne szukanie porad dopasowanych do posiadanych elementów. W przypadku tego kursu sytuacja została odwrócona! Każdy może ćwiczyć na tych samych płytkach i elementach, na podstawie których pisane były poradniki!

W sprzedaży pojawiły się zestawy dedykowane do kursu lutowaniaW ich wnętrzu znajduje się komplet elementów elektronicznych wraz z płytkami, na których realizowane będą przykłady.

Płytki zaprojektował Michał (Futrzaczek), który jest autorem kursu podstaw elektroniki. W związku z tym kurs lutowania można traktować jako rozszerzenie tamtej serii poradników!

Kurs lutowania – niezbędne wyposażenie

Przed przystąpieniem do ćwiczeń konieczne jest wyposażenie własnego warsztatu. Czy wszystkie narzędzia są niezbędne oraz, czy warto inwestować w tani sprzęt? O tym będzie w kolejnym artykule. Już teraz zdradzę, że dla wygody początkujących, przygotowany został wzorcowy zestaw narzędzi, które będą używane w kursie, a później posłużą każdemu przez długie lata!

Komplety narzędzi dostępne są w Botlandzie, który jest dystrybutorem zestawów Forbota:

Dlaczego zdecydowałem się na zestaw z takimi narzędziami (szczególnie mam tu na uwadze stację lutowniczą) przeczytać będzie można w następnym odcinku kursu.

Podsumowanie

Głównym celem tworzenia kursu lutowania, było przeprowadzenie początkujących przez cykl krótkich projektów, które pozwalają na późniejsze, całkowite usamodzielnienie.

Gwarantuję, że po wykonaniu wszystkich ćwiczeń
lutowanie nowych układów nie będzie już problemem.

Co więcej, moje testy innego sprzętu pozwoliły wybrać ten najbardziej optymalny zestaw, z którego będzie można wygodnie korzystać przez długie lata. Ewentualna rozbudowana (np. poprzez dodanie innych grotów) nie będzie również stanowiła żadnego problemu!

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Nie chcesz przeoczyć kolejnych artykułów? Skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o nowych publikacjach!

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

tomek127pol

13:36, 08.02.2016

#1

Proponuję jako bonus dodać wzmiankę o tym jak łatwo lutować przewody słuchawkowe, te emaliowane, to dla mnie był kiedyś prawdziwy koszmar, co tam rezystory :P W końcu wypracowałem sposób. Kładę przewód na krysztale kalafonii i przyciskam na 3-4 sekundy grotem tak żeby przewód się zanurzył. Później można już cynować, ważne żeby zaczynać od końca przewodu, tak żeby rozpuszczona emalia i nadmiar kalafonii mógł "uciec" na dalszą część przewodu.

Treker
Autor wpisu
Administrator

14:25, 08.02.2016

#2

tomek127pol, racja - temat lutowania słuchawek przewija się w Internecie dość często. Nie jest to zbytnio związane z Forbotem, ale jeśli wystarczy czasu, to dorobię taki odcinek :)

tomek127pol

15:50, 08.02.2016

#3

Ja często korzystam z części z odzysku, w tym z przewodów, a trzy żyły w przewodzie słuchawkowym, cienkim i giętkim, idealnie nadają się do zamontowania jakiegoś czujniczka w robocie :)

robot123HIOT

18:34, 08.02.2016

#4

A może być lutownica typu grzałka

Treker
Autor wpisu
Administrator

18:37, 08.02.2016

#5

robot123HIOT, czy to jest pytanie? Jaka to lutownica typu grzałka? Musisz sprecyzować swoje pytanie (?) i stosować znaki interpunkcyjne - będzie łatwiej Ci pomóc :)

sosnus

18:45, 08.02.2016

#6

Treker, skoro już robicie PCB, to może warto zrobić oficjalne, Forbotowe PCB do robotów z kursu Nawyka? LF, Światłolub, MS?

Treker
Autor wpisu
Administrator

18:49, 08.02.2016

#7

sosnus, mam różne plany - pierwsze efekty powinny być widoczne w lutym. Nie ukrywam, że te PCB, to test, który ma trochę przetrzeć szlak :)

robot123HIOT

18:54, 08.02.2016

#8

Poprawka;Bo w zestawie jest stacja lutownicza. A czy mogę użyć lutownicy typu grzałki?

marek1707

19:25, 08.02.2016

#9

Myślę, że podchodząc do firmowych płytek warto lekko odświeżyć projekty. Czasy trochę się zmieniły. Jakieś pomysły? Może Forbotowo-robotyczne shieldy do Arduino Nano, ew. Uno lub płyteczka do np. małej ATmegi8 lub 32 umożliwiająca zrobienie beama, LFa i paru innych prostych stworków (np. chodząca pokraka na kilku serwach) plus przećwiczenie paru klawiszków i LCD lub OLED? Może coś super małego na którymś Tiny?

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:44, 08.02.2016

#10

robot123HIOT, przykro mi, ale nie wiem, czym jest lutownica typu "grzałka", więc nie mogę Ci pomóc.

marek1707, na pewno nie zrobię płytek 1:1, jak w tamtych artykułach, bo faktycznie czasu trochę już upłynęło - aktualnie nie skupiam się na nich. Nie chcę odkrywać teraz wszystkich kart, bo jeszcze trochę za wcześnie, ale jestem przekonany, że na 99% w lutym pojawi się pierwszy efekt (nowa płytka) i wtedy będzie dobry moment do omawiania, w którą stronę warto iść dalej :)

robot123HIOT

21:31, 08.02.2016

#11

Chodzi mi o lutownice kolbowe.

Treker
Autor wpisu
Administrator

22:21, 08.02.2016

#12

robot123HIOT, tak, taka lutownica będzie odpowiednia.

Fernik

15:54, 09.02.2016

#13

Proponowana do kursu lutowania stacja lutownicza zawarta w "Niezbędniku warsztatowym" na stronie sklepu

http://botland.com.pl/stacje-lutownicze/4791-stacja-lutownicza-wep-936a-newdesign-75w.html

zawiera ostrzeżenie: "Należy całkowicie wykręcić śrubę/śruby od spodu stacji, jeżeli źródłem nawiewu jest kompresor. Śruby te są zaznaczone kolorem czerwonym (1 lub 3 śruby w zależności od modelu)."

Czy to oznacza, że należy zaopatrzyć się w "źródło nawiewu" dla prawidłowej pracy lutownicy?

Chumanista

16:05, 09.02.2016

#14

Fernik, nie, to ma znaczenie tylko dla Hotairów.

Właściwie dlaczego trzeba wykręcać te śruby, wiesz może Treker?5

Treker
Autor wpisu
Administrator

16:09, 09.02.2016

#15

Fernik, dziękuję za zgłoszenie - to błąd w opisie produktu. Niedługo zostanie poprawiony. Żadne nawiewy nie są potrzebne.

Chumanista, prawdopodobnie kompresor montowany jest na jakiś amortyzatorach, a śruby mocujące usztywniają konstrukcje i wszystko wpada w wibracje - nie zastanawiałem się nad tym jednak nigdy dokładniej :)

Chumanista

16:13, 09.02.2016

#16

Treker, doczytałem, jest tak jak mówisz.

Myślę że chodzi po prostu o sztywne zamocowanie na czas transportu.

Zobacz wszystkie komentarze (38) na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.