Kurs lutowania – #1 – wstęp, spis treści

Kurs lutowania – #1 – wstęp, spis treści

Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z operowaniem lutownicą.

Jak uniknąć niepoprawnych lutów, zniszczonych płytek drukowanych i przegrzanych elementów elektronicznych? O tym w kursie lutowania!

Kurs lutowania - dla kogo?

Twoje samodzielne próby lutowania kończyły się niepowodzeniem? A może jeszcze nigdy nie trzymałeś lutownicy w dłoni? Ten kurs przygotowany został właśnie z myślą o takich osobach!

W tej serii poradników skupimy się na nauce lutowania elementów przewlekanych. Zasada działania wykorzystywanych tu części została omówiona w popularnym kursie elektroniki.

Kurs lutowania - spis treści

Materiał dotyczący tego kursu został podzielony na następujące odcinki:

 1. Kurs lutowania - #1 -  wstęp, spis treści (właśnie czytasz ten odicnek)
 2. Kurs lutowania - #2 - niezbędne narzędzia
 3. Kurs lutowania – #3 – pierwszy raz z lutownicą, częste błędy
 4. Kurs lutowania - #4 - lutowanie złącz, odsysacz
 5. Kurs lutowania – #5 – las rezystorów, plecionka, topnik
 6. Kurs lutowania – #6 – dioda RGB, bateria z kondensatorów(?)
 7. Kurs lutowania - #7 - przerzutnik bistabilny, tranzystory
 8. Kurs lutowania – #8 – gadżet migający, układy scalone
 9. Polecana kontynuacja: Kurs podstaw programowania Arduino
 10. Polecana kontynuacja: Kurs budowy robotów

Kurs lutowania - ćwiczenia

Ciężko nauczyć się lutowania podczas czytania tekstu. Dlatego wszystkie artykuły opublikowane w tym cyklu będą zawierać rekordową ilość zdjęć i filmów. Od obsługi narzędzi, przez dobór części, po ich poprawne lutowanie.

Nic tak nie utrudnia nauki, jak mozolne szukanie porad dopasowanych do posiadanych elementów. W przypadku tego kursu sytuacja została odwrócona! Każdy może ćwiczyć na tych samych płytkach i elementach, na podstawie których pisane były poradniki!

W sprzedaży pojawiły się zestawy dedykowane do kursu lutowaniaW ich wnętrzu znajduje się komplet elementów elektronicznych wraz z płytkami, na których realizowane będą przykłady.

Płytki zaprojektował Michał (Futrzaczek), który jest autorem kursu podstaw elektroniki. W związku z tym kurs lutowania można traktować jako rozszerzenie tamtej serii poradników!

Kurs lutowania - niezbędne wyposażenie

Przed przystąpieniem do ćwiczeń konieczne jest wyposażenie własnego warsztatu. Czy wszystkie narzędzia są niezbędne oraz, czy warto inwestować w tani sprzęt? O tym będzie w kolejnym artykule. Już teraz zdradzę, że dla wygody początkujących, przygotowany został wzorcowy zestaw narzędzi, które będą używane w kursie, a później posłużą każdemu przez długie lata!

Komplety narzędzi dostępne są w Botlandzie, który jest dystrybutorem zestawów Forbota:

Więcej informacji o wybranych narzędziach znaleźć można w kolejnym artykule. W związku z licznymi prośbami od stycznia każdy może wybrać preferowaną stację z kilku dostępnych opcji. Odpowiednie informacje znajdują się na stronie produktu:

Podsumowanie

Głównym celem tworzenia kursu lutowania, było przeprowadzenie początkujących przez cykl krótkich projektów, które pozwalają na późniejsze, całkowite usamodzielnienie.

Co więcej, moje testy innego sprzętu pozwoliły wybrać ten najbardziej optymalny zestaw, z którego będzie można wygodnie korzystać przez długie lata. Ewentualna rozbudowana (np. poprzez dodanie innych grotów) nie będzie również stanowiła żadnego problemu!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 579

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Nie chcesz przeoczyć kolejnych artykułów? Skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o nowych publikacjach!

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański

elektronika, kurs, kursLutowania, lutowanie, narzędzia, podstawy

Trwa ładowanie komentarzy...