Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Złącza Amphenol w TME

Kurs lutowania – #1 – wstęp, spis treści

Kurs lutowania – #1 – wstęp, spis treści

Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z operowaniem lutownicą.

Jak uniknąć niepoprawnych lutów, zniszczonych płytek drukowanych lub przegrzanych elementów elektronicznych? O tym w kursie lutowania!

Kurs lutowania - dla kogo?

Twoje samodzielne próby lutowania kończyły się niepowodzeniem? A może jeszcze nigdy nie trzymałeś lutownicy w dłoni? Ten kurs przygotowany został właśnie z myślą o takich osobach!

W tej serii poradników skupimy się na nauce lutowania elementów przewlekanych. Zasada działania wykorzystywanych tu części została omówiona w popularnym kursie elektroniki.

Kurs lutowania - spis treści

Materiał dotyczący tego kursu został podzielony na następujące odcinki:

 1. Kurs lutowania - #1 -  wstęp, spis treści (właśnie czytasz ten odicnek)
 2. Kurs lutowania - #2 - niezbędne narzędzia
 3. Kurs lutowania – #3 – pierwszy raz z lutownicą, częste błędy
 4. Kurs lutowania - #4 - lutowanie złącz, odsysacz
 5. Kurs lutowania – #5 – las rezystorów, plecionka, topnik
 6. Kurs lutowania – #6 – dioda RGB, bateria z kondensatorów(?)
 7. Kurs lutowania - #7 - przerzutnik bistabilny, tranzystory
 8. Kurs lutowania – #8 – gadżet migający, układy scalone
 9. Polecana kontynuacja: Kurs podstaw programowania Arduino
 10. Polecana kontynuacja: Kurs budowy robotów

Kurs lutowania - ćwiczenia

Ciężko nauczyć się lutowania podczas czytania tekstu. Dlatego wszystkie artykuły opublikowane w tym cyklu będą zawierać rekordową ilość zdjęć i filmów. Od obsługi narzędzi, przez dobór części, po ich poprawne lutowanie.

Nic tak nie utrudnia nauki, jak mozolne szukanie porad dopasowanych do posiadanych elementów. W przypadku tego kursu sytuacja została odwrócona! Każdy może ćwiczyć na tych samych płytkach i elementach, na podstawie których pisane były poradniki!

W sprzedaży pojawiły się zestawy dedykowane do kursu lutowaniaW ich wnętrzu znajduje się komplet elementów elektronicznych wraz z płytkami, na których realizowane będą przykłady.

Płytki zaprojektował Michał (Futrzaczek), który jest autorem kursu podstaw elektroniki. W związku z tym kurs lutowania można traktować jako rozszerzenie tamtej serii poradników!

Kurs lutowania - niezbędne wyposażenie

Przed przystąpieniem do ćwiczeń konieczne jest wyposażenie własnego warsztatu. Czy wszystkie narzędzia są niezbędne oraz, czy warto inwestować w tani sprzęt? O tym będzie w kolejnym artykule. Już teraz zdradzę, że dla wygody początkujących, przygotowany został wzorcowy zestaw narzędzi, które będą używane w kursie, a później posłużą każdemu przez długie lata!

Komplety narzędzi dostępne są w Botlandzie, który jest dystrybutorem zestawów Forbota:

Więcej informacji o wybranych narzędziach znaleźć można w kolejnym artykule. W związku z licznymi prośbami od stycznia każdy może wybrać preferowaną stację z kilku dostępnych opcji. Odpowiednie informacje znajdują się na stronie produktu:

Podsumowanie

Głównym celem tworzenia kursu lutowania, było przeprowadzenie początkujących przez cykl krótkich projektów, które pozwalają na późniejsze, całkowite usamodzielnienie.

Co więcej, moje testy innego sprzętu pozwoliły wybrać ten najbardziej optymalny zestaw, z którego będzie można wygodnie korzystać przez długie lata. Ewentualna rozbudowana (np. poprzez dodanie innych grotów) nie będzie również stanowiła żadnego problemu!

Nawigacja kursu

Nie chcesz przeoczyć kolejnych artykułów? Skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o nowych publikacjach!

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański

elektronika, kurs, kursLutowania, lutowanie, narzędzia, podstawy

Komentarze

13:36, 08.02.2016 #1

Proponuję jako bonus dodać wzmiankę o tym jak łatwo lutować przewody słuchawkowe, te emaliowane, to dla mnie był kiedyś prawdziwy koszmar, co tam rezystory :P W końcu wypracowałem sposób. Kładę przewód na krysztale kalafonii i przyciskam na 3-4 sekundy grotem tak żeby przewód się zanurzył. Później można już cynować, ważne żeby zaczynać od końca przewodu, tak żeby rozpuszczona emalia i nadmiar kalafonii mógł "uciec" na dalszą część przewodu.

AdministratorAutor wpisu
14:25, 08.02.2016 #2

tomek127pol, racja - temat lutowania słuchawek przewija się w Internecie dość często. Nie jest to zbytnio związane z Forbotem, ale jeśli wystarczy czasu, to dorobię taki odcinek :)

15:50, 08.02.2016 #3

Ja często korzystam z części z odzysku, w tym z przewodów, a trzy żyły w przewodzie słuchawkowym, cienkim i giętkim, idealnie nadają się do zamontowania jakiegoś czujniczka w robocie :)

18:34, 08.02.2016 #4

A może być lutownica typu grzałka

AdministratorAutor wpisu
18:37, 08.02.2016 #5

robot123HIOT, czy to jest pytanie? Jaka to lutownica typu grzałka? Musisz sprecyzować swoje pytanie (?) i stosować znaki interpunkcyjne - będzie łatwiej Ci pomóc :)

18:45, 08.02.2016 #6

Treker, skoro już robicie PCB, to może warto zrobić oficjalne, Forbotowe PCB do robotów z kursu Nawyka? LF, Światłolub, MS?

AdministratorAutor wpisu
18:49, 08.02.2016 #7

sosnus, mam różne plany - pierwsze efekty powinny być widoczne w lutym. Nie ukrywam, że te PCB, to test, który ma trochę przetrzeć szlak :)

18:54, 08.02.2016 #8

Poprawka;Bo w zestawie jest stacja lutownicza. A czy mogę użyć lutownicy typu grzałki?

19:25, 08.02.2016 #9

Myślę, że podchodząc do firmowych płytek warto lekko odświeżyć projekty. Czasy trochę się zmieniły. Jakieś pomysły? Może Forbotowo-robotyczne shieldy do Arduino Nano, ew. Uno lub płyteczka do np. małej ATmegi8 lub 32 umożliwiająca zrobienie beama, LFa i paru innych prostych stworków (np. chodząca pokraka na kilku serwach) plus przećwiczenie paru klawiszków i LCD lub OLED? Może coś super małego na którymś Tiny?

AdministratorAutor wpisu
20:44, 08.02.2016 #10

robot123HIOT, przykro mi, ale nie wiem, czym jest lutownica typu "grzałka", więc nie mogę Ci pomóc.

marek1707, na pewno nie zrobię płytek 1:1, jak w tamtych artykułach, bo faktycznie czasu trochę już upłynęło - aktualnie nie skupiam się na nich. Nie chcę odkrywać teraz wszystkich kart, bo jeszcze trochę za wcześnie, ale jestem przekonany, że na 99% w lutym pojawi się pierwszy efekt (nowa płytka) i wtedy będzie dobry moment do omawiania, w którą stronę warto iść dalej :)

21:31, 08.02.2016 #11

Chodzi mi o lutownice kolbowe.

AdministratorAutor wpisu
22:21, 08.02.2016 #12

robot123HIOT, tak, taka lutownica będzie odpowiednia.

15:54, 09.02.2016 #13

Proponowana do kursu lutowania stacja lutownicza zawarta w "Niezbędniku warsztatowym" na stronie sklepu

http://botland.com.pl/stacje-lutownicze/4791-stacja-lutownicza-wep-936a-newdesign-75w.html

zawiera ostrzeżenie: "Należy całkowicie wykręcić śrubę/śruby od spodu stacji, jeżeli źródłem nawiewu jest kompresor. Śruby te są zaznaczone kolorem czerwonym (1 lub 3 śruby w zależności od modelu)."

Czy to oznacza, że należy zaopatrzyć się w "źródło nawiewu" dla prawidłowej pracy lutownicy?

16:05, 09.02.2016 #14

Fernik, nie, to ma znaczenie tylko dla Hotairów.

Właściwie dlaczego trzeba wykręcać te śruby, wiesz może Treker?5

AdministratorAutor wpisu
16:09, 09.02.2016 #15

Fernik, dziękuję za zgłoszenie - to błąd w opisie produktu. Niedługo zostanie poprawiony. Żadne nawiewy nie są potrzebne.

Chumanista, prawdopodobnie kompresor montowany jest na jakiś amortyzatorach, a śruby mocujące usztywniają konstrukcje i wszystko wpada w wibracje - nie zastanawiałem się nad tym jednak nigdy dokładniej :)

16:13, 09.02.2016 #16

Treker, doczytałem, jest tak jak mówisz.

Myślę że chodzi po prostu o sztywne zamocowanie na czas transportu.

Zobacz wszystkie komentarze (38) na forum »

Dodaj komentarz