Skocz do zawartości

Kilka pytań początkujących, m.in. o łożyska.


sirtoto

Pomocna odpowiedź

Witajcie, od pewnego czasu tworzę prosty projekt, jestem jednak początkujący i chciałbym zapytać o to jak jak połączyć oś z łożyskiem (kulkowym), obydwie te części mają średnice 3mm, jak to dokładnie się robi? Szukam od pewnego czasu i nic nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

W zależności od rodzaju obciążenia (ruchoma oprawa/ ruchomy wałek) robisz pasowanie ciasne albo na pierścieniu wewnętrznym albo na zewnętrznym.

Pewnie niewiele Ci to mówi, szczegóły na ten temat możesz znaleźć w książkach nt. konstrukcji urządzeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Na początek możesz sięgnąć po książki o podstawach konstrukcji mechanicznych, albo zerknąć na tą stronę:

http://www.pkm.edu.pl/index.php/lozyska

ale nie wiem, na ile się w tym połapiesz bez podstawowej wiedzy o mechanice. Napisz coś więcej o tym co chcesz zrobić, do czego zastosować łożysko, to dostaniesz konkretne rady. Inaczej napiszę Ci wykład o łożyskach przy czytaniu którego zaśniesz, a Twój przypadek i tak się w nim nie zmieści.

Pozdrawiam

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za link i wszelkie odpowiedzi, temat widziałem i zamierzam wybrać się do biblioteki 😃, od pewnego czasu kompletuję części do projektu: robota poruszającego się po szynie, otóż robotem będzie "skrzynka" do której przymocowany będzie wózek, jeżdżący po prowadnicy liniowej. Ruch zapewniać będzie silnik wraz z kółkiem gumowym, owo kółko będzie przyłożone do kątownika, aby dowiedzieć się czy skrzynka dotarła już do krańca zamierzam wykorzystać dwie krańcówki, w które uderzać będzie właśnie wspomniany wózek, jednak by mieć pewność że krańcówka zostanie przyciśnięta, więc by koło się nie ześlizgnęło chcę wykorzystać pewien mechanizm w którym wykorzystanie będą dwa kółka do siebie ściskane.

Mam nadzieję że mój opis jest zrozumiały, zamieszczam również obrazek:

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Tak moim skromnym zdaniem, to łożysk kulkowych tam nie potrzebujesz. Co więcej, w prezentowanym rozwiązaniu oś będzie się odchylać, a to spowoduje, ze dalsze łożysko (to bez sprężyn) będzie musiało albo być zamocowane wahliwie, albo będzie miało kiepskie warunki pracy. Łożyska kulkowe nie przepadają za brakiem współosiowości oprawy i wałka. Poza tym, łatwiej zrobisz to w oparciu o mechanizm korbowy.

A w sumie, to czemu całości nie podwiesisz na kątowniku? Docisk masz załatwiony poprzez ciężar wózka a i mniej żelastwa, bo odpada prowadnica i łożysko liniowe (jak rozumiem). No i prostsze w realizacji.

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, co w jaki sposób miałbym wykorzystać mechanizm korbowy? Prowadnica jest w celu zapewnienia jak najprostszego toru ruchy, dodatkowo muszę wspomnieć że całość narażona jest na wstrząsy, co prawda raczej lekkie i rzadkie, ale mogące zmienić lekko kierunek poruszania się robota, Co do tego co Pan napisał o łożyskach, to może powinienem użyć łożyska wachliwego? ...jednak skoro odradza Pan to rozwiązanie, może więc kątownik będzie uniesiony nieco ponad prowadnicę, przez co również zapewni docisk przez ciężar.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz otrzymać pomoc przy projekcie to proponowałbym najpierw opisać możliwie dokładnie Twój problem/zadanie, bo jak na razie jedyne co mamy to

robota poruszającego się po szynie
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

"robot", nie wiem czy to najlepsze określenie, ale wydaje się mi że spełnia swoją definicję, otóż ma się on poruszać po szynie a po wykryciu pod sobą szklanki napełnić ja wodą, moje pierwsze pytanie właściwie jest już nie aktualne, wpadłem na prostsze pomysł lepszego, tańszego rozwiązania, ale jako że tytuł to: pytań kilka, to chciałbym zapytać czy ma ktoś z Was pomysł na wykonanie elektrozaworu?

Cena takiego jest raczej wysoka, a ja muszę zmieścić się w ograniczonych kosztach, chciałem wykonać go samemu przy użyciu kulki (takiej jak w łożysku) oraz elektromagnesu który przyciągał by ją z lejkowatego otworu, taki zawór miał działać tylko w jak najbardziej prostej/pionowej pozycji, jednak po jego wykonaniu okazało się że woda przez taką konstrukcję i tak przecieka. Może kulka winna być cięższa/oblana gumą, ale co do pierwszej: elektrozawór zasilany musi być napięciem nie większym aniżeli 5v oraz z równie ograniczonym amperażem, natomiast co się tyczny drugiej opcji to zwyczajnie znaleźć nie mogłem takiej kulki, nawet gdybym znalazł to i tak warstwa gumy wymagałby większej mocy.

Tak więc czy znacie jakiś lepszy sposób/wykonanie, czy tęż powinienem zwyczajnie zakupić gotowe?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak więc czy znacie jakiś lepszy sposób/wykonanie, czy tęż powinienem zwyczajnie zakupić gotowe?
Wydaje mi się, że skoro nie masz jeszcze umiejętności to łatwiej będzie Ci kupić gotowe. Natomiast ja bym odradzał i mimo wszystko ja bym próbował zrobić to samemu, bo przynajmniej można się z tym obyć i wyciągnąć jakieś doświadczenie. Co do tematu - wydaje mi się, że przyczyna może być w kulce, jeżeli masz możliwość to pokombinuj z jej konfiguracją.
Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób najlepiej łączyć elementy ruchome, np. dwie blaszki tak by mocowanie było ruchome, dodam że sił działające na to połączenie będą małe, może powinienem użyć nitów, widziałem kiedyś takie zabawki drewniane właśnie nitami łączone.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.