Skocz do zawartości

Układ NE555


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zrobić układ który dawałby napięcie na wyjściu po 30 sekundach (jeszcze lepiej gdyby można było regulować czas opóźnienia potencjometrem ale jeśli ma to bardzo skomplikować schemat to nie chce tej funkcji). Nie chcę używać kondensatorów, przekaźników itp. dlatego wpadłem na pomysł wykorzystania układu scalonego NE555, jednak nie miałem z nim wcześniej nic do czynienia i w ogóle nie wiem jak się za to zabrać. Czytałem notę katalogową tego układu ale tam nie ma żadnych przykładowych schematów, poza tym nie jestem dobry z angielskiego. Ma ktoś pomysł na schemat takiego układu z opóżnieniem na scalaku NE555?

Link do komentarza
Share on other sites

Układ ma po załączeniu zasilania dawać na wyjściu stan wysoki po 30 sekundach? Jeśli tak, to można coś takiego zrobić na wzmacniaczu operacyjnym, dosyć prosta konstrukcja będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

kompv.th.png

Potencjometrem dobierasz sobie czas, po jakim na kolektorze tranzystora pojawi się napięcie o wartości zbliżonej do napięcia zasilania. Po wyłączeniu układu kondensator rozładowuje się przez obwód C1, R2, R3,R5.

NIE używaj tam zasilania symetrycznego, bo układ ze wzmacniaczem zmieni się w generator przebiegu prostokątnego.

Domyślam się, że układ ma po tych 30 sekundach załączyć jakiś większy obwód? Jeśli tak, to do wyjścia możesz podłączyć bramkę jakiegoś MOSFETa, który załączy obwód główny. Możesz ewentualnie użyć tranzystora PNP i zamiast rezystora kolektorowego wrzucić cewkę sterującą przekaźnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Można kupić taki wzmacniacz pojedynczo czy trzeba kupować całe układy scalone? Jeśli trzeba kupować te układy to LM386 może być?

I czy rezystor R3 na twoim schemacie nie powinien być podłączony do zasilania?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli jesteś człowiek ambitny a nie jedynie zlutowywacz kit'ów

których działania nie kapcysz to wejdź na tą stronkę

http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html

Masz tu dużo wiadomości o Timerze Ne555 / Lm555

Wcale nie musisz być orłem z angielskiego a jak nie umiesz liczyć to masz

nawet kalkulatory poza tym jak nie kapujesz nic po obcemu to masz wstęp

na Elportalu

http://www.edw.com.pl/pdf/k01/19_11.pdf

do timera 555

oraz książkę po polskiemu

Timer 555 w przykładach

którą można sobie w nie do końca zgodny z prawem sposób załatwić.

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z tymi kondensatorami na schemacie podana jest pojemność a napięcie nie. Więc jak mam dobrać kondensator . Skąd ma wiedzieć ile powinien mieć volt?

Link do komentarza
Share on other sites

Na schemacie Speciala napięcie sięga (o ile się nie mylę) 2/3 napięcia zasilania, czyli 10V. Na moim schemacie napięcie osiąga wartość praktycznie równą napięciu zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Szukałem i nie mogę znaleźć schematu który by mi odpowiadał. Umiem zrobić aby dioda zapalała się co 5minut, ale nie wiem co dodać do układu aby paliła się tylko przez 0,5 sekundy.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem Ci, żebyś ściągnął sobie program 555 Designer. W nim bez problemu (no może małym, nie można było wpisać częstotliwości mniejszej niż 0.01Hz) znalazłem odpowiedni schemat.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.