Skocz do zawartości

Komunikacja Optyczna


Anubis

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Szukałem w internecie ale coś mi nie idzie, więc postanowiłem zapytać tutaj, może się uda pomyślałem.

Ciekawi mnie temat związany z komunikacją między robotami za pomocą światła lesera na odpowiedniej częstotliwości. Czy coś takiego jest możliwe, a jeśli tak to jak to wygląda w praktyce.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.

Linki do stron i książek jak najbardziej mile widziane.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

A temat Cię ciekawi bo chcesz napisać referat do szkoły czy coś zbudować? A jeśli zbudować, to co i jakie masz doświadczenie w elektronice czy robotyce? W której jesteś klasie? Jakie zadawałeś pytania wyszukiwarce? Bo na moje "laser data transmission" dostałem ponad milion wyników. Nie chce mi się tego czytać. Tobie też nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Temat mnie zaciekawił ponieważ widziałem to jakiś czas temu na jednym filmie i nie byłem pewien czy jest takie coś możliwe.

A nie wiedziałem jakie pytanie dokładnie zadać aby uzyskać takie wyniki.

Co do mojej edukacji to jestem po technikum informatycznym a robotyka to bardziej hobby więc nie mam tu jakiejś ogromnej wiedzy. Dlatego proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na filmie "Obcy", gdzieś na YT czy w szkole na fizyce? Wiesz, bo to trochę robi różnicę.

Łączność czysto laserowa używana jest raczej na duże odległości i to w ośrodkach słabo rozpraszających, np. między satelitami lub czasem między stacją naziemną a satelitą. Zaletą jest łatwość dobrego skupienia wiązki więc i stosunkowo duża energia docierająca do odbiornika. To pozwala na używanie małych mocy i nieźle zabezpiecza przed podsłuchem. Poza tym światło ma bardzo dużą częstotliwość "nośną" więc i kanał jest szeroki. Możesz przesyłać gigabity na sekundę a ograniczenia leżą głownie po stronie układów nadawczych i odbiorczych a nie samego światła jako nośnika.

Jeżeli masz takie "satelitarne" plany, to rzeczywiście powinieneś zainteresować się laserami półprzewodnikowymi, sposobami ich modulacji i detekcji. Jeżeli natomiast chcesz coś niezbyt szybko przesłać na odległość kilku/nastu metrów, to wystarczą łącza podczerwone. Podstawy tego dostałeś w linku od deshipu - poczytaj.

Wszystko zależy od tego co Ci chodzi po głowie. Do transmisji kilkuset bitów na sekundę na drugą stronę ulicy możesz użyć zwykłej diody podczerwonej i typowego odbiornika. Do przesłania w tej samej podczerwieni megabita/s będziesz musiał zmajstrować samemu modulator/nadajnik i odbiornik/demodulator. Jeżeli chcesz jednak zrobić link do kolegi w sąsiedniej (widocznej) wsi, to laser jest niezłym pomysłem, choć dużo mniej narobisz się gdy postawisz sprzęt WiFi i zrobisz/kupisz dobrą antenę kierunkową. Napisz coś więcej.

http://www.instructables.com/id/Laser-Transceiver/

http://www.popsci.com/science/article/2012-05/high-speed-data-link-made-laser-pointers-works-where-wi-fi-wont

Niestety do zrobienia czegoś od zera będziesz musiał dużo wiedzieć. Jeżeli zaczynasz, nie masz sprzętu pomiarowego i wiedzy o elektronice, jesteś skazany na powielanie tego co znajdziesz w sieci, bez żadnej gwarancji zadziałania.

Link do komentarza
Share on other sites

Film na jakim to widziałem to "Dzień w którym zatrzymała się ziemia" była tam scena jak robot obcych przejmuje kontrolę nad dronami wojskowymi i główny motyw jaki mnie zainteresował to czy można przy użyciu lasera przeprogramować komputer.

Link do komentarza
Share on other sites

Robot Obcych powiadasz? No to niedaleko strzeliłem.. Wiesz, skoro było w filmie, to pewnie można. Ale może to tylko CGI, więc pewnie raczej nie można. A można latarką otworzyć samochód Twojego taty i spowodować by zaczął udawać mikser? Chyba szkoda czasu na dalsze wyjaśnienia.

Polecam "Dzień Niepodległości", tam odgryzamy się wrednym Obcym wstrzykując wirusa, a bodajże w Interstellar zmuszają drona do lądowania nawet bez lasera, ho, ho. No i jest jeszcze McGyver, akurat lecą odcinki na bezpłatnej ATM-Rozrywka. Tam, to dopiero można się dowiedzieć...

Nie pozwól się dłużej zatrzymywać, miłego oglądania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.