Skocz do zawartości

Czujnik DHT22 - wykorzystane metody pomiarów


Screamers

Pomocna odpowiedź

Cześć,
Dzisiaj zwracam się z pytaniem dotyczącym zastosowanych metod pomiarowych w czujniku DHT22, który jest odpowiedzialny za odczyt temperatury oraz wilgotności.

Przejrzałem sporo artykułów, a także dokumentacji i znalazłem jedynie informacje, mówiące o tym, że w owym module jest zaimplementowany termistor.

Stąd rodzi się pytanie do społeczeństwa forum.

Jaka metoda pomiaru jest tutaj wykorzystana? Zależność rezystancyjna? Czujniki termoelektyczne?

Dziękuje za poświęcony czas

Link do komentarza
Share on other sites

"Przejrzałem sporo artykułów, a także dokumentacji i znalazłem jedynie informacje, mówiące o tym, że w owym module jest zaimplementowany termistor"

Też mi odkrycie 😐 Skoro tyle przeczytałeś i nic nie znalazłeś to znaczy, że producent nie chce się tym chwalić. Dlaczego więc uważasz, że ktoś z nas mógłby wiedzieć takie rzeczy? Myślisz, że zajmujemy się rozkminianiem obcych scalaków?

Swoją drogą DHT22 to przede wszystkim czujnik wilgotności. Elementem pomiarowym jest tam kondensator z dielektrykiem wykonanym ze specjalnego polimeru, którego przenikalność dielektryczna zależy od wilgotności względnej. Kondensator zmienia swoją pojemność a jakiś generator mający w obwodzie ten kondensator zmienia swoją częstotliwość. Liczniki cyfrowe tę częstotliwość mierzą i to jest zgrubny wynik. Niestety własności dielektryka zależą też od temperatury więc w takich czujnikach z definicji znajduje się także czujnik temperatury. Zanim więc z czujnika dostaniesz wynik, do pomiaru z kondensatora dodawana jest poprawka uwzględniająca temperaturę. Metod pomiaru temperatury jest mnóstwo - akurat termistor jest bardzo niefajnym elementem, bo nieliniowym. Trzeba by go linearyzować itp. Dużo lepszym jest złącze pn albo tzw. band-gap references. Tak więc pomiar temperatury w DHT22 jest smutnym dodatkiem, a nie główną funkcją tego czujnika. Do czego Ci to potrzebne?

Link do komentarza
Share on other sites

[...], że w owym module jest zaimplementowany termistor. [..]

Jaka metoda pomiaru jest tutaj wykorzystana? Zależność rezystancyjna? Czujniki termoelektyczne? [..]

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie: termistor to opornik, którego wartość jest zależna od temperatury. Masz do wyboru CTR, PTC i NTC : w PTC wraz ze wzrostem temperatury opór elektryczny rośnie, w NTC wraz ze wzrostem temperatury opór maleje. CTR to termistor o charakterystyce skokowej - polimerowy bezpiecznik - jak się nagrzeje to przestaje przewodzić (w uproszczeniu, po prostu opór rośnie gwałtownie). Czujnik Pt-100 to też opornik, termistor PTC, wykonany z platyny, którego opór w temp. 0 oC wynosi 100 ohm. Jeżeli w specyfikacji nie ma słowa o tym jaki jest to termistor, to lutownica w rękę. Wylutowany termoelement pod miernik i grzejemy go suszarką w obecności skalibrowanego termometru wzorcowego. Zapisujesz sobie wyniki w postaci tabelki: Temp. i Opór. Wyniki do Excela i rysujemy sobie krzywą. Wykres NTC gdzie x to temperatura, y to opór, przypomina wykres funkcji y=1/x, zaś PTC przypomina trochę y=2^x +b. Oczywiście charakterystyka zależy od termoelementu i na pewno nie pokrywa się z przytoczonymi przeze mnie funkcjami. Aby otrzymać w miarę dokładną temperaturę, trzeba niestety wydać pieniążki i zakupić odpowiednią parę: Pt-100 i regulator/miernik np. Apar SCL12E3, MR Elektronika, Lumel lub inny. Wówczas możemy mówić o dokładności rzędu 0,1% zakresu pomiarowego oC +- jedna cyfra, o wzorcowaniu i kalibracji układu pomiarowego .

Link do komentarza
Share on other sites

Ech, napisałeś się tyle i chyba na próżno.. a widziałeś kiedyś czujnik wilgotności o który pytał Screamers? Jak sobie wyobrażasz wylutowanie czegokolwiek z monolitycznej kostki krzemu? W specyfikacji DHT22 nigdzie nie jest napisane, że to w ogóle termistor. Na strukturach scalaków nikt nie robi termistorów ani tym bardziej drucianych PT100, bo to nie pasuje do technologii. Powszechne są za to złącza p-n napędzane ze źródeł prądowych (-2mV/C) - tak się robi pomiary temperatury w procesorach cyfrowych bo to proste i tanie, no i genialne w swej prostocie vs. parametry tzw. układy bandgap. Może poczytaj, choćby tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_bandgap_temperature_sensor

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ech, napisałeś się tyle i chyba na próżno.. a widziałeś kiedyś czujnik wilgotności o który pytał Screamers? "

http://www.jarzebski.pl/arduino/czujniki-i-sensory/czujnik-wilgotnosci-i-temperatury-dht11-dht22.html

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/58557/DALLAS/DS18B20.html

https://cdn-shop.adafruit.com/datasheets/DHT22.pdf

No widzisz, człowiek uczy się przez całe życie. Ze względu na zboczenie zawodowe, koszt i dokładność pomiaru, prawie od zawsze użytkuję PTC (albo platyna Pt-100 albo nikiel czyl Ni-1000). A tu okazuje się, że w DTH22 jest układ DS18B20 i kondensator do mierzenia wilgotności. Jeżeli chodzi o koszt to zobacz TME: Pt100 do SMD kosztuje w detalu 7,25 zł (PTS-0603-B-PU-100R ) do 11.90 PLN a DTH22 ciut ponad 100 😉 W Conradzie cena przybliża się do polskiej rzeczywistości i DTH22 kosztuje 23 PLN, na elty.pl jest nawet za 19 z groszami 😉 Nie pisz proszę, że to polska specyfika, tak się składa, że tu żyjemy, prowadzimy firmy, zarabiamy na życie itp., więc obowiązują nas ceny polskie - a nie np. z AliExpress. Ale dzięki za info o czujniku, prawdopodobnie nie wykorzystam, Ty pewnie też nie będziesz mieć korzyści ani satysfakcji z posiadania wiedzy, niemniej jednak dzięki za przekazanie wiedzy.

P.S.

Link do strony osoby, która opracowała mały test czujników DTH11 i DTH22 http://kaktusa.pl/monitor-temperatury-wskaznik-tendencji/

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem o co chodzi. Pytanie autora wątku dotyczyło użytej metody pomiarowej a nie porównywania cen. Nikt rozsądny nie będzie używał DHT do pomiaru temperatury - do tego jest całe mnóstwo innych tańszych i lepszych czujników. To jest przede wszystkim sensor wilgotności - i to marny na dzisiejsze czasy.

A napisałem, że pomiar temperatury w czujnikach wilgotności jest smutną koniecznością związaną z kalibracją temperaturową. I tyle. Po co piszesz o platynie czy niklu i ich cenach? Bo coś o nich wiesz? Jaki to ma związek z tematem wątku?

Acha, i jeszcze jedno: 18B20 jest drogim elementem, bo zawiera oprócz samego pomiaru również układy interfejsu 1-wire za które musisz zapłacić, bo zużywają powierzchnię krzemu. Nikt normalny nie wstawi go do swojego wyrobu masowego, który ma być maksymalnie tani więc nie wiem skąd wziąłeś informację o obecności Dallasowego 18B20 w DHT22. To bardzo podrożyłoby czujnik wilgotności a jeszcze zmusiło wewnętrzne CPU (jeśli w ogóle tam jest - a wtedy musiałoby by być) do implementacji dodatkowego 1-wire da głupiego pomiaru temperatury. Projektanci chipów mają wystarczająco dużo gotowych, bibliotecznych modułów bandgap by nie musieć wstawiać gdzieś na zewnątrz tak kosztownych i upierdliwych elementów jak 18B20.

Link do komentarza
Share on other sites

>> Nie rozumiem o co chodzi.

To widzę - o nic mi nie chodzi, po prostu podziękowałem, że podzieliłeś się z nami wiedzą.

>> Pytanie autora wątku dotyczyło użytej metody pomiarowej a nie porównywania cen.

>> Jaki to ma związek z tematem wątku?

To nie ma nic wspólnego z tematem wątku, nie chciałem nic od autora wątku, ale od Ciebie - pokazać, że termistory też są tanie "jak barszcz".

A ponieważ masz rację, dlatego dalej po prostu się "zamykam".

Link do komentarza
Share on other sites

Zauważyłem dzisiaj że mój nowy DHT22 (2.4$) kupiony niedawno na aliexpress ma jakoś pusto w środku, i porównałem go z DHT22 kupionym jakieś 4-5 lat temu. Stary zawiera w środku chyba termistor i kondensator do mierzenia wilgotności, natomiast nowy zawiera w środku tylko chip (ma kwadratowe okienko), wyglądający jak HDC1080 (5$) który też kupiłem niedawno na aliexpress.

Zdjęcia starego:

Nowy:

HDC1080:

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.