Skocz do zawartości

Modul radiowy - kilka kompletów oraz napięcie


Michal93

Pomocna odpowiedź

Nie chodzi mi o kawałek kodu którym będziesz machał pinem tylko o całość funkcjonalności. Obsługa modułu radiowego nie jest trywialna. Trzeba zrobić budowanie ramek, kontrolę poprawności, licznie czasu i timeouty, samo nadawanie i odbiór itd itp. Nawet jeśli to wszystko będzie w gotowej bibliotece to będziesz musiał wymagania czasowe, zajętość pamięci i peryferiów uwzględnić w projekcie. A przecież biblioteka to dopiero podstawa. Musisz jeszcze naskrobać kod, który będzie ją wykorzystywał oraz dobrać parametry toru radiowego by łączność była optymalna w konkretnie Twoich warunkach propagacji. Może więc nie mów hop zanim nie przyjrzysz się obsłudze któregoś z modułów, OK? Są na pewno proste przykłady "Jak przesłać string Hello", ale proste programiki dokładnie tak samo działają - wyłącznie w warunkach idealnych. A gdy zaczniesz zmagać się z zakłóceniami, zanikami sygnału, brakującymi potwierdzeniami, przekłamanymi danymi itp zjawiskami to kod urośnie nawet nie wiesz kiedy..

Acha, czy to machanie jednym pinem to są te "dodatkowe wymogi"? Bo to co napisałeś to zrobi każdy gotowy moduł z prockiem w środku i szansą na wgranie własnej aplikacji - niechby i w Lua 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, machanie jednym pinem nie jest tym dodatkowym wymogiem, jest on jednak calkowicie nie zwiazany z tematem i co do niego nie mam zadnych watpliwosci. Nie mowie hop, ale wiem, ze wszystko da sir zrobic, trzeba tylko chciec.

Link do komentarza
Share on other sites

Uf, to chociaż zasilanie jest. Jak to nie musi być szybkie, to najłatwiej pójść w niższe częstotliwości.

Oczywiście nie wolno ci dowolnej częstotliwości wykorzystywać bez odpowiedniej licencji, więc wybór masz ograniczony. Mam w szufladzie moduły RFM69HCW na 433Mhz (przepisy http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2168895.html -- na tym wszystkie piloty do garaży działają) i RFM69HCW na 868/915Mhz (niezagospodarowana częstotliwość w paśmie amatorskim, ale nie znalazłem dokładnych przepisów).

Jak to jest w domu, to można jeszcze przez WiFi -- jeśli jest w tych miejscach zasięg. ESP8266 jest tanie i można programować je w Arduino IDE bezpośrednio.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do przepisow to nie wiem jak to ma sie do UK(tutaj mieszkam), bede musial sprawdzic. Nie musi byc szybkie 🙂 Musi za to dzialac w miare mozliwosci za kazdym razem, dzialac z odleglosci tych 20m olewajac przy tym przeszkody i w miare mozliwosci przystepna cena jak w przypadku Twojej wczesniejszej propozycji 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeszcze tak mi przyszło do głowy, że chcesz prawdopodobnie dać dobrą antenę chociaż na tym urządzeniu od strony raspberry pi -- polepszysz warunki połączenia z każdym z pozostałych urządzeń, a jedna antena taka droga nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę to staje się męczące. Prosisz o pomoc a robisz jakieś tajemnice. Z tego co dotychczas napisałeś wynika, że jedyną funkcjonalnością miało być raportowanie stanu pinu więc uwierzyłem Ci i dlatego zwróciłem uwagę na wiele innych procesów które będą się toczyć w Twoim urządzeniu z łącznością radiową. A tu się okazuje, że cała prawda jest jeszcze jakaś inna.

"wszystko da sir zrobic, trzeba tylko chciec"

Wielu głupców zawaliło swoje projekty bo tak myślało. Nie myślisz tak naprawdę, to tylko taki żart, prawda?

"stwierdzilem, ze uzyje procka(ATmega8)"

To właśnie jest hop. Stwierdziłeś na podstawie tego, że już go używałeś nie robiąc żadnego podsumowania obciążenia?

Dobra antenka jest dobra gdy ma dobrą sprawność i zysk. To pierwsze rośnie z wymiarami a drugie z kierunkowością. Antena z zyskiem 6dBi jest lepsza od takiej 0dBi dlatego, że promieniuje lepiej w pewnych wyróżnionych kierunkach. W przypadku domu np. piętrowego, dobra antena może dużo gorzej widzieć urządzenia znajdujące się np. bezpośrednio pod nią. Czy przewidujesz ruchy tych swoich małych urządzeń? Bo jeśli nie, to będzie szansa optymalizacji ich położenia/orientacji na jedną najlepszą i wymagania są dużo mniejsze. W przypadku stacji ruchomych mogą pojawiać się miejsca lub orientacje gdzie sygnał będzie kompletnie zanikał.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.