Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #9 - ekspander I/O, serwo


Pomocna odpowiedź

Treker, Dziękuje za odpowiedź. Próbowałem już wcześniej - zgodnie z odcinkiem 8 tego kursu, błąd wyskakuje jednak ten sam

Po wgraniu biblioteki oczywiście na nowo otwieram kompilator arduino.

In file included from sketch_jul04i.ino:1:0:
C:\Users\Igor\Documents\Arduino\libraries\Adafruit-MCP23008-library-master/Adafruit_MCP23008.h:20:20: fatal error: Wire.h: No such file or directory
  #include <Wire.h>
                   ^
compilation terminated.
Błąd kompilacji.

Podczas instalacji biblioteki do obsługi TSOP2236 nie napotkałem żadnych trudności.

Pragnę dodać jeszcze, że próbowałem też nazwy folderu zawierającego biblioteke z domyślnego Adafruit-MCP23008-library-master na Adafruit_MCP23008 - w opisie do biblioteki jest taka sugestia. Jednak to też nie pomaga.

**ROZWIĄZANIE** -

Mam gagatka 🙂 Moja wcześniejsza wersja arduino IDE to było 1.6.5. Zaktualizowałem do 1.8.3 i program skompilował się poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Kozi, sprawdziłem jeszcze na innej wersji środowiska i nie potrafię odtworzyć tego problemu... Spróbuj jeszcze na samy początku kodu, który kompilujesz dla testu dodać:

  #include <Wire.h> 

PS jak rozumiem kompilujesz program dla Arduino UNO?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak to wygląda - dwie wersje Arduino IDE, po lewej 1.6.5 - błąd kompilacji, po prawej 1.8.3 - kompilacja poprawna.

Po dodaniu

 #include <Wire.h>

do kodu wpisanego w Arduino 1.6.5 program kompiluje się poprawnie. Program kompiluje dla Arduino UNO

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzień dobry!

Plączę się po tym forum od kilku minut w poszukiwaniu odpowiedniego działu, więc proszę nie bić zbyt mocno za nieadekwatne pytanie 😃

Mam ja robota z omawianego zestawu. Natomiast ultardźwiękowego czujnika odległości - nie mam. Po przejrzeniu uważnie oferty sklepu Botland już-już chcę kliknąć "wyślij" - no właśnie. Przewody. Do czujnika HC-SR04 dołączonych (chyba) nie ma, a ja, świeżak, nie za bardzo orientuję się, czy przewody tego typu:

https://botland.com.pl/przewody-polaczeniowe/2713-przewod-zesko-zeski-4-pin-20-cm.html?search_query=przewod+zensko+zensko&results=61

będą pasowały?

Pozdrawiam 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Kozakoled, prawdopodobnie jest taka możliwość - "prawdopodobnie", bo podałeś bardzo mało szczegółów. Wiele zależy chociażby od prądu/napięcia z jakim pracuje Twój elektromagnes. Masz na oku jakiś konkretny element?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie da się. Odpowiedź masz przecież na stronie, do której link wskazałeś:

Należy zwrócić uwagę, że elektromagnes pobiera zbyt dużą moc, aby podłączyć go bezpośrednio do pinu mikrokontrolera. W tym celu można wykorzystać przekaźnik, optoizolator lub wzmacniacz tranzystorowy.

Tranzystor typu np. BD135 (lub mocniejszy) będzie moim zdaniem odpowiedni.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tam elektronikiem nie jestem ale ten kurs Forbota Ci pomoże:

https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-tranzystory-bipolarne-w-praktyce-id4315

Potrzebny Ci klucz tranzystorowy. Dla tranzystora NPN cewkę tego elektromagnesu włączasz w obwód kolektora tranzystora. Równolegle do cewki należy podłączyć (katodą do +) diodę prostowniczą, która zabezpieczy tranzystor przed uszkodzeniem. Odpowiednio dobierz wartość rezystora bazy i tyle.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

Kozakoled, w opisie produktu znajduje się informacja o zasilaniu z 6V i poborze prądu w okolicy 470 mA, więc bezpośrednio z pinów na naszym shieldzie nie zasilisz takiego elektromagnesu (za niskie napięcie i zbyt duży prąd). Musiałbyś dorobić osobne zasilanie + zastosować tranzystor do sterowania elektromagnesem. Nie jest to zbyt prosta modyfikacja, więc jeśli będziesz chciał kontynuować ten projekt i masz jakieś dalsze pytania to stwórz proszę osobny temat, aby nie robić "zamieszania" w komentarzach do tej części kursu. Z góry dziękuję za pomoc w utrzymaniu porządku na forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.