Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #5 - instalacja/komunikacja przez UART


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Treker faktycznie przypadkiem zacząłem instalować ręcznie, więc już wszystko poszło gładko przez RPi Imagera, ale znowu napotkałem problem. Mianowicie po podłączeniu kamery z zestawu nie widzę w configuration toolu sposobu włączenia kamery jak w kursie, co więcej po znalezieniu jedynej opcji aktywowania kamery wyświetla się komunikat, że system jest przestarzały i nie będzie rozwijany.  Po próbie wpisania do shella komendy zrobienia zdjęcia, wyświetla się komunikat o braku odpowiednich ustawień urządzenia do wykonania zadania.

Z góry dzięki za szybkie odpowiedzi i przepraszam za częste problemy 😅

Zrzut ekranu (37).png

Zrzut ekranu (38).png

Zrzut ekranu (39).png

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Joa66 napisał:

że system jest przestarzały i nie będzie rozwijany

@Joa66 to poczekaj, bo tutaj się zgubiłem - to jaki system instalujesz? Jeśli korzystasz z Raspberry Pi Imager to powinna wgrać się najnowsza wersja systemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker Dzięki za wyrozumiałość 😅

Tak się składa, że znowu natknąłem się na pewien problem, mianowicie nie mogę nigdzie po wpisaniu sudo nano /etc/motion/motion.conf znaleźć opcji stream_maxrate, jedyne ustawienia dotyczące streamowania są takie:(zdj), a bez niej ilość fps na streamie jest bardzo niska.

Zrzut ekranu 2023-03-08 201520.png

Link do komentarza
Share on other sites

@Joa66 ten problem wynika niestety z tego, że w pewnym momencie program ten przestał współpracować z najnowszymi RPi i najnowszymi kamerami. To długa historia, więc nie będę tutaj robił streszczenia. Dokładny opis problemu możesz znaleźć tutaj: https://github.com/Motion-Project/motion/issues/1434

W skrócie, teraz można używać "libcamerify motion" co jest opisane na tej stronie: https://motion-project.github.io/motion_config.html#basic_setup_picam

Zerknij czy to naprowadzi Cię na rozwiązanie tego problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Próbuje od kilku dni i dalej mam wrażenie, że nie jestem bliżej rozwiązania problemu niskiej liczby FPS. Nie mam pojęcia jak się dostać do rozszerzonych ustawień dotyczących streamingu, tak samo jest z pakietem motion.
 

Link do komentarza
Share on other sites

@Joa66 to zapytam najpierw inaczej - czy temat ten wykonujesz tylko w ramach ćwiczeń z kursu, czy chcesz tę opcję stremowania wykorzystać do czegoś innego? Pytam, bo jeśli to ma być docelowo zadanie dla RPi to może znajdziemy po prostu jakieś lepsze rozwiązanie do tego tematu :) 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

mam problem z instalacją przez UART na Windows 11, ponieważ w menadżerze urządzeń jest wykrywane urządzenie lecz nie jest wspierane przez co nie ma przypisanego numeru COM. Czy ktoś już się spotkał z tym problemem? 

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam teraz tej przejściówki, aby sprawdzić to na W11, jedyne co mogę doradzić teraz to sprawdzenie sterowników z tego źródła: https://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41

Jeśli nie pomoże to zweryfikuję ten temat u siebie w ciągu kilku najbliższych dni.

Link do komentarza
Share on other sites

@Patryk99 to jest strona producenta układu scalonego, na którym bazuje ten konwerter. Jak widać musieli zauważyć jakieś problemy z kompatybilnością i poprawili to w nowych sterownikach, a producent modułu jeszcze nie podmienił u siebie sterowników. Cieszę się, że pomogło!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, podczas próby instalacji Raspberry PI OS przez UART pojawił się u mnie z pozoru banalny, jednak dość dziwny problem. Podczas próby logowania domyślnym loginem "pi" i hasłem "raspberry" otrzymuję komunikat "login incorrect". Próbowałem wpisywać te dane wielokrotnie bez skutku, upewniając się że terminal prawidłowo odczytuje wprowadzane znaki. Również ponowne wypalenie OS na karcie (próbowałem wersje 32 i 64 bit) nie przyniosło efektu. Instalacja odbywała się poprzez Raspberry Pi Imager. Dopiero dodając w opcjach instalacji własny login i hasło logowanie następuje bezproblemowo. Jednak mocno zastanawia mnie dlaczego domyślne dane są traktowane jako błędne? Wydaje mi się to bardzo dziwne, i chętnie dowiem się jeżeli ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak może się dziać. Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Edytowano przez miciej12
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.