Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #5 - instalacja/komunikacja przez UART


Komentator

Pomocna odpowiedź

@miciej12 witam na forum 🙂 Wynika to ze zmian, które dla bezpieczeństwa wprowadziło Raspberry Pi. Dostępność płytki w ostatnich latach jest nikła, ale cały czas wprowadzane są zmiany w oprogramowaniu. Domyślne dane do RPi to przez lata był taki "pewnik". Jednak jakiś czas temu dane te zostały zdezaktywowane dla bezpieczeństwa, a przy okazji masa internetowych poradników się zdezaktualizowała. W praktyce, gdybyś włączył RPi z ekranem to przed pierwszym uruchomieniem pojawiłby się komunikat, że musisz samodzielnie ustawić danego do logowania. Tym samym, stałoby się dokładnie to, co zrobiłeś w RPi Imager. Niestety w przypadku nauki RPi możesz teraz napotykać trochę problemów - stąd odpowiednie ostrzeżenie w pierwszej części kursu 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

 

Odpakowałem i złożyłem właśnie moje Rospberry i chciałbym zgodnie z kursem zainstalować mu system przez UART jednak na stronie producenta nie widzę Pliku Raspbian - gdzie mogę go znaleść?

 

Czy teraz mam ściągnąć "Raspberry Pi OS Lite" i postępować zgodnie z kursem ?

Edytowano przez kamkol1
.
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 7.07.2023 o 08:00, Patryk99 napisał:

@Treker Nie korzystałem z tej strony ale instalacja sterowników z innego źródła pomogła. Dziękuję za poświęcony czas. 

Tak jak koledze Partyk99 nie przypisuje mi portu COM.

W menadżerze urządzeń jest wykrywane urządzenie lecz nie jest wspierane przez co nie ma przypisanego numeru COM

Skorzystałem z Twojego linku @Treker ale sterownik nie przyniósł rozwiązania - wersja jest dość stara

https://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41

Windows update - nie znajduje nowszych sterowników

@Treker Co mogę zrobić z tym fantem? zależy mi na tym żeby nauczyć się instalacji przez UART

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@kamkol1 faktycznie wersja jest dość stara, ale miała wspierać W11 (u innych działało). Czy możesz dla testu raz jeszcze usunąć wszystkie sterowniki, zrestartować komputer i wtedy spróbować wgrać sterowniki z tamtego linka raz jeszcze? Jeśli nadal nie będzie u Ciebie działało to postaramy się wymienić konwerter na inny 🙂 W między czasie możesz spokojnie iść dalej z kursem, a do tego połączenia via UART wrócisz później - nie jest ono zbyt popularne i nie wnosi nic nowego, oprócz samej innej formy fizycznego połączenia z RPi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Treker napisał:

nie jest ono zbyt popularne i nie wnosi nic nowego

Małe sprostowanie: jest dość popularne i w wielu przypadkach zalecane. Tyle że tytuł artykułu jest nieco mylący - nie ma tu  żadnej "instalacji przez UART", instalacja jest normalna imagerem czy dd.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

@kamkol1 faktycznie wersja jest dość stara, ale miała wspierać W11 (u innych działało). Czy możesz dla testu raz jeszcze usunąć wszystkie sterowniki, zrestartować komputer i wtedy spróbować wgrać sterowniki z tamtego linka raz jeszcze? Jeśli nadal nie będzie u Ciebie działało to postaramy się wymienić konwerter na inny 🙂 W między czasie możesz spokojnie iść dalej z kursem, a do tego połączenia via UART wrócisz później - nie jest ono zbyt popularne i nie wnosi nic nowego, oprócz samej innej formy fizycznego połączenia z RPi.

Jak tylko wrócę do domu sprawdzę. Dzięki 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.