Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #5 - instalacja/komunikacja przez UART


Komentator

Pomocna odpowiedź

11 godzin temu, hantercv napisał:

@Treker nie podłączyłem go bo tak robiłem jak w jest w kursie, że potem się  go podłącza . I testowałem również z podłączonym, ale nie działa w obu przypadkach.

Tak dla formalności - konwerter powinno się podłączać do RPi przy wyłączonym zasilaniu (dla bezpieczeństwa), ale później już normalnie podpinamy też zasilanie dla Raspberry Pi, bo bez niego układ nie ruszy 🙂 Daj znać czy powyższa porada Elvisa pomogła 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mam kartę SD z zestawu. Włożyłem do komputera i pojawił się dysk RECOVERY a nie boot , nie ma tam żadnego config.txt . Kartę wkładam do malinki , podłączam konwerter ustawiam PuTTY tak jak jest w kursie uruchamiam ,podłączam zasilacz  i nic się nie dzieje przez 3 minuty. Odłączam zasilanie biorę kartę i widzę to :

IMG_20200305_193909.thumb.jpg.f6311b9072d68e05545d26f920d462d8.jpg

Nagle znikło kilkanaście GB pamięci i pojawił sie dysk o pojemności 31,9MB.

Da się jakoś naprawić tą kartę ?

Edit : dobra , już sobie poradziłem.

Edytowano przez jas123
Link do komentarza
Share on other sites

Pomocy, wpisałem komendę sudo shutdown now na moim raspberry Pi 4 lecz pojawił się jedynie komunikat "Power down" i już nic więcej nie mogę wpisać, a kontrolki wciąż się świecą

 

Update: wgrałem system drugi raz z nadzieją, że to pomoże, ale nic z tego, ten sam problem, a nie chcę uszkodzić rpi

Edytowano przez D3binski
Link do komentarza
Share on other sites

@D3binski a jak masz włożoną kartę i podłączasz zasilanie to jak zachowują się diody? Z sekwencji mignięć da się odczytać rodzaj awarii.

Dnia 27.03.2020 o 21:49, D3binski napisał:

ale nic z tego, ten sam problem

Nie do końca rozumiem jakie są objawy - nic się nie uruchamia? Czarny ekran, tęcza?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po zainstalowaniu OS na karcie SD odnalazłem zgodnie z instrukcją plik config.txt ale tam nie było linijki z "uart_enable=0"

Oczywiście po podłączeniu raspi po USB konsola nie działała. Dopiero jak odpaliłem konsolę po HDMI i wszedłem w konfigurację sudo rasp-config to włączyłem UART i wszytko zadziałało.

Może warto w kursie poprawić że przy obecnym OS na raspi nie można odpalić UART w pliku config.txt ?

Pozdrawiam

SL
 

Link do komentarza
Share on other sites

@Roadking witam na forum 🙂 

10 godzin temu, Roadking napisał:

ale tam nie było linijki z "uart_enable=0"

A kto mówi że mu musi być? W kursie jest napisane:

Cytat

Gdy plik się otworzy dodajemy na jego końcu jedną linijkę:

enable_uart=1

Plik powinien wyglądać wtedy mniej więcej następująco:

A otwórz teraz kartę i zobacz czy dodanie przez GUI z podłączonym monitorem nie dopisało tej linii. 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, mam pytanie o piny 5V. W kursie jest informacja, że "Podłączenie 5V do pinów malinki może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie!"

Czyli podłączenie wnetylatora 5V do pinu 5V i GND może spowodować uszkodzenie malinki?

Pozdrawiam,

Piotr

Link do komentarza
Share on other sites

@hybrid_man witam na forum 🙂

20 minut temu, hybrid_man napisał:

Czyli podłączenie wnetylatora 5V do pinu 5V i GND może spowodować uszkodzenie malinki?

To jest całkowicie bezpieczne, bo po prostu zasilisz wentylator z tych pinów. uszkodzić malinkę można bardzo łatwo, gdy do pinów RPi poda się 5 V. Czyli np. jakbyś podłączył do pinu 5 V przewód i dotknął nim w inny GPIO. Analogicznie jakbyś podłączył do RPi "coś" co poda na GPIO napięcie 5 V (np. jakiś czujnik). W takiej sytuacji RPi zostanie najpewniej uszkodzone.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich!
Po raz kolejny potrzebuję pomocy grona bardziej doświadczonych kolegów 🙂 Natrafiłem otóż na taki problem że mój menedżer urządzeń nie pokazuje mi portów com, nawet gdy poproszę go ładnie o pokazanie ukrytych opcji. Korzystam z Windows 10 64bit.  Wykrywa mi jedynie USB-Serial Controller w Innych urządzeniach. Czerwona dioda zasilania na konwerterze pali się. Jak mogę to obejść?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, 

chcę pierwszy raz uruchomić swoją malinkę przez UART. Robię wszystko po kolei z kursu #5, uruchamiam terminal przez Putty, dalej podłączam zasilanie do malinki i nic się nie dzieję, nie widzę komunikatów startującego systemu, a czekam 10 min. 

Czy ktoś może wie dlaczego tak się dzieje? Dodam, że UART podłączony jak w kursie.

 

EDIT:

Już sam to ogarnąłem. Błąd zrobiłem taki, że w notepad zapisałem, aby można było uruchomić urządzenie przez UART, a nie kliknąłem save :))

Edytowano przez p4w31
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć wszystkim,

czy mogę zrobić kurs #7 przy pomocy UART? 

chciałem teraz tak zrobić, lecz utknąłem przy wpisaniu adresu IP malinki w VNC Viewer. Nie wiem jak połączyć malinkę z ruterem przez wifi.

Dziękuję za cierpliwość w stosunku do mnie. Wiem, że dużo nauki przede mną i jestem wdzięczny za odpowiedzi do moich pytań 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie podłączyłeś Rpi do wifi to połącz się przez UART wpisz w konsoli:

sudo raspi-config

potem wybierz "network options" i dalej "wifi". Wpisz nazwę sieci, hasło i powinieneś być podpięty do sieci.

Następnie w konsoli: ifconfig

i masz IPv4 Adress to twoje ip

Edytowano przez PiotrekEl
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.