Skocz do zawartości

DS3231 - alarm bez zasilania zewnętrznego


marw

Pomocna odpowiedź

Witam!

W związku z projektem, o którym pisałem w temacie Czujnik PIR / mikrofalowy HB100, mam problem z RTC.

Zakupiłem moduł z układem DS3231. Jak w w/w temacie, w określonych godzinach ma on, przy pomocy alarmu i dalej układu logicznego, włączać zasilanie do mikrokontrolera.

Po wstępnych testach alarmy działają, muszę jeszcze dokładnie się temu przyjrzeć.

Problem pojawił się, gdy chciałem, aby alarm wygenerował sygnał na wyjściu SQW, gdy moduł jest wyłączony od zasilania VCC, gdy jest zasilany tylko z baterii. Nie udało się.

Starałem się znaleźć jakieś informacje w internecie. Na jednym z forów Arduino DS3231 - No Alarm when powered Off. Why? problem udało się ostatecznie rozwiązać przerywając ścieżkę i/lub odlutowując jeden z rezystorów (przy okazji odłączając ładowanie akumulatorka, co mnie nie przeszkadza). Nie jestem pewien jednak, czy to rozwiązanie będzie dobre dla mojego problemu, ponieważ, o ile dobrze zrozumiałem, alarm jest obsługiwany przez przerwanie w uśpionym mikrokontrolerze. Ja natomiast nie chcę usypiać procesora, tylko mieć go całkowicie wyłączonym i o określonej godzinie dostarczyć mu zasilanie.

Udało mi się też znaleźć blog pewnego Opolanina (w sensie wojewódzkim), gdzie opisał on trochę ten układ jak również zamieścił schemat, adresy rejestrów i ogólnie notę katalogową:

DS3231 i kolejny moduł RTC z EEPROM

Funkcjonalność DS3231 i obsługa w Bascom

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda, że się coś nie udało, fajnie że przeciąłeś jakąś ścieżkę, dobrze, że wiesz czego chcesz i że znalazłeś jakiś blog. A czy możesz wreszcie zadać konkretne pytanie?

Link do komentarza
Share on other sites

1. No rzeczywiście, szkoda. Próbowałem znaleźć rozwiązanie problemu w internecie, jak również próbuje je znaleźć przy pomocy tego forum.

2. Nie przeciąłem żadnej ścieżki. Napisałem, że

Na jednym z forów Arduino [..] problem udało się ostatecznie rozwiązać przerywając ścieżkę i/lub odlutowując jeden z rezystorów.
Udało się osobom zgłaszającym/pracującym nad problemem na tamtym forum. Ja tego jeszcze nie zrobiłem i nic w moim wpisie nie sugeruje, żebym tego dokonał.

3. Link do blogu załączyłem, żeby usprawnić osobom chcącym mi pomóc poszukiwanie informacji na temat tego układu.

4. Pytanie jest wspomniane w pierwszej połowie wpisu, bardziej w formie oznajmienia:

Problem pojawił się, gdy chciałem, aby alarm wygenerował sygnał na wyjściu SQW, gdy moduł jest wyłączony od zasilania VCC, gdy jest zasilany tylko z baterii.

Konkretne pytanie:

Co i jak zrobić, żeby moduł RTC z układem DS3231SN, działający tylko na zasilaniu bateryjnym, uruchomił alarm/sygnał (umożliwiający dalej włączenie zasilania do innych podzespołów)

Dodam jeszcze, że moduł, który posiadam, jest prawie taki sam jak ten przedstawiony we wcześniej wspomnianym przeze mnie blogu (gdyby dla kogoś ta informacja okazała się istotna).

Link do komentarza
Share on other sites

Co i jak zrobić, żeby moduł RTC z układem DS3231SN, działający tylko na zasilaniu bateryjnym, uruchomił alarm/sygnał

Skąd przypuszczenie/pewność, że nie uruchamia tego sygnału?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przede wszystkim potrzebujesz danych katalogowych tego scalaka, czyli szukasz na stronie producenta i czytasz wnikliwie:

https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS3231.pdf

Tam stoi, że wyjście INT jest typu open drain. Nie wiem co wmontowali w moduł który posiadasz, ale załączenie tranzystora włączającego zasilanie procesora to przecież trywialne zadanie. Masz wyjście zwierające do masy i musisz załączyć tranzystor pnp w plusie zasilania. Czego nie wiesz aby to zrobić?

Spróbuj narysować schemat tego czegoś. Umieść na nim główne zasilanie (5V? 3V?), procesor, tranzystor miedzy nimi, zegarek z wyjściem IRQ (jak zasilany?) i połącz to wszystko sensownie. Zobaczymy z czym sobie nie radzisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.