Skocz do zawartości

Robot typu SCARA

SeLe

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem nowy na tym forum i to mój pierwszy temat.

Nie wiem czy dobry dział wybrałem, jeżeli nie, to proszę o przesunięcie mojego tematu w odpowiedni dział.

Przejdę do rzeczy.

Jestem studentem III roku Automatyka i Robotyki.

Potrzebuję pomocy przy pracy dyplomowej.

Moim tematem pracy jest "Robot typu SCARA". Szukałem w internecie na jego temat, w jaki sposób budować, jakie są potrzebne są do niego elementy, lecz nic nie znalazłem istotnego i zrozumiałego dla mnie ( Może źle szukałem).

Ma być to robot 3 osiowy, użyję do niego 3 serwonapędy. Będzie programowany przez płytke arduino.

Pisze tutaj, ponieważ nie wiem od czego zacząć. Od strony mechanicznej jestem słaby. Przy kinematyce pomoże mi mój promotor, a jeżeli chodzi o zaprogramowanie go przez arduino to raczej nie bedę miał problemów. Z elektroniką radzę sobię pół na pół.

Głównie proszę was, abyście mi pomogli zacząć budowe tego robota. Jakie potrzebne są elementy, co mam najpierw zrobić, jak, z czym, gdzie.

Z góry dziękuje Panowie. Zależy mi na waszej pomocy, ponieważ mam okazję aby nauczyć się typowej mechaniki i kinematyki.

Dodam, że taki otrzymałem temat, bo resztę dla mnie ciekawych i łatwiejszych do wykonania, moim znajomi "zajumali". Byłem zmuszony wybrać ten, ponieważ wydawał mi sie najłatwiejszy z reszty tematów.

Pozdrawiam wasz miłośnik forbot-a

A próbowałeś już szukać tutaj na forum? W prawym górnym rogu masz okienko wyszukiwania.

Twoje pytanie jest z rodzaju "Chciałbym zbudować dom z czterema pokojami. Szukałem w Internecie informacji o czteropokojowych domach, ale nigdzie nie piszą od czego zacząć ich budowę i jakie materiały są potrzebne."

http://automatykab2b.pl/technika/6399-jak-zbudowac-robota-komponenty-robotyki-przemyslowej-w-ofercie-wobit#.WMMv2TE2vIV

Za dużo z tego to sie nie dowiedziałem. Po drugie ja chce zastosować serwonapędy a nie silniki krokowe, może jeszcze śrube kolbową, ale z odzysku.

Nie możesz napisać konkretnie co chciałbyś wiedzieć ? Naprawdę nie wiem co jeszcze mogę dodać. Moge powiedzieć, że ma być w miare w tanich kosztach (max 500zł)

Pozdrawiam

Ja nic nie chcę od ciebie wiedzieć, dziękuję. To raczej ty przyszedłeś tutaj z pytaniami.

Patrzyłeś już na opisane na tym forum roboty? Być może zainspirują w jakiś sposób. Niektóre z nich są typu SCARA, inne mogłyby być zmodyfikowane przy odrobinie wysiłku. Na pewno dadzą ci pomysły co do tego jakich materiałów można użyć.

A jeśli to wszystko tak naprawdę cię nie interesuje i tylko chcesz mieć robota, to może kup gotowego i załatwione?

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Moim tematem pracy jest "Robot typu SCARA".

I to jest cały temat? Nic więcej? Żadnego określenia zadań?

Słabo szukałeś jak nic ciekawego nie znalazłeś. Po angielsku szukałeś?

Spodziewaliśmy się, że skoro jesteś na studiach to jakoś tam w życiu sobie radzisz. Nie błądzisz jak dziecko we mgle i nie rozkładasz rąk przed każdym problemem jaki napotykasz. Nawet jeśli jesteś początkujący w robotach, to przynajmniej:

- dowiedziałeś się co znaczy SCARA,
- obejrzałeś na YT ze dwadzieścia filmików pokazujących duże (przemysłowe) i małe (DIY) sprzęty tego typu,
- znalazłeś opisy kilku takich robotów tutaj lub na prywatnych stronach pasjonatów,
- zastanowiłeś się nad tym w jaki sposób są one zbudowane i z czego, z jakich materiałów i co z tego możesz łatwo kupić lub pozyskać,
- spisałeś sobie zastosowania (rysowanie mazakiem, przekładanie małych przedmiotów, gra w warcaby lub tic-tac-toe, układanie wzorków z kolorowych dropsów itd) i wybrałeś które najbardziej Ci pasuje z Tobie tylko znanych powodów: cena, fajność, innowacyjność, prostota itp

- wyszukałeś i zajrzałeś do kilku sklepów robotycznych i modelarskich w celu przeglądu dostępności serwomechanizmów (i innej drobnej mechaniki) i sprawdzenia cen,
- wypisałeś jakieś typy i poczytałeś o tym jak sterować serwomechanizmem,
- pomyślałeś o zasilaniu i sterowaniu - prądy, napięcia, jakiś procesor?

- zastanowiłeś się jak zrobić ostatni człon kinematyczny czyli efektor - to coś co będzie miało bezpośredni kontakt z przedmiotami - jak to podnosić i jak zrobić chwytanie,
- po kilku dniach przemyśleń wrzuciłeś swoje plany z opisem i rysunkami na Forum i zapytałeś czy to ma sens.

A tak wyszło, że prosto z uczelni bezmyślnie poleciałeś do komputera po pomoc i nie wiesz nawet od czego zacząć projekt pracy dyplomowej. Nie jakiejś pracy zaliczeniowej, tylko końcowej. Po niej będziesz inżynierem. Czy to coś dzisiaj w ogóle znaczy? Za kilka miesięcy masz umieć samodzielnie rozwiązywać problemy techniczne w zakresie swojego wykształcenia a Ty nie umiesz nakreślić nawet planu prac i go zrealizować choćby w stopniu minimalnym... Zmarnowałeś trzy lata?

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.