Skocz do zawartości

Enkoder Inkrementalny Podłączenie do Arduino


PacTrac

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałbym podłączyć enkoder obrotowy, który zakupiłem z tegoż sklepu : http://sklep.cncprofi.com/enkoder-profi-360-06-a-a-b-b-z-z.html do modułu Arduino. Niestety jestem zielony jeśli chodzi o wyjście enkodera i nie mam bladego pojęcia, w jaki sposób podłączyć je tak, aby nie uszkodzić komponentów. Prosiłbym więc o wskazówki, jak to ze sobą podłączyć a także o wytłumaczenie, dlaczego tak, a nie inaczej.

Tutaj wstawiam jeszcze zdjęcia specyfikacji dostarczonej wraz z enkoderem:

http://imgur.com/a/y0NCN

http://imgur.com/a/RWwOL

http://imgur.com/a/seLgn

Pozdrawiam,
PacTrac

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda na to, że kupiłeś wersję wprost pasującą do Arduino. Zarówno zasilanie enkodera (+5V) jak i jego sygnały wyjściowe możesz bezpośrednio podpiąć pod płytkę Arduino. Musi to być wersja 5V, np. UNO.

Jak rozumiem, z resztą czyli wybraniem sensownych pinów, ich ustawieniami i oprogramowaniem sobie poradzisz, tak? Bo mimo, że enkoder ma 6 linii to używamy ich wszystkich raczej w pewnych wyjątkowych sytuacjach. Tobie wystarczą prawdopodobnie 2 lub 3: albo A i B, albo A, B i Z.

Poza tm bezpieczniej dla procesora będzie, jeśli szeregowo z każdą linią sygnałową dasz opornik 100R. Zasilanie możesz wziąć bezpośrednio z pinu Vcc. Masa enkodera obowiązkowo do GND Arduino. Także do masy możesz (ale nie musisz) podłączyć ekran kabla.

Witamy na Forum. Do czego chcesz ten enkoder wykorzystać? To całkiem porządny sprzęt.

EDIT: Wszystko powyższe pod warunkiem, że dobrze odczytałem to co kupiłeś. Pokazałeś dokumentację/tabelkę do każdej możliwej wersji wykonania a ja założyłem, że opis ze sklepu "Standard wyjścia - Nadajnik linii" przekłada się na kolumnę "Complementary Output" w dokumentacji. Niestety typ podany na tabliczce znamionowej jest dziwny: "..360-5-24L". Ostatnie L wskazuje raczej na "Long Drive Output" co nie zmienia faktu, że bezpośrednio podłączyć możesz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

dokładnie z wybraniem pinów już problemów nie będzie, jedynie co to A i B zapewne może i Z wykorzystam, enkoder ma dodatkowe piny jak te A/ , B/ i Z/ , ale raczej nie bede z nich korzystac.

Ma on słuzyć do pomiaru wychylenia wahadla w projekcie wahadla odwrotnego.

A takie pytanie - czy to, ze wyjscie jest open collector PNP, to nie musze stosowac dodatkowo rezystorow pull-down ?

Link do komentarza
Share on other sites

Wtedy musisz, a co gorsza nie ma takich rezystorów w procesorze (przynajmniej AVR w Arduino ich nie ma) więc trzeba wstawiać zewnętrzne, w odróżnieniu od wyjścia typu "OC npn". Na szczęście to nie ten przypadek. Wyjście nie może być jednocześnie "line driver' i 'open collector pnp".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Posiłkuję się tym co nam pokazałeś. A widziałem zdjęcie tabliczki znamionowej, gdzie pole TYP składało się z kilku liczb i liter. Na innym zdjęciu wrzuciłeś klucz do odkodowywania typów. Nie pasuje idealnie jedno do drugiego, ale ostatnie "L" wygląda mi na ostatnią literę w tabelce czyli tę, która definiuje typ wyjść. Teraz już zdjęcia mi się nie ładują (wrzucaj tutaj a nie gdzieś na obce drzewo), ale pamiętam, że L oznaczało "Long drive output" czyli trochę spowolniony driver długich kabli. Enkoder nie ma wyjść w różnych standardach więc jedna litera wystarczy do określenia wszystkich sześciu drutów.

Ostatecznie rozsądzić może eksperyment. Podłącz swój enkoder do zasilania 5V i zmierz napięcia wyjściowe - to proste. Możesz też zadzwonić do sklepu i zapytać co Ci sprzedali. W każdym razie - jeśli zasilisz czujnik z 5V i GND wziętych z płytki Arduino, żadnej krzywdy nikomu nie zrobisz. Wejścia ustaw na INPUT i zobacz co przychodzi. Jeśli podniosą się do stanów 1 i nie będą opadać, masz pnp.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dzięki wielkie Marku za pomoc, tak jak mowiles - wystarczylo podpiac normalnie wprost pod Arduino bez zbednych komplikacji, tyle klopotu, a rozwiazanie tak proste 😃 szczerze mowiac balem sie podlaczac z powodu uszkodzenia plytki, gdyz enkodera raczej bym nie uszkodzil... jeszcze raz dziękuję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.