Skocz do zawartości

Drugie zasilanie układu


Pomocna odpowiedź

Witam, na poniższym schemacie widnieje mikrokontroler ATtiny13. Diody połączone są szeregowo i wymagają co najmniej napięcia 2*5V = 10V. Niestety z mikrokontrolera z pinu nr 4 (ten na lewo od masy) maksymalne wyjście to 6V. Dodatkowo pin 4 odpowiada za sterowanie diodami. Ustawia on swoje wyjście na HIGH / LOW co sekundę. Czyli dioda miga.

W jaki sposób mogę połączyć do tego układu drugie zasilanie (to na prawo?), aby dalej współdziałało z mikrokontrolerem, który wysyła sygnał do zaświecenia / zgaszenia diody?

Próbowałem wysyłać z mikrokontrolera z pinów 3,4 sygnały HIGH do układu scalonego (AND), do którego można połączyć zewnętrzne zasilanie, niestety układ w ogóle nie działał.

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ Twój układ dąży w stronę jakiejś bzdury, zapomnij na chwilę o nim i napisz własnymi słowami co chcesz robić, np. "Chcę mrugać 5 diodami na raz z jednego pinu" albo "Chcę załączać odbiornik potrzebujący 10V" itp. Wystarczy jedno-dwa zadania, czekamy.

Link do komentarza
Share on other sites

Chcę mrugać na raz pięcioma diodami ale połączonym szeregowo i sterowanymi z jednego pinu. Diody do mrugania potrzebują więcej pradu i napięcia niż ten pin jest w stanie wyprowadzić, więc potrzebuję z niego uzyskać tylko sygnał a czymś innym zasilić diody.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Szkoda, że nie przeczytałeś jakiegoś kursu elektroniki, choćby na naszym Forum. Mimo to spróbuję Ci wytłumaczyć:

Ponieważ procesor nie wytrzymuje więcej jak 6V (a i to jest już granicą jego możliwości i nikt tego nie próbuje), musisz użyć elementu pośredniego - tranzystora, który przełoży słaby sygnał z pinu proca na silniejszy sygnał dla 10 lub 100 diodek.

Robisz tak:

Zasilasz procesor z 5V. Kupujesz tranzystor. Wystarczy jakiś mały, np. BC547. Jest tak tani, że chyba nie można go kupić pojedynczo:

https://botland.com.pl/tranzystory-bipolarne/254-tranzystor-bipolarny-npn-bc547b-50v01a-5szt.html

Jego bazę podłączasz przez opornik 1k do wyjścia procesora. Jego emiter dajesz do masy (minus zasilania) a do kolektora podłączasz katodę pierwszej diody LED. Kolejne łączysz szeregowo a anodę ostatniej puszczasz przez opornik 200Ω do plusa zasilania 12V. Nie, nie 10V. To tyle, zrobione. Dla pewności, zanim cokolwiek podłączysz pokaż tego schemat. Widzę, że masz zapędy do robienia nieprzemyślanych rzeczy a półprzewodniki to niestety delikatne elementy.

Oczywiście byłoby dużo prościej, gdybyś diody połączył równolegle (z opornikami wyrównującymi). Wtedy taki zestaw nawet 5 szt. możesz napędzić wprost z nóżki procesora, ale jak rozumiem "szeregowość" masz jakoś tam narzuconą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie działa. Jeżeli połączę dodatkowo katodę pierwszej diody od lewej strony z ground od mikrokontrolera to świeci, ale nie tak jak powinno. Dokładnie mówiąc to prąd na diodzie skacze od 7.53mA do 10.3mA zamiast od 0mA do 20mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałeś pokazać schemat zanim cokolwiek pospawasz i włączysz do prądu.

A teraz zaznacz na tym rysunku wspólną masę wszystkich podłączonych elementów tj. obu zasilaczy, procesora i tranzystora.

EDIT: Czy dobrze widzę, że oba oporniki mają po 1k?

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie z dwóch źródeł jest niefajne. Jeśli dasz procesorowi tani stabilizator 5V, będziesz mógł całość zasilać z 12V.

Czy możesz wyjaśnić skąd to wymaganie na 5 szeregowych diod i wynikła z tego konieczność użycia wyższego napięcia?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.