Skocz do zawartości

Arduino UNO i eth Shield2, adres IP


Leonarsen

Pomocna odpowiedź

Witam,

mam pewien problem z arduino uno oraz ethernet shieldem 2.

chciałem zrobić prosty pomiar temperatury a następnie wyświetlić te dane w sieci, niestety układ nie działał.

Zacząłem szukać przyczyny. Pierwszym krokiem jest testowanie standardowego programu z biblioteki "Ethernet->WebSerwer".

Program powinien wyświetlać w przeglądarce stan analogowych wejść. Dodatkowo po włączeniu monitora portów szeregowych powinien pokazać adres ip urządzenia. Sama płytka bez shieldu wyświetla 0.0.0.0 po podłączeniu shielda nie wyświetla się nic - cisza na lini. Ciszę powoduje pin MOSI w złączu ICSP. Sprawdziłem to podpinając piny nie nakładając shield ale podłączając je kabelkami.

Podpięty shield bez lini MISO również pokazuje 0.0.0.0 z linią MISO nic. Zaznaczam że MISO na pinie 12 nie zmienia stanu całości (tak mi się wydaje).

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem? Czy istnieje możliwość uszkodzonego shielda?

Czy mogę wykonać jeszcze jakieś inne testy w celu wykluczenia/potwierdzenia innych możliwości?

Płytki zarówno arduino uno jak i shield ethernet są oryginalne.

Mam wrażenie że pominąłem coś bardzo oczywistego choć wydawało mi się że to powinno działać na zasadzie plug and play 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Pin MOSI służy do komunikacji twojego Arduino z shieldem. Jak go nie podłączysz, to komendy wysyłane przez twój program nie będą docierać do shielda. Zamiast tego będą wysyłane losowe wartości.

Pin MISO służy do komunikacji w drugą stronę. Jeśli go nie podłączysz, to Arduino będzie dostawać losowe wartości w odpowiedzi na swoje polecenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Niczego nie kombinuj. Ethernet Shield 2 jest nową płytką z innym scalakiem i nie współpracuje ze standardową biblioteką Ethernet. Musisz sobie zainstalować, najprościej poprzez wybranie opcji Szkic -> Include library -> Manage Libraries bibliotekę Ethernet 2. Znajdź ją na liście proponowanych (a jest tam ich całe mnóstwo) i kliknij. Po zainstalowaniu dostaniesz nowe przykłady z nią działające:

http://www.arduino.org/products/shields/arduino-ethernet-shield-2

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

no i pięknie dziękuje, po pobraniu biblioteki ethernet2 wszystko działa tak jak należy.

Nie znałem przyczyny ale podskórnie czułem że rozwiązanie jest stosunkowo proste:)

Jeszcze raz dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.