Skocz do zawartości

Jak zbudować system/mechanizm, który będzie zarządzać zasilaniem?


legendoffish

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich! Jestem tutaj nowy, a dokładnie to z jednego powodu.

Chciałbym zbudować mechanizm dzięki któremu będę mógł zasilać urządzenie z dwóch źródeł. Problem polega na tym, że gdy w jednym zasilaniu zabraknie prądu to automatycznie mechanizm/urządzenie powinno przełączyć się na drugie zasilanie. Natomiast gdy zasilanie wróci musi się przełączyć spowrotem na zasilanie pierwsze.

Mam nadzieję, że napisałem to w miarę sensownie.

Pytanie natomiast brzmi, na czym mogę takie coś zrobić? Co może być mi potrzebne?

Jestem w tym zielony, a mówili że człowiek najlepiej uczy się na własnym projekcie, dlatego proszę o wskazówki lub nawet rozwiązania 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Popatrz sobie na schemat Arduino UNO -- tam jest taki mechanizm. Jak zasilasz je z zewnętrznego zasilania, to używa tego, a jak to wyłączysz, to przełącza się na zasilanie z USB.

Generalnie polecam dział kursy, w szczególności odcinek o tranzystorach kursu elektroniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak wielkość młotka trzeba dobrać do wielkości gwoździa, tak i tutaj musimy więcej wiedzieć zanim cokolwiek sensownego usłyszysz. Napisz zatem: co jest tymi źródłami energii? Zasilacze DC? Akumulatory? Jakie? A może gniazdko w ścianie? Czy jeśli akumulator, to czy chcesz ładować go z tego drugiego źródła? O jakich prądach, napięciach i mocach mówimy? Co jest odbiornikiem energii? Jak długo to coś wytrzyma bez prądu? Sekundę? Milisekundę? Podaj jak najwięcej szczegółów i liczb. Bez nich to będzie bajanie, a możliwości rozwiązania Twojego problemu jest całe mnóstwo.

Wydaje mi się, że nowym jest się z takiego powodu, że dopiero co założyło się konto i właśnie pisze się pierwszego posta. A Ty z jakiego powodu jesteś nowy?

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie będzie zasilany przez to komputer, który został wymontowany z pieca. Zarządza on dmuchawą, pompą i czujnikiem. Zamierzam na dworze zbudować własny taki piecyk/palenisko.

Źródłem energii zwykłe gniazdko w ścianie oraz akumulator:

Akumulator

Napięcie: 12V, Pojemność: 60Ah, Prąd rozruchowy: 540A.

Wszystkie oznaczenia jakie znalazłem na komputerze sterującym:

Opornik?: 1,25A Sieć: 230V/50Hz Dmuchawa: 100VA Pompa: 100VA

Głównym źródłem energii ma być oczywiście gniazdko. Drugim źródłem w razie czego ma być akumulator, który będzie chociaż przez 1 godzinę podtrzymywał cały komputer, który od czasu do czasu będzie załączał pompę, dmuchawę.

Nie wiem tylko jak zrobić, aby automatycznie po zniknięciu zasilania w gniazdku przełączał się na akumulator. Natomiast gdy zasilanie w gniazdku zostanie przywrócone znowu przełączyć się na gniazdko.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W tej sytuacji, proponuję zakup zwykłego UPSa:

https://allegro.pl/kategoria/ups-zasilacze-awaryjne-19166?order=p

Jest to urządzenie zawierające własny akumulator oraz mnóstwo elektroniki która:

- wykrywa obecność napięcia w sieci zasilającej

- ładuje akumulator

- w czasie braku zasilania sieciowego "produkuje" 230V z akumulatora aż do jego wyczerpania.

Jak już się zapewne domyśliłeś, nie możesz swoich odbiorników (komputera, pompy i wentylatora) zasilać wprost z akumulatora. On daje 12V prądu stałego, urządzenia potrzebują 230V prądu zmiennego. Tak więc postulowany "mechanizm" przełączający robi się całkiem skomplikowaną elektroniką. Można to zrobić samemu, budując takie coś z osobnych "klocków", ale przy Twoim doświadczeniu nie ma to sensu. Także ekonomicznego. Kupny UPS jest najtańszym rozwiązaniem.

Niestety kupując nowy zapewne dostaniesz w środku akumulator - w Twoim przypadku zbędny. Być może uda Ci się kupić używanego ale sprawnego UPSa (są na aukcjach) i takie czasem akumulatorów nie mają bo te zużywają się najszybciej lub po prostu starzeją nawet od nieużywania. Trzeba by się wtedy jednak upewnić, że dany model będzie współpracował z akumulatorem którym dysponujesz a to już wymaga kontaktu z producentem, bo sprzedawcy nie mają o tym pojęcia. A współpraca nie jest oczywista, bo aku w popularnych UPSach do komputerów są raczej dużo mniejsze niż samochodowy kloc 60Ah.

A właśnie, warto by może policzyć ile energii potrzebujesz a ile masz w aku. Zakładając, że komputer sterujący pobiera powiedzmy 15W (to chyba nie jest pecet tylko jakiś mały sterownik?, bezpiecznik 1.25A o niczym nie świadczy), wentylator 100W ale pracuje przez np. 15 minut/godzinę oraz pompa 100W którą załączasz przez np. 30 minut/godzinę, zużyjesz w tym czasie:

15 + (100*15/60) + (100 * 30/60) = 90Wh energii.

W akumulatorze 12V 60Ah masz do dyspozycji około:

12 * 60 = 720Wh

czyli sporo za dużo. Być może więc troszkę większy UPS komputerowy z akumulatorem min. 12-14Ah np. taki (używany?):

http://allegro.pl/ups-apc-sua750-smart-czarny-idealny-do-biura-844-i6878394970.html

zupełnie wystarczy. Nawet jeśli sprzęt nie wykorzystuje całej pojemności i z zainstalowanych tam 14Ah weźmiesz tylko 10, to i tak masz 120Wh a to już wystarcza na Twoje potrzeby. Oczywiście przy założeniu, że dobrze zgadłem czas pracy "dodatków". Od tego wszystko zależy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.