Skocz do zawartości

Napęd do minirobota na podstawie podwozia z kosiarki


Ekard

Pomocna odpowiedź

Cześć, wyjąłem dzisiaj wszystko z kosiarki elektrycznej, pozostawiając tylko podwozie wraz z kołami. Jest ono zbudowane w taki sposób że nie będzie problemów z zamontowaniem silników, zastanawiam się tylko w jaki sposób zrealizować napęd. Postanowiłem użyć dwóch silników z tyłu: podczas jazdy do przodu zasilane są obydwa, podczas skręcania w lewo tylko prawy, i tak dalej. Nie mam jednak kompletnie pomysłów jakich silników użyć. Na pewno muszą być na 12v. Robot będzie musiał w miarę precyzyjnie poruszać się po wyznaczonej wcześniej trasie. Jakich silników powinienem użyć? Najłatwiej dostępne mam silniki z wkrętarek elektrycznych

Link do komentarza
Share on other sites

Może zacznij o zmierzenia jakiej siły wymaga poruszanie tego podwozia razem z planowanym obciążeniem (baterie, komputer, obudowa), zastanów się jaką to ma mieć prędkość i policz z tego wymaganą moc i prędkość silników. To powinno ci znacznie zawęzić zakres poszukiwań.

Link do komentarza
Share on other sites

I pomyśl dlaczego tylne koła różnie napędzane miałyby przesuwać te przednie w bok podczas skrętów. Przecież na przodzie będzie pewnie tyle samo obciążenia co na tylnej osi. Moim zdaniem bez 4 silników się nie obejdzie, a i tak skręty w tym układzie będą koszmarnie uciążliwe (dla napędów).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem, nawet tej Twojej kosiarki nie widziałem, a z resztą skoro chcesz właśnie z niej coś zrobić, to chyba wyboru nie masz. Jeśli koła są mniej więcej w kwadracie, to taki układ będzie marnie skręcał przy dwóch kołach napędzanych. Im układ jest szerszy i krótszy tym lepiej. Prosiłem tylko byś się zastanowił jak to będzie działać. Czy doszedłeś do jakichś wniosków? Może coś z tego napisz, to Twój projekt więc Twoje przemyślenia są najważniejsze.

Na pewno 4 silniki będą sprawować się o niebo lepiej, bo każdy będzie wytwarzał siłę z której jakaś składowa (jaka? narysuj to sobie) będzie "produkować" moment obrotowy wokół centrum zakrętu. W przypadku dwóch kół napędzanych, tylko dwa punkty (styku opon z podłożem) wytwarzają moment a pozostałe dwa próbują się temu przeciwstawić i to tym bardziej im ostrzejszy zakręt chcesz wykonać - to też narysuj. To są proste rzeczy, jeszcze z podstawówki, na pewno pamiętasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.