Skocz do zawartości

CNY 70 wariacja w monitorze.


Danielos01

Pomocna odpowiedź

Witam, chcę robić robota Line Follower. Zakupiłem czujniki CNY 70 i chciałem sprawdzić jak działają. Zrobiłem wszystko zgodnie ze stroną http://feriar-lab.pl/kurs-arduino-21-obsluga-czujnika-odbiciowego-cny70-tcrt5000/2/ jednak wychodzą jakieś dziwne rzeczy.

Jeżeli jest połączone jak na schemacie:

Spróbowałem też bez rezystora 10k Om(z kolektora bezpośrednio do wejścia analogowego Arduino):

Nie wiem gdzie mam błąd. Wszystkie pomiary zaczynałem od czarnej powierzchni(4 pierwsze wyniki w monitorze), a następnie na jasnej powierzchni. Czujnik w odległości niecałego milimetra.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyniki na pierwszym ekranie świadczą o tym, że tranzystor wyjściowy czujnika w ogóle się nie włącza. Na 99% coś źle podłączyłeś, np. zamieniłeś emiter z kolektorem tranzystora lub anodę z katodą diody. Raczej rzadko elementy mają tak wyprowadzone sygnały w obudowie jak na schemacie ideowym. Na próbę, żeby sprawdzić działanie ADC i opornika zewrzyj drutem wejście procka do masy - powinieneś dostać coś w okolicach zera. Pokaż zdjęcie swojego układu albo dokładny rysunek montażowy zrobiony z natury.

Oczywiście podłączanie tego czujnik bez opornika podciągającego jest bez sensu. Gdy tranzystor się nie załącza i jednocześnie brakuje opornika, wejście ADC wisi w powietrzu i łapie potencjał z powietrza.

Link do komentarza
Share on other sites

Dioda nadawcza jest dobrze podłączona ponieważ świeci(sprawdzałem aparatem w telefonie). Zamieniłem końce detektora i zmieniłem rezystor podciągający na 17k i działa. Na białym podłożu napięcie 0,4V a na czarnym 4,8V.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.