Skocz do zawartości

Zasilanie 4 silników, jaki mostek, z czego zasilać?


EasyPeasy_

Pomocna odpowiedź

Bardzo proszę, temat zakłóceń był już wałkowany wielokrotnie, ale pewnie coś Cię ominęło.

Podłączanie serw do szyny zasilania układów cyfrowych jest tak samo dla scalaków niebezpieczne jak ryzykowanie życia na czerwonym świetle. Zwykle się udaje (bo przecież piszę ten tekst), ale czasem nie (bo cmentarze pełne są takich pechowców). Silniki, szczególnie komutatorowe, produkują mnóstwo zakłóceń - są przecież cewką w której prąd jest przerywany przez prymitywną mechanikę komutatora. Zwykle jest to jakiś nazwijmy to "szum" z pojawiającymi się od czasu do czasu większymi szpilami. W miarę zużywania się komutatora albo zwiększania obciążenia silnika szpile robią się średnio coraz wyższe i jest ich coraz więcej co wcale nie znaczy, że od razu w pierwszych 5 minutach pracy nie pojawi się jakaś zabójcza. Scalaki cyfrowe są delikatne i nawet jeśli na dzień dobry nie zostaną takim impulsem zabite (a wystarczy tylko 1-2V w górę powyżej 5V - każdy silnik zrobi to z przyjemnością), to jeszcze bardzo łatwo się zakłócają. Jeżeli szpila będzie w dół, wystarczy że jeden przerzutnik z tysięcy pracujących w procesorze zmieni swój stan i program zaczyna wariować. Piszesz wtedy: mój program nie działa zbyt dobrze i czasem robot zachowuje się losowo, albo: wszystko było dobrze i śmigało aż pewnego wieczora włączyłem a tu nic nie działa. Co się stało, pomóżcie. Pierwsze co, to pytamy o schemat, kabelki, zasilania, silniki itp.. Nie Ty pierwszy i nie ostatni.

Rozumiem, że gdy odpowiadasz wielu ludziom na raz, cytowanie ma sens. Choć i tak zwykle wystarczy jedno zdanie. Ale tutaj? Cały akapit? Spróbuj założyć, że czytający ten wątek posiadają jednak odrobinę inteligencji.

Nikt Ci nie każe tej kasy wydawać, prosiłeś o rady więc piszę jak można to zrobić dobrze. To drogie hobby. Czy ono Cię męczy?

Link do komentarza
Share on other sites

To drogie hobby. Czy ono Cię męczy?

. To moja praca inzynierska. Dobra to teraz powiedz mi o jakich szpilkach napięcia z silników mówisz skoro silniki są odizolowane od serw i Arduino. Bo jak pisałem Arduino jest teraz zasilane z powerbanka dającego 5V i serwa są połączone do tego Arduino, czy mówiąc silniki miałeś na myśli serwomechanizmy?
Link do komentarza
Share on other sites

Tak. Jak zrozumiałem zasilasz je z arduinowych 5V i stamtąd je też sterujesz.
tak zasilane je z arduinowych 5V i te serwomechanizmy mogą dać te szpilki (w jaki sposób jak one żądają tylko dany prąd i Arduino i tak i czy siak nie da więcej niż 5V) ale te szpilki a) mogą zniszczyć te piny do których serwa są połączone ? b) mogą zniszczyć całe Arduino c) mogą zniszczyć Arduino wraz z wszystkimi czujnikami, które są do niego podłączone? (dodam, że wszystko poza serwami co jest podłączone do Arduino, czyli wszystkie czujniki są podłączone do pinu 3.3V)
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zakłócenia są generowane przez silniki na linie zasilania serwa. Linie sygnałowe są bezpieczne. Wszystko co jest podłączone do tej samej szyny (5V?) jest zagrożone. Co to za Arduino?

Skoro to Twoja inżynierka, to może zamiast się dziwić podłącz oscyloskop do zasilania pracującego serwa i popatrz co tam się dzieje gdy silnik stoi, gdy pracuje na luzie i pod obciążeniem. Nie uczą dziś takich rzeczy? Naprawdę sądzisz, że skoro gdzieś jest napisane "5V" to jest tam dokładnie tyle bez żadnych szumów w paśmie do 100MHz? Nawet baterie tak nie mają, PowerBank z przetwornicami DCDC także, a cóż dopiero silnik komutatorowy. Pewien poziom zakłóceń jest akceptowalny a inny jest groźny. Silniki należą do źródeł tej drugiej kategorii. Zasyfiają całe otoczenie szerokopasmowymi śmieciami impulsowymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zakłócenia są generowane przez silniki na linie zasilania serwa. Linie sygnałowe są bezpieczne. Wszystko co jest podłączone do tej samej szyny (5V?) jest zagrożone. Co to za Arduino?

Skoro to Twoja inżynierka, to może zamiast się dziwić podłącz oscyloskop do zasilania pracującego serwa i popatrz co tam się dzieje gdy silnik stoi, gdy pracuje na luzie i pod obciążeniem. Nie uczą dziś takich rzeczy? Naprawdę sądzisz, że skoro gdzieś jest napisane "5V" to jest tam dokładnie tyle bez żadnych szumów w paśmie do 100MHz? Nawet baterie tak nie mają, PowerBank z przetwornicami DCDC także, a cóż dopiero silnik komutatorowy. Pewien poziom zakłóceń jest akceptowalny a inny jest groźny. Silniki należą do źródeł tej drugiej kategorii. Zasyfiają całe otoczenie szerokopasmowymi śmieciami impulsowymi.

Do 5V nic innego z tego Arduino nie jest podłączone, więc teoretycznie może tak zostać 😃?. Zobaczę sobie na oscyloskopie, ale dopiero za tydzień na labach z pracowni dyplomowej. Kupiłem 6 baterii AA za około 3 zł to mogę zrobić tak, że dam zasilanie z baterii na płytkę stylowa i masę (ale na tą linie pionowa, bo mam małą płytkę stykową) podłącze do tych linii zasilanie obu serw i do linii masy podłączyć jeszcze masę z Arduino? Arduino to Arduino Uno klon oczywiście
Link do komentarza
Share on other sites

Nie radzę podłączać jakichkolwiek zasilań ani mas w mobilnym sprzęcie przez płytki stykowe. To zawsze, prędzej czy później, jest źródłem problemów. Jakość tych płytek plus drgania od silników w końcu prowadzą do przerw lub losowych zachowań układu.

Hm, w sumie nie bardzo rozumiem ten wywód o połączeniach, ale w skrócie: każdy sygnał jest nadawany (np. przez Arduino) względem masy nadajnika, każdy sygnał jest odbierany (np. przez serwo) względem masy odbiornika. Jeżeli chcesz przesłać sygnał z jednego do drugiego wszędzie musisz mieć ten sam potencjał odniesienia. Wniosek jest prosty - wszystkie masy muszą być połączone. Minusy wszystkich źródeł, masy wszystkich modułów, czujników, mostków, serwomechanizmów, komputerków itp itd. I nie prowadź tego przez żadne stykówki tylko porządnym kablem, bo to jest potencjał odniesienia dla wszystkiego co się w systemie rusza. Nie na darmo "masa" tak się właśnie nazywa. Czasem bywa po prostu masą blachy będącej obudową, fragmentami konstrukcji lub grubymi miedzianymi płaskownikami.

A poza wszystkim: płytka stykowa w inżynierce? Przecież to na odległość śmierdzi prowizorką. Równie dobrze mógłbyś odizolowane zębami przewody skręcać w palcach..

W UNO napięcie 3.3V jest generowane z 5V przez malutki stabilizatorek w obudowie SOT23. Jego prąd maksymalny to 150mA, ale ponieważ spada na nim 1.7V, trzeba też uważać na moc. Ile tam tego podłączasz?

Natomiast pin 5V to główna szyna zasilania całej cyfrówki w UNO: tak głównego procesora jak i tego od USB. Podłączanie tam silnika DC w jakiejkolwiek postaci to czysta bezmyślność.

Link do komentarza
Share on other sites

W UNO napięcie 3.3V jest generowane z 5V przez malutki stabilizatorek w obudowie SOT23. Jego prąd maksymalny to 150mA, ale ponieważ spada na nim 1.7V, trzeba też uważać na moc. Ile tam tego podłączasz?

No moduł GPS, 9DOF, Bluetooth i DHT11.

Ale ja nie mam kasy i chęci i czasu na robienie własnej płytki/nakładki na Arduino (którą w poprzednim semestrze robiłem dla robota mini sumo i się udało) mam prototype shield dla Arduino z wolnymi otworami do wlutowania i ewentualnie mógłbym wlutować to co napisałem, a do tego dali taką małą płytkę stykową i do niej jak dotąd są włożone te moduły co napisałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pytam ile sztuk, nie jesteśmy w przedszkolu, tylko ile prądu. Mierzyłeś to podczas pracy tego radia i aktywności GPSu? Oprócz fajnych założeń praca musi być poprawna merytorycznie. A projekt systemu zasilania to podstawa.

Jakiego radia? Kupię sobie ten moduł do pomiaru prądu to sobie zmierzę ile każdy moduł pobiera ...

Link do komentarza
Share on other sites

A moduł BT to niby co jest? Nie zauważyłeś anteny?

Oj chłopie, braki poważne widzę. Takim prymitywnym modułem tego nie zmierzysz, to dobre do silnika. Jak chcesz dokładnie zbadać prąd 5, 20 czy 50mA gdy masz pełny zakres 5A, dokładność w okolicach 5% i błąd zera własnie gdzieś przy 50-100mA? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że zabierasz się za elektronikę, wydajesz kilkaset złotych na elementy a multimetru nie kupiłeś? To jak chcesz takie rzeczy uruchamiać, mierzyć parametry, potwierdzać swoje założenia i/lub szukać błędów?

Link do komentarza
Share on other sites

A moduł BT to niby co jest? Nie zauważyłeś anteny?

Oj chłopie, braki poważne widzę. Takim prymitywnym modułem tego nie zmierzysz, to dobre do silnika. Jak chcesz dokładnie zbadać prąd 5, 20 czy 50mA gdy masz pełny zakres 5A, dokładność w okolicach 5% i błąd zera własnie gdzieś przy 50-100mA? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że zabierasz się za elektronikę, wydajesz kilkaset złotych na elementy a multimetru nie kupiłeś? To jak chcesz takie rzeczy uruchamiać, mierzyć parametry, potwierdzać swoje założenia i/lub szukać błędów?

Bo ja jestem od software'u, a nie hardware'u ... Nie kupilem, bo stwierdzilem, że jak mam kupować za 25 zł najzwyklejszy to się nie oplaca, poza tym wszystko kolego działa, i takie rzeczy może można sprawdzić w dokumentacji? I nie mam raczej braków na studiach nie uczą ile pobiera moduł hc-15, a np. jak napisać w python'ie moduł silnika Dc, zrobić rodzinę charakterystyk mechanicznych, zrobić moduł przekształtnika i dobrać regulator prędkości albo prądu albo coś bardziej zaawansowanego ... I GPS też ma antenę ...
Link do komentarza
Share on other sites

I co z tego, że to wszystko umiesz, skoro nie jesteś w stanie zbudować prostego układu. Wiesz jak zaprojektować przekształtnik a nie wiesz, że silniki robią sieczkę z zasilań. Jak dziecko podłączasz serwa do zasilania procesora i nie umiesz dobrać akumulatora do spodziewanych obciążeń i czasu pracy. Ja też umiem mnóstwo rzeczy którymi się jednak nie chwalę, bo to nie ma tu kompletnie znaczenia. Ta okoliczna wiedza jest w tym wypadku zupełnie nieistotna, jak te Twoje ch-ki mechaniczne. Tu jesteś tym co piszesz. A na pytanie o prąd pobierany przez wszystkie dodatki najpierw piszesz coś o mierzeniu a gdy zaskoczony dowiadujesz się, że modułem z Allegro się nie da (bo nie pochyliłeś się by coś o tym scalaku przeczytać) a sam nie możesz bo nie masz czym, wykręcasz się dokumentacją. To może trzeba od razu napisać, że sprawdziłeś w papierach, prąd wszystkich czujników i dodatków wynosi tyle a tyle i jest OK. Miałeś przecież na to chwilę czasu. Nie byłoby w ogóle sprawy pomiarów, prawda?

Przecież moim zamiarem nie jest wytykanie Ci niewiedzy czy szukanie dziur w całym tylko pomoc w projekcie. Zadaję pytania które uważam za ważne, byś miał szansę zastanowić się nad pewnymi aspektami a nie po to by Cię dołować. Nie robię tego za pieniądze, tylko lubię patrzeć jak powstają fajne rzeczy. Mielesz temat od kilku dni jak dziecko we mgle. Fakt, jestem czasem zaskoczony bo jednak wykształcenie do czegoś zobowiązuje a tu co jakiś czas ciekawe kwiatki nam sadzisz. No bo jak mam ocenić Twoje pytanie np. o czas pracy akumulatora? To zapomniałeś, że mAh to mA * h? Bo przecież nie wierzę, że nie wiesz lub że tego nie rozumiesz.

Do pomiarów takich jakie chcesz robić miernik za 25zł jest wystarczający, wierz mi. Biegnij i kupuj, bo brak jakiegokolwiek przyrządu pomiarowego na biurku konstruktora jest po prostu niewytłumaczalny. Napięcie akumulatorów w robocie też będziesz odczytywał z dokumentacji?

Link do komentarza
Share on other sites

I co z tego, że to wszystko umiesz, skoro nie jesteś w stanie zbudować prostego układu. Wiesz jak zaprojektować przekształtnik a nie wiesz, że silniki robią sieczkę z zasilań. Jak dziecko podłączasz serwa do zasilania procesora i nie umiesz dobrać akumulatora do spodziewanych obciążeń i czasu pracy. Ja też umiem mnóstwo rzeczy którymi się jednak nie chwalę, bo to nie ma tu kompletnie znaczenia. Ta okoliczna wiedza jest w tym wypadku zupełnie nieistotna, jak te Twoje ch-ki mechaniczne. Tu jesteś tym co piszesz. A na pytanie o prąd pobierany przez wszystkie dodatki najpierw piszesz coś o mierzeniu a gdy zaskoczony dowiadujesz się, że modułem z Allegro się nie da (bo nie pochyliłeś się by coś o tym scalaku przeczytać) a sam nie możesz bo nie masz czym, wykręcasz się dokumentacją. To może trzeba od razu napisać, że sprawdziłeś w papierach, prąd wszystkich czujników i dodatków wynosi tyle a tyle i jest OK. Miałeś przecież na to chwilę czasu. Nie byłoby w ogóle sprawy pomiarów, prawda?

Przecież moim zamiarem nie jest wytykanie Ci niewiedzy czy szukanie dziur w całym tylko pomoc w projekcie. Zadaję pytania które uważam za ważne, byś miał szansę zastanowić się nad pewnymi aspektami a nie po to by Cię dołować. Nie robię tego za pieniądze, tylko lubię patrzeć jak powstają fajne rzeczy. Mielesz temat od kilku dni jak dziecko we mgle. Fakt, jestem czasem zaskoczony bo jednak wykształcenie do czegoś zobowiązuje a tu co jakiś czas ciekawe kwiatki nam sadzisz. No bo jak mam ocenić Twoje pytanie np. o czas pracy

akumulatora? To zapomniałeś, że mAh to mA * h? Bo przecież nie wierzę, że nie wiesz lub że tego nie rozumiesz.

Do pomiarów takich jakie chcesz robić miernik za 25zł jest wystarczający, wierz mi. Biegnij i kupuj, bo brak jakiegokolwiek przyrządu pomiarowego na biurku konstruktora jest po prostu niewytłumaczalny. Napięcie akumulatorów w robocie też będziesz odczytywał z dokumentacji?

Powiedzieć, Ci prawdę? Piszesz, że się nie chwalisz, a jednak masz od początku całkowicie pretensjonalny ton do mnie, że nie wiem tego i tego, widocznie o tym zapomniałem studia trwają 7 semestrów inżynierskie I stopnia, to 3.5 lata mnóstwo rzeczy, mnóstwo materiału, a to czym jest ten projekt, to bardzo wąska dziedzina. To czym są te informacje np. o mAh to mA * h to na takie pytania/zagadnienia można znaleźć informację w ciągu kilku sekund, przypomnieć je sobie, a żeby napisać jakąś działającą aplikację softwaro'we kwestie uwzględniające przesył obrazu online + komunikacja bluetooth z różnymi sterowaniami osobno Pan/Tiltem z akcelerometru telefonu i silnikami z rysowanego wirtualnego joysticka, usystematyzowanie transmisji danych/pakietów wysyłanych/ważności poszczególnych pakietów/czasu ich transmisji + implementacja Filtru Kalmana, żeby serwa nie skakały jak szalone ze względu na wahania odczytów + odczyt danych z czujników, wyświetlanie na mapie Google + animacji 3D pojazdu z Yaw/Pitch/Rotate to jednak trochę trzeba wiedzieć, żeby wszystko razem złączyć w całość.

Spuść trochę z tonu, cieszę się, że mi pomagasz, ale charakter Twoich wypowiedzi odbiega od bezpretensjonalnego i bezinteresownego, cały czas piszesz tak jakbyś miał pretensje, że robisz to za darmo i, że Ci to za to nie płacę. Kupię ten multimetr i sprawdzę ile tego prądu pobierają, z Lipolami nigdy nie miałem do czynienia i nie wiedziałem nawet co to znaczy 25C i inne parametry Lipoli, bo nigdy tego na studiach nie miałem, a mam stypendium od około 3 semestru studiów, więc raczej jestem na bieżąco z programem studiów, więc to nie do mnie pretensje, a do władz uczelni, tak się składa, że to co omawiamy to bardzo wąska dziedzina i niekoniecznie takie rzeczy są na studiach ...

Poza tym zrobię test specjalnie dla Ciebie, kupię drugie Arduino Uno, mam drugiego Pan/Tilta z serwami micro i uruchomię je niech sobie chodzą 24h/7 dni i zobaczymy po ilu dniach pin 5V się spindoli ....

I sprawdzę sobie te prądy jak kupię multimetr albo będą laboratoria z pracowni dyplomowej. Poza tym chciałem Tobie wspomnieć, że nawet z 9V baterią zasilającą silniki i serwami podłączonymi bezpośrednio do Arduino wszystko działa, a moim głównym celem tematu pracy inżynierskiej jest sama aplikacja Android, a nie hardware, ale jak przy okazji nauczę się tych rzeczy to nie zaszkodzi. Ponadto mam swoje osobiste życie, jak i osobiste problemy, w życiu ma się różne priorytety, ja mam takie, że moje życie osobiste i sprawy miłosno/towarzyskie są ważniejsze od inżynierki, więc przykro mi bardzo, ale dziś jeszcze nie sprawdziłem omawianego modułu do pomiaru prądu, dlatego też chciałem go wykorzystać, z wyżej wymienionych celów. Pozdrawiam kolego.

Link do komentarza
Share on other sites

Poza tym zrobię test specjalnie dla Ciebie, kupię drugie Arduino Uno, mam drugiego Pan/Tilta z serwami micro i uruchomię je niech sobie chodzą 24h/7 dni i zobaczymy po ilu dniach pin 5V się spindoli...

A jak się nie "spindoli", to czego to według ciebie dowiedzie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.