Skocz do zawartości

Kondensator przy pinie zasilającym miejsce rozmieszczenia.


HasłaZapomniałe

Pomocna odpowiedź

Mam taki dylemat to jest projekt płytki nakładki (shielda) dla Arduino. Ta płytka, a więc i Arduino ma być zasilane z 5V wychodzących z mostka H, dlatego chciałem ją dodatkowo zabezpieczyć poprzez dodanie kondensatora 100 nF przy pinie 5V, ale mam pewną rozkminę/dylemat nie wiem czy słusznie.

Możliwe rozłożenia tego kondensatora są dwa:

1. Kondensator za listwą stykową doprowadzającą 5V do Arduino, lecz przed doprowadzeniem 5V do czujników i modułów, które z niego korzystają.

8489728300_1513850232_thumb.jpg

2. Kondensator przed listwą stykową doprowadzającą 5V do Arduino, lecz za doprowadzeniem 5V do czujników i modułów, które z niego korzystają.

9515140900_1513850542_thumb.jpg

I ja to widzę tak, w przypadku 1 prąd nieodfiltrowany przez kondensator dotrze do Arduino, lecz już odfiltrowany dojdzie do czujników i modułów, przez co będą teoretycznie choćby bezpieczne, a Arduino już nie.

W 2 przypadku prąd odfiltrowany dotrze do Arduino, dzięki czemu teoretycznie będzie bezpieczne, a już reszta czujników i modułów, nie?

Czy dobrze myślę? Czy żeby i czujniki/moduły i Arduino były bezpieczne powinienem dać kondensator 100 nF i przed listwą stykową i za listwą stykową? Czy może wręcz przeciwnie i prąd kieruje się jakimiś innymi zasadami i nieważne gdzie go umieszczę i tak zarówno Arduino jak i czujniki/moduły będą dostawały odfiltrowany prąd?

I wiecie może jak z programu EAGLE wyeksportować zdjęcia tak żeby na całej powierzchni była tylko płytka, a nie płytka i cały czarny obszar?

PS: Dla ciekawskich ten biały polygon reprezentuje obszar, w którym od górnej platformy podwozia wystaje serwo i przez to nie można tam umieścić żadnych wysokich modułów, takich jak np. Bluetooth, ale można już umieścić niskie takie jak rezystory lub część buzzera.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Ta płytka, a więc i Arduino ma być zasilane z 5V wychodzących z mostka H

Możesz rozwinąć ten temat - jak 5V wychodzi z mostka? Co to dokładnie będzie za moduł? Sam kondensator 100 nF, to może być za mało jak z tego samego źródła chcesz zasilić Arduino, serwo i jakieś silniki. Podaj trochę więcej szczegółów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ta płytka, a więc i Arduino ma być zasilane z 5V wychodzących z mostka H

Możesz rozwinąć ten temat - jak 5V wychodzi z mostka? Co to dokładnie będzie za moduł? Sam kondensator 100 nF, to może być za mało jak z tego samego źródła chcesz zasilić Arduino, serwo i jakieś silniki. Podaj trochę więcej szczegółów 😉

Gdzie napisałem, że chcę zasilić z tego samego źródła Arduino serwo i silniki, czy ty spojrzałeś w ogóle na tą płytkę wszystkie moduły są podpisane Bluetooth, DHT11, GPS, IMU. I jest osobne zasilanie dla serw ze stabilizatora 5V.

A silniki są zasilane z płytki z mostkiem H z akumulatora LIPO i na tej samej płytce jest stabilizator 5V, który ma dawać 5V dla Arduino i chcę użyć kondensatorów na nakładce na Arduino, żeby dodatkowo zabezpieczyć je, więc proszę o odpowiedź na moje pytanie. W którym miejscu dać ten kondensator.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie napisałem, że chcę zasilić z tego samego źródła Arduino serwo i silniki, czy ty spojrzałeś w ogóle na tą płytkę

Wydaje mi się, że napisałeś to dokładnie tutaj:

Arduino ma być zasilane z 5V wychodzących z mostka H

Na przyszłość polecam dokładnie opisywać projekty, szczególnie, że używasz jakieś swoje, niestandardowe moduły i nikt nie wie "co" i jak jest łączone. Jeśli chodzi o kondensatory, to nie zrobi to większej różnicy. Arduino i tak jeszcze filtruje sobie samo zasilanie. Praktyka jest taka, że kondensatory najlepiej byłoby umieścić przed i za stabilizatorem oraz tuż obok układów, które zasilasz (mostek, procesor itd). Na tym zrzucie jest widoczny jakiś stabilizator 7805. W jego okolicy nie masz żadnego kondensatora, więc takim drobiazgiem jak umiejscowienie kondensatora za/przed złączem bym się tutaj raczej nie martwił.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na tym zrzucie jest widoczny jakiś stabilizator 7805. W jego okolicy nie masz żadnego kondensatora, więc takim drobiazgiem jak umiejscowienie kondensatora za/przed złączem bym się tutaj raczej nie martwił.

Nie interesuje mnie ten stabilizator na tej płytce, bo daje on zasilanie do serw, które nie musi dostawać filtrowanego napięcia, bo idzie ono prosto z akumulatora Lipo innego niż ten który zasila płytkę z mostkiem i nigdzie "indziej" te napięcie już nie idzie tylko do serw.

Interesuje mnie to czy powinienem dać kondensatory za czy przed pinem do którego doprowadzę 5V z płytki z mostka. Ale z tego co napisałeś wynika, że najlepiej byłoby dać kondensatory przy wszystkich modułach?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie interesuje mnie ten stabilizator na tej płytce, bo daje on zasilanie do serw, które nie musi dostawać filtrowanego napięcia, bo idzie ono prosto z akumulatora Lipo innego niż ten który zasila płytkę z mostkiem i nigdzie "indziej" te napięcie już nie idzie tylko do serw.

Z jakiegoś powodu producent podaje jednak w nocie katalogowej, że układ powinien być "otoczony" kondensatorami. Rozumiem, że Cie to "nie interesuje", ale co szkodzi wydać 50gr więcej na kondeensatory i zrobić to porządnie. Szczególnie, że chcesz robić dedykowaną PCB...

Ale z tego co napisałeś wynika, że najlepiej byłoby dać kondensatory przy wszystkich modułach?

Tak byłoby najlepiej. Jeśli używasz dobrych, gotowych modułów to mają pewnie dodatkowe kondensatory na sobie. Tak czy inaczej możesz dodać kondensatory też u siebie - wiele nie stracisz. Najwyżej układ będzie miał "aż za mocno" filtrowane zasilanie. Nie wpłynie to jednak negatywnie na jego działanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak byłoby najlepiej. Jeśli używasz dobrych, gotowych modułów to mają pewnie dodatkowe kondensatory na sobie. Tak czy inaczej możesz dodać kondensatory też u siebie - wiele nie stracisz. Najwyżej układ będzie miał "aż za mocno" filtrowane zasilanie. Nie wpłynie to jednak negatywnie na jego działanie.

Ok postaram się dać kondensatory SMD przy stabilizatorze przy pinie 5V i 3.3V i każdym module, ale nie wiem czy starczy mi miejsca na płytce 😃

A moduły, które tam siedzą to te ->

1. https://botland.com.pl/moduly-gps/4452-modul-gps-neo-6m-ublox-uart-z-antena-piny-katowe.html

2. https://botland.com.pl/czujniki-9dof-imu/8298-waveshare-imu-10dof-mpu9255-bmp280-3-osiowy-akcelerometr-zyroskop-i-magnetometr-oraz-barometr.html

3. https://botland.com.pl/moduly-bluetooth/6642-modul-bluetooth-21-xm-15b-33v5v.html

4. https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/1314-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-dht11-50c.html

I nie wiem czy one mają jakieś własne kondensatory filtrujące napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o 7805 to taka mała podpowiedź - w każdej nocie katalogowej jest wyminiona minimalna liczba kondensatorów, które należy podłączyć. A może one do czegoś służą? Producent wcale nie pisze o nich bo ma za dużo w magazynie i słabo się sprzedają? Co więcej, może są potrzebne nie tylko do filtrowania zakłóceń?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.