Skocz do zawartości

Chmara


Mihau

Pomocna odpowiedź

Na początek powiem że wiem mniej więcej jak trudny jest to projekt, ale zakładam ten wątek żeby zapoczątkować dyskusję w ogóle na temat chmary, która dla mnie jest niezwykle ciekawą sprawą(pomijając moje zboczenie do małych robocików).

Przy okazji chciałbym przedstawić ogólne założenia, wizję moich mini-robotów, z których chmara by się składała.

Planuję również robić różnego rodzaju testy, np. komunikacji, które dałyby mi doświadczenie wykorzystanie potem podczas budowy samego robota. Oczywiście zaraz po zakończeniu eksperymentu umieszczać będę zdjęcia, schematy i kod źródłowy na forum. Cały projekt chciałbym zrobić na licencji open-source, alby jak najwięcej osób mogłoby się w niego włączyć.

Pierwsze założenia

  • >kształt koła o średnicy 5cm, bez ograniczenia wysokości
  • >procesor Atmega64 w TQFP
  • >moduł komunikacji z 4 diod IR(podłączone do oddzielnych pinów) i 4 odbiorników podczerwieni, prawdopodobnie jakiś TSOPów na 56kHz
  • >akumulator litowy, nie wiem czy jonowy, czy polimerowy
  • >zintegrowana ładowarka
  • >przetwornica step-up
  • >moduł napędowy z 2 silników, prawdopodobnie rozmiarów wibratorów do komórek z jednostopniową przekładnią ślimakową
  • >umiejętność omijania przeszkód
  • >czujniki braku podłoża
  • >najlepiej jakiś sposób pomiaru przebytej drogi

Każde z tych założeń można zmienić.

Pierwsze problemy, jakie mi przychodzą na myśl to:

komunikacja i orientacja w przestrzeni.

Mam pewną wizję protokołu komunikacji, będzie się on wzorował na RC5.

Chciałbym również, aby był oddzielny rezonator na 56kHz, żeby już tym procesora nie zajmować.

Pierwszy eksperyment jaki zamierzam zrobić, to test komunikacji z 2 procesorami i pilotem.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz piękne marzenia, ale zejdź na ziemię. Już jest taki projekt open source, jak wrócę do domu to podam tu link. Z tego co pamiętam była o tym mowa w news'ie tu na diodzie lub elektrodzie. Przy kołach o średnicy 5cm, silniczki z komórek to porażka, albo robisz coś małego, albo dajesz większe silniczki. To się wydaje ale zrobienie całości plus oprogramowanie tego żeby ze sobą jakoś współpracowały wcale nie jest takie proste i tanie.

Większość twoich pomysłów da się bez problemu zrobić poprzez zastosowanie zintegrowanych układów np. ładowarki akumulatorków li-ion czy li-pol w postaci 1 układu scalonego bez żadnych elementów zewnętrznych np. MAX1811 (ewentualnie 1 rezystorka), ale nie zmieni to faktu, że całość będzie dość złożona i kosztowna.

Pomimo mojego podejścia podpisuje się pod tym projektem wszystkimi kończynami i w miarę moich umiejętności mogę pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, zdaję sobie sprawę jak bardzo jest to trudne. Jednak z natury jestem marzycielem, a tego nie zmienię. Wcale nie chciałbym zmieniać.

Ale nie mają być koła napędowe o średnicy 5cm, tylko cały robot mam mieć kształt walca podstawie koła o średnicy 5cm. Możliwe, że to będą za małe silniki, choć widziałem takie w akcji jak napędzały całkiem ciężki pojazd. O ile część funkcji będzie podobna do robota nano, czy mikrosumo(więc jest wykonywalna w domowych warunkach) to przez te trudniejsze trzeba będzie jakoś przebrnąć.

Jeśli jest taki projekt, to bardzo chętnie go obejrzę.

Najbardziej chyba martwi mnie koszt. Szczególnie, że jest to projekt niepewny.

Na początek myślę, że jeden robot wystarczy, będzie jeszcze pilot do sterownia całością. Jeśli testy wypadną pomyślnie, trzeba będzie znaleźć fundusze.

W chmarze i małych robocikach jest dla mnie coś hipnotyzującego, same mrówki jako całość są niesamowite.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo ciekawa stronka, jak widać siła tkwi w prostocie 🙂

Hm, silniki zapędzają robota bez przekładni, ciekawe jak to by się sprawdziło na dłuższą metę np. przy zadaniu przesunięcia jakiegoś obiektu.

Wiele rozwiązań jest podanych na tacy, zarówno tu, ja i w innych miejscach w internecie. Problem z dostępnością elementów jest jednak spory.

Sama elektronika wydaje się nie być za bardzo skomplikowana, jak wrócę do domu, to się rozejrzę za elementami i może narysuję jakiś poglądowy schemat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.