Skocz do zawartości

Podłączenie dodatkowego przycisku do zwalniania elektrozaczepu


Tomek87

Pomocna odpowiedź

Witam

Potrzebuje pomocy jestem początkujący w zakresie elektroniki, mam wideodomofon na którym nie ma stałego 12V, a chce zrobić sobie przycisk do zwalniania elektrozaczepu z wewnątrz posesji. Wiem że muszę na przycisk mieć założony osobny zasilacz 12V i z tego co się dowiedziałem od producenta wideodomofonu muszę mieć założony przekaźnik. Na przekaźniku moja wiedza się kończy, jak to wszystko ze sobą porzenić.

Wideo domofon ORNO Bastion 7, elektrozaczep z pamięcią, przekaźnik pulsar awz510, przycisk dzwonkowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, dlaczego nie kupiłeś takiego z obsługą dodatkowego wyzwalania furtki? Zadzwoń jeszcze raz do producenta i dopytaj gdzie wsadzić ten przekaźnik, bo moim zdaniem jest niepotrzebny. Wysyłasz 12V poprzez włącznik do elektrozamka i po sprawie. Masz dodatkowe przewody pociągnięte od włącznika do furtki ? Chociaż jeden...

Link do komentarza
Share on other sites

Jakbyś wstawił linki do tego sprzętu to chętniej by Ci ktoś pomógł.

Obstawiam że musisz przyciskiem sterować przekaźnikiem i dopiero przekaźnik włącza elektrozaczep.

Ty chcesz osobnym przyciskiem ten zaczep sterować czy wbudowanym.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dwa kliknięcia, kilkanaście znaków później.... Wiem tyle:

Obsługuje 2 wejścia, można więc sterować np. bramą i elektrozaczepem w furtce

Obstawiam więc, że kolega Tomek został poinstruowany od sprzedawcy o tym że musi mieć przekaźnik żeby sterował elektrozaczepem z wideodomofonu, a nie bezpośrednio.

Link do komentarza
Share on other sites

to może inaczej potrzebuje zrobić to tak jak na obrazku,

jak wy byście to zrobili żeby to zadziałało. Dodam jeszcze że jak dołączałem przycisk nie podając jeszcze zasilania na niego robiło mi sie sprzężenie na wideodomofonie. Ja podejrzewam że przekaźnik ma być założony po to żeby odseparować drugie zasilanie które dochodzi z przycisku. Przycisk jest zamontowany przy furtce kable mam wszystkie puszczone.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak chce dołożyć dodatkowy przycisk, Zaczęło piszczeć, podejrzewam ze mogło być spowodowany złym przyciskiem był założony "chwilowy", jak sie zrobi cieplej muszę sprawdzić z innym przyciskiem

Link do komentarza
Share on other sites

Nie podłączaj tego tak jak narysowałeś na ostatnim obrazku bo uszkodzisz urządzenie.

Jeżeli na elektrozaczep jest podawane napięcie z zasilacza (tego na obrazku 15V), to możesz je podawać przez przycisk. Jeżeli nie, nie wiesz albo chcesz podawać na elektrozaczep inne napięcie to musisz odseparować te napięcie które podajesz od wideodomofonu.

Jak to zrobić? Najłatwiejsze rozwiązanie które mi przychodzi do głowy to na przewód plusowy do elektrozaczepu (u Ciebie D/O zielony lub biały-znajdź który to plus) podłącz diodę prostowniczą, żeby prąd płynął tylko w tą stronę, i z przycisku do elektrozaczepu to samo.

Czyli reasumując tak jak narysowałeś tylko na plusie z przycisku dioda i na plusie z wideodomofonu dioda.

Link do komentarza
Share on other sites

też tak myślałem najprostsze rozwiązanie, ale serwisant w orno powiedział mi żebym założył przekaźnik a nie diode. Rysunek tylko poglądowy o co mi chodzi:)

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie przekaźnik byłby lepszy bo w rozwiązaniu z diodami w momencie kiedy elektrozaczep załączysz z domofonu i z przycisku jednocześnie, może się pojawić problem z zasilaniem. Napięcia będą się "gryzły", zasilacze nie będą zadowolone;)

Podłączenie modułu z przekaźnikiem (taki moduł do arduino) to w sumie najlepsze rozwiązanie. Plus z wideodomofonu (D/O zielony lub biały) podłączasz przez styk NC przekaźnika, a napięcie z osobnego zasilacza przez styk NO. Przełącznik do cewki przekaźnika i masz odseparowane oba zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.03.2018 o 18:23, Tomek87 napisał:

Przycisk uruchomiony, podrzucam schemat może komuś sie przyda, Nie Wiem czy dobrze narysowałem diode:) ale by najmniej wszystko działa jak należy.

IMG_5ab7ccd98eef17403.png

Mógłbyś napisać jakiego dokładnie przekaźnika uzyles? Mam teraz ten sam problem 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.