Skocz do zawartości

Wybór studiów


Eschaton

Pomocna odpowiedź

Przepraszam jeśli temat w złym miejscu. Mam nadzieję, że to, co tu napiszę nie wyda się w jakimś stopniu aroganckie - z doświadczenia na innych forach wiem, że niektórzy, gdy tylko lekko odniosą takie wrażenie, natychmiast zaczynają kpić z tematu itd. Ale do rzeczy.

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Niestety czas na podjęcie decyzji jest coraz krótszy, a mnie dalej brakuje informacji, które mogłyby zaważyć i umożliwić wybór czegoś konkretnego. Tam, gdzie obecnie żyję, prawie w ogóle nie mam możliwości uzyskania ich, więc pytam tutaj.

Jeśli chodzi o relacje między tym, co mnie interesuje, na czym mi zależy, a tym, ile potrafię to sprawa jest dość ciężka. W teorii interesuję się matematyką i fizyką, w praktyce jakoś źle mi one nie idą, rozumiem część rzeczy, ale mam kłopoty z łączeniem faktów. Jestem raczej z typu "jak mi się pokaże to widzę". Potrzebuję Państwa pomocy w wyborze kierunku. Poniżej opiszę jaki kierunek jak widzę i co mnie zastanawia.

-AiR: generalnie jestem zainteresowany dziedziną. Interesują mnie roboty mobilne, ich konstrukcja, kwestie związane z autonomią w ruchu i samodzielnym działaniu. Ale niestety, z tego, co się dowiedziałem, kierunek rozbija się głównie o robotyczne ramiona i różne maszyny CNC, generalnie rzeczy typowo związane z przemysłem, w którym to zastosowanie dziedziny nie jest dla mnie ani trochę interesujące. Do tego jeszcze jest kwestia zagadnień stricte mechanicznych, niżej opisałem problem.

-Informatyka: jest nawet w porządku, ale bazy danych, niektóre zagadnienia algorytniczne itp. to są jedne z tych elementów, za którymi nie przepadam, a są i niezbędne i dość podstawowe dla dziedziny. Poza tym trzeba też przecież gdzieś pracować. Nie sądzę by znalezienie pracy było najprostszym zadaniem. Informatyków, programistów, etc. jest dość sporo, z tego co wiem...

-Fizyka techniczna: fizyka sama w sobie, w formie bardziej teoretycznej, nawet mnie interesuje, ale w zasadzie wszytsko w fizyce się rozbija o mechanikę, a taki właśnie podstawowy dział fizyki, jest dla mnie najtrudniejszy do pojęcia i najmniej interesujący. Nie mam jakichś potwornych trudności z zagadnieniami mechanicznymi, ale obawiam się, że kiedy wejdą bardziej złożone rzeczy niż w szkole, wyłożę się na tym. No i jeszcze część eksperymentalna, nigdy nie lubiłem i zawsze niezbyt umiałem przeprowadzać eksperymentów i wyciągać z nich trafnych wniosków. Choć na razie się jeszcze uczę i uczyć się będę na studiach, więc to wszytsko może się zmienić.

-Mechatronika: szczerze powiedziawszy to nie jestem pewien na czym ona konkretnie polega i co się po niej robi.

-Elektronika: jest to dość ciekawa opcja. Nie miałaby tyle "życia" na przykład jak AiR, tzn. efekty pracy nie byłyby aż tak wyraźnie widoczne jak przy innych kierunkach (albo działa albo nie, a nie częściowo), gdzie dużo rzeczy się rusza, ale kierunek oferuje bardzo ciekawą i praktyczną wiedzę. Niestety w większości przypadków te studia zawierają w sobie ekonomię przedsiębiorczość, elementy prawa i język. To również są rzeczy, z którymi wolałbym mieć niezbyt dużo do czynienia.

Rozważam też fizykę medyczną, inzynierię akustyczną. Ewentualnie matematyka stosowana.

Jeśli jeszcze można na koniec, jedna prośba. Prosiłbym, żeby powstrzymać się od komentarzy dot. mojego sposobu myślenia, sytuacji i rozterek. Moją intencją nie jest filozofowanie czy wszczynanie dyskusji nt.: sposobu patrzenia na rzeczy. Proszę jedynie o pomoc, a jeśli ktoś z Państwa stwierdzi, że sprawa jest zbyt złożona, skomplikowana, bezsensowna, głupia lub, że to tylko moja sprawa i mój problem, nie mogę ani kogokolwiek zobowiązać do udzielania odpowiedzi ani jakiejkolwiek odpowiedzialności za moje wybory oczywiście. Natomiast za wszelkie wskazówki, podpowiedzi, informacje i objaśnienia, serdecznie dziękuję. Chcę po prostu wybrać najlepszą i najciekawszą opcję, a nie mając pełnego obrazu, nie mogę podjąć dobrej decyzji.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm dość szerokie spektrum możliwości, ja sam kiedyś coś podobnego rozważałem (poza fizyką techniczną).

Ale niestety, z tego, co się dowiedziałem, kierunek rozbija się głównie o robotyczne ramiona i różne maszyny CNC

To zależy od wydziału. Na MCHTR PW jest częściowo tak jak napisałeś, ale już na EITI (też kierunek AiR) nie ma w ogóle elementów mechaniki. A np. na MEIL jest większy nacisk na aspekt mechaniczny niż na wymienionych wcześniej (z tego co słyszałem).

Jakbyś chciał tylko mobilną robotykę to ciężko będzie coś takiego znaleźć, podstawy trzeba mieć. No chyba że znajdziesz coś super dedykowanego za granicą, ale wątpię.

Jeszcze pod kątem robotów mobilnych to najlepiej poza studiami działać w jakimś aktywnym kole naukowym, ewentualnie budować własne roboty.

Informatyków, programistów, etc. jest dość sporo, z tego co wiem...

Jak jesteś dobry to pracę znajdziesz bez problemu, więc takim czymś możesz się przejmować jak jesteś przeciętniakiem.

Mechatronika: szczerze powiedziawszy to nie jestem pewien na czym ona konkretnie polega i co się po niej robi.

Zależy od wydziału i od kierunku i specjalności. Popatrz w syllabusy interesujących Cię uczelni to będziesz miał jakiś ogląd.

Elektronika: jest to dość ciekawa opcja. [...] Niestety w większości przypadków te studia zawierają w sobie ekonomię przedsiębiorczość, elementy prawa i język.

LOL, skąd takie info? Na PW wszędzie masz kilka przedmiotów 'humanistyczno-ekonomicznych' i językowych w czasie studiów, więc tego nie unikniesz, niezależnie od kierunku. No chyba, że na innych uczelniach jest jakoś inaczej.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak jesteś dobry to pracę znajdziesz bez problemu, więc takim czymś możesz się przejmować jak jesteś przeciętniakiem.

Niestety praktyka jest taka, że ci, co się uważają za "dobrych" zazwyczaj nie są, bo działa syndrom Dunninga-Krugera. Statystyka uczy, że większość ludzi jest przeciętniakami i że do tej grupy każdy z nas ma największą szansę wpaść, więc wydaje się rozsądnym planowanie z takim założeniem, że jest się przeciętnym i jednak przejmowanie się takimi drobiazgami jak zatrudnienie.

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszytskim dziękuję za udzielone odpowiedzi. Co do Mechatroniki to rozbieżności są duże zależnie od wydziału właśnie, więc rozumiem, że należało by ją rozpatrywać indywidualnie dla każdego wydziału. OK.

Co do elektroniki to taki opis widziałem i na chyba PWr i na AGH.

No i jeszcze moje przeoczenie przy takiej ilości tekstu, nie wspomniałem jakie uczelnie mnie interesują. UWr, PWr, AGH i Politechnika Poznańska.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hej,
ja skończyłem AiR na PW na wydziale Mechanicznym, i mogę szczerze polecić ten kierunek.

Znajdziesz tam dużo mechaniki, elektroniki i programowania.

Oczywiście sporo jest kursów czystko przystosowujących do pracy w firmie produkcyjnej, ale również znajdziesz kursy związane z robotami mobilnymi.

Nie wiem czy inni się ze mną zgodzą ale uważam, że żadne studia (same w sobie) nie dadzą ci super płatnej i interesującej pracy jeżeli nie poświęcisz własnego czasu na naukę rzeczy które cię interesują.

Co do samego znalezienia pracy po studiach, to niestety rzeczywistość jest dość szara, gdyż większość pracodawców nie patrzy na to jakie studia skończyłeś i na jakim poziomie tylko ważne jest żebyś miał wyższe wykształcenie oraz doświadczenie,
Ważna jest również wiedza jaką posiadasz, którą musisz zdobyć sam, gdyż w wielu przypadkach studia dadzą ci tylko pewnego rodzaju informację o pewnym zagadnieniu.

Odnośnie przedmiotów typu ekonomia, prawo, język obcy, to tego nie unikniesz.

Tego typu przedmioty są na każdych kierunkach, jedynie co to w wielu przypadkach możesz sobie wybrać kurs w celu miłej odskoczni i poszerzenia horyzontów:).

Odnośnie Informatyki, to racja dużo jest osób posiadających takowe wykształcenie, ale w tym konkretnym przypadku wciąż jest więcej miejsc pracy niż osób chętnych do wykonywania tej pracy.

Osobiście nawet znam przypadki gdzie firmy zatrudniały osoby niemające bladego pojęcia o programowaniu, na stanowisko programisty i same je szkoliły do wykonywania tej pracy, gdyż tak brakuje ludzi do pracy.

Branża Informatyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin u nas w Polsce.

Dużo firm znanych inwestuje spore pieniądze w rozwój u nas w kraju.

Z tego co napisałeś to wynika że najbardziej interesują cię roboty mobilne.

Z tym że tutaj musisz się sam sobie określić dziedzinę, czy chciałbyś iść w stronę programowania robotów mobilnych, czy może interesuje cię sama mechanika tych robotów a może jednak elektronika?

Wydaje mi się że raczej nie znajdziesz pracy gdzie będziesz robił wszystko sam gdyż firmy tak nie działają.

Raczej będzie stworzony zespół osób gdzie każdy będzie odpowiedzialny za inną gałąź konkretnego zagadnienia.

Także musisz tutaj dokonać wyboru i poświęcić się temu w 100%.

Idziesz dopiero na studia więc jesteś jeszcze młodą osobą, która niema rodziny, także będziesz miał dużo czasu wolnego na rozwój swoich pasji.

Pamiętaj również, że studia zawsze można zmienić, jak stwierdzisz że to jednak nie jest to co byś chciał robić.

Rok czy dwa lata w plecy nie zaszkodzi twojej karierze a przynajmniej będziesz szczery wobec siebie, że robisz to co lubisz.

Dodatkowo w dzisiejszych czasach różne kierunki są tak skonstruowane, że zmiana ich w czasie trwania studiów wcale nie musi się wiązać z rokiem w plecy, dużo kursów jest takich samych w szczególności w pierwszych latach nauki.

Ja osobiście z perspektywy czasu żałuję dwóch rzeczy związanych z moimi studiami.

1. Że nie poszedłem do pracy, na jakiś staż(nawet darmowy) w czasie trwania studiów, w celu zdobywania doświadczenia. Dodatkowo dodam, że studia studiami ale praca w firmie wszystko weryfikuje.

2. Że nie uczęszczałem do żadnego koła naukowego w czasie trwania studiów, wymiana doświadczenia i uczenie się od innych daje duo więcej niż najlepsze studia, a otaczanie się ludźmi zainteresowanych tym samym tematem co ty daje największy wkład w ugruntowanie wiedzy, którą zdobywasz poprzez samokształcenie oraz studia.

Także najważniejsze rozwijaj się samodzielnie najlepiej poprzez robienie własnych projektów, gdyż nic nie uczy tak bardzo jak własne błędy i pomyłki:).

Mam nadzieję, że ta trochę zbyt długa wypowiedź w jakimś stopniu cię ukierunkuje i pomoże:)

Link do komentarza
Share on other sites

PW na wydziale Mechanicznym

To chyba PWr? 🙂

Nie wiem czy inni się ze mną zgodzą ale uważam, że żadne studia (same w sobie) nie dadzą ci super płatnej i interesującej pracy jeżeli nie poświęcisz własnego czasu na naukę rzeczy które cię interesują.

Ja się w pełni z tym zgadzam (z resztą Twojego postu też).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy inni się ze mną zgodzą ale uważam, że żadne studia (same w sobie) nie dadzą ci super płatnej i interesującej pracy jeżeli nie poświęcisz własnego czasu na naukę rzeczy które cię interesują.

Dobrze prawi, polać mu! 😃

Na własnym przykładzie:

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Niestety czas na podjęcie decyzji jest coraz krótszy, a mnie dalej brakuje informacji, które mogłyby zaważyć i umożliwić wybór czegoś konkretnego. Tam, gdzie obecnie żyję, prawie w ogóle nie mam możliwości uzyskania ich, więc pytam tutaj.

Jeśli chodzi o relacje między tym, co mnie interesuje, na czym mi zależy, a tym, ile potrafię to sprawa jest dość ciężka. W teorii interesuję się matematyką i fizyką, w praktyce jakoś źle mi one nie idą, rozumiem część rzeczy, ale mam kłopoty z łączeniem faktów. Jestem raczej z typu "jak mi się pokaże to widzę". Potrzebuję Państwa pomocy w wyborze kierunku. Poniżej opiszę jaki kierunek jak widzę i co mnie zastanawia.

Przed wyborem studiów miałem w głowie myśl "chcę budować roboty" nie mając jakielkolwiek wiedzy na ten temat. Z początku chciałem iść na AiR ale ostatecznie wybrałem MTR na Wydziale Mechanicznym na PWr. Bazowałem tylko i wyłącznie na podstawie opisów na stronie uczelni. Kierunek można zmienić, na pierwszym roku wszędzie praktycznie to samo jest.

-Mechatronika: szczerze powiedziawszy to nie jestem pewien na czym ona konkretnie polega i co się po niej robi.

Kierunek fajny, ale pozostał jakiś niedosyt/niesmak. Generalnie było "wszystko i nic", tzn. poruszyliśmy wiele tematów z mechaniki, elektroniki i informatyki, ale wg mnie (i wielu znajomych) zbyt ogólnie. Teraz najpewniej bym wybrałem elektronikę jako kierunek.

Znacznie więcej nauczyłem się będąc członkiem koła naukowego i wykonując projekty z kolegami. Na drugim stopniu studiów udało mi się też znaleźć pracę jako programista co dodatkowo pozwoliło mi nabyć wiedzę i doświadczenie.

Ostatecznie skończyło się tak, że jestem programistą systemów wbudowanych, ponieważ czułem się w tym mocny. Robotami zajmuję się po godzinach jako przyjemność i hobby 🙂

Nie sądzę by znalezienie pracy było najprostszym zadaniem. Informatyków, programistów, etc. jest dość sporo, z tego co wiem...

Błąd! 🙂

Programistów jest sporo, ale jeszcze więcej jest otwartych rekrutacji na stanowiska. Generalnie ciągle brakuje DOBRYCH programistów, którzy wiedzą co robią. Nie potrzeba super tajemnej wiedzy, wystarczy znajomość składni języka, trochę logicznego myślenia, chęci kombinowania i wymyślania nowych rozwiązań. Trzeba tylko chcieć! 🙂

O jery, ale chaotycznie to wszystko napisałem... 😐 No ale nie ma czasu na wywody, kod sam się nie napisze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja znowu nie polecam AiRu. Skończyłem niedawno 1 stopień na AEI POLSL, teraz robię magisterkę na informatyce na tym samym wydziale. Jak dla mnie jest o niebo fajniej niż na AiRze (serio nie myślałem że w ramach jednego wydziału mogą być takie różnice w podejściu). Na AiRze mieliśmy dość mało mechaniki. Ale za to była masa programowania, metody numeryczne, optymalizacji, teoria gier, modelowania i to było spoko. PLC i roboty przemysłowe też były ale tak jak Ciebie mnie też to zupełnie nie interesowało. CNC nie było. Największym minusem jest to że jest naprawdę ciężej (a właściwie czasochłonniej) niż na innych kierunkach (mam dość dobre porównanie z infą z mojego wydziału i mechatroniką, mechaniką wydziału obok). Wiec jeśli lubisz dużo uczyć się samemu swoich tam rzeczy (ja tak mam) to może być ciężko. No i mam też wrażenie że z automatyki czy robotyki jest mało ciekawych ofert pracy.

Z tego co słyszałem to po fizyce technicznej całkiem spora część zostaje po prostu programistami.

Na macie stosowanej jest bardzo dużo algorytmiki.

Każdy kierunek ścisły musi mieć przedmiot "odchamiający" czyli jakaś socjologia czy filozofia. Podobnie jakiś język obcy czy WF. Ekonomie (bardzo fajnie prowadzona) też miałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie spodziewałem się tylu tak wartościowych - bogatych w informacje i osobiste doświadczenia - postów. ☺ Bardzo pomogą mi one podjąć decyzję. Czy będzie ona dobra, dopiero za jakiś dłuższy czas się okaże, ale to, czego się tu dowiedziałem napewno pozwoli mi na zminimalizowanie szans na wybór kierunku, z którego nie będę zadowolony.

Także bardzo dziękuję za te wszytskie odpowiedzi. I bardzo chętnie poczytam więcej, jeśli ktoś jeszcze zdecyduje się dorzucić coś w temacie. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.