Skocz do zawartości

Palenie się tranzystorów w serwie mg 995.


TurBan

Pomocna odpowiedź

Witam

Otóż mam taki problem, że tranzystor polowy (mt4953a) znajdujący się w układzie scalonym w serwomechanizmie Tower Pro mg 995 podłączony do sprawdzonego klona arduino Mega 2560 pali się w wybranym przez siebie momencie. Serwa zasilane są z osobnego źródła ( 6V, a tak dokładnie to 6,6V i 8,4 Ah), a arduino zaś z dwóch ogniw samsung icr18650-26f które dają razem 7,4V i wszystkie 7 serw jest podłączone na płytce prototypowej a masa tego źródła jest połączone z arduino. Problem jest w tym, że raz serwo pracuje normalnie i wszystko ok i nagle jak jeszcze raz podłącze czy nawet niekoniecznie w trakcie normalnej pracy zaczyna mi się nagrzewać to serwo a po rozkręceniu widzę to

Tak w tym pierwszym jeden z tranzystorów taką temperaturę osiągnął, że sam się odlutował i uciekł 😃

Nie mam pojęcia czego to może być przyczyna. Styki na pewno porządnie trzymają, a serwo nawet nie musi być obciążone żeby się spaliło i tak jak mówię raz pracuje normalnie i jest wszystko ok a raz momentalnie robi się gorące i koniec.

Dodam jeszcze, że wszystkie 7 serw jest dobrze podłączone do zasilania i nie palą się wszystkie tylko jedno przypadkowe serwo.

Na innym forum napisali, że te serwa od TowePro to taka chińszczyzna, że sama się pali, a od kolegi dowiedziałem się, że ogólnie serwa ponąć są wrażliwe na nieco wyższy napięcie z zasilacza. Ile w tym prawdy niewiem, dlatego postanowiłem pisać jeszcze tutaj.

Z góry dzięki 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Być może jest po prostu jakieś zwarcie wewnątrz silnika, w miejscu, które mechanicznie się rusza — więc az jest, a raz nie ma? Ciekawe jest to, że zawsze pali się ten sam tranzystor, a nie raz jeden a raz drugi... No i mówisz, że sam silnik się też robi gorący, a nie tylko elektronika?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Może faktycznie napięcie zasilania jest za duże. Próbowałeś zasilać z 5V. Możesz zrobić wyraźne zdjęcia płytki serwa z dwóch stron, albo narysować schemat? Płytka nie wygląda na bardzo skomplikowaną.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.