Skocz do zawartości

Ocena zestawy arduino.


Matejlipton

Pomocna odpowiedź

Moim zdaniem:

- kabelek USB jakiś megakrótki, chyba nadaje się tylko do laptopa leżącego tuż obok,
- zasilanie zestawu z baterii 9V to jakieś nieporozumienie, starczy może na dwie godziny "osobnej" zabawy i wydasz majątek w kiosku.

A jeśli planujesz jakieś silniczki czy inne cuda to od razu kupuj zasilacz, nawet i wtyczkowy np. 9V/1A pasujący do gniazdka DCIN.

Jeśli UNO-klon kosztuje ok 25zł to reszta chyba nie jest warta tych 27zł. Znajdź w jakiejś firmie sprzedającej tego typu rzeczy (Hipros czy Telmal) goły klon i dokup u nich od razu potrzebne Ci graty, np. kilka LEDów, driver silniczka lub nawet "serwo" 360°, czujniki czegośtam itp. Na początku, gdy niczego nie masz wszystko jest fajne, ale przecież nie potrzebujesz 15 LEDów czy 6 przycisków. No chyba że robisz na tym jakąś prostą grę..

A jeśli nie jesteś zdecydowany co potrzebujesz, przejrzyj kursy Arduino na tym Forum. Do nich jest oferowany gotowy zestaw w Botlandzie(?) - niestety sporo droższy, ale to dobry początek i dostajesz przewodnik krok po kroku plus wsparcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Aaa, to jeśli chodzi Ci po głowie jakiś konkretny projekt/urządzenie to opisz to jak najdokładniej. 10 zdań: co będzie robiło (funkcje, główne bloki składowe), jak będzie używane, jak często, itd. Od tego zależy chwilowe zapotrzebowanie na moc i długoczasowe - na energię. A to zwykle wskazuje na jakąś optymalną konfigurację źródła zasilania.

Wybór źródła jest ważną sprawą szczególnie w urządzeniach mobilnych, ale niestety dzisiaj ma mnóstwo możliwych opcji. To mogą być baterie - proste na początek, ale okupione stałymi kosztami ponoszonymi w przyszłości (wymagają otwieranej obudowy lub jakiegoś okienka lub szufladki), mogą być akumulatory - wymagają systemu ładowania i na starcie są droższe mimo mniejszej pojemności (licząc z zajmowanej objętości) itd. Ładowanie możesz robić przez jakieś gniazdko USB co wymaga otworu w obudowie (czasem nieakceptowalnego) a możesz bezprzewodowo - kładziesz swoje pudełeczko na typowej, biurkowej ładowarce do telefonu (10-15zł) i już. Możesz też wsadzić do środka paluszki NiMH np. AA lub AAA i wyjmować je do zewnętrznej ładowarki. Możesz wstawić niewyjmowalny akumulator litowo-polimerowy bardzo i płaski (kilka mm) lub tani, cylindryczny np. 18650 (fi 18mm, długość 65mm) lub mniejszy lub kilka. Możliwości jest wiele. Musisz sam sobie pomóc i napisać co już wiesz i co planujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Planuję wykonanie prostego Drona zawierającego 4 silniczki szkielet planuje zbudować z drewna, jakaś balsa. Dron będzie komunikować się za pomocą bluetooth. W późniejszych planach planuje już rozbudowę o jakieś małe ramię.

Link do komentarza
Share on other sites

Matejlipton, rozumiem Twój zapał do budowy drona - w końcu to bardzo ciekawy projekt. Musze jednak wylać na Ciebie "kubeł zimnej wody". To jest skomplikowany projekt - a jak na pierwsze starcie z Arduino/elektroniką jest on wręcz ekstremalnie trudny. Oczywiście możesz dalej iść tą drogą, ale jest duża szansa, że nic z tego nie wyjdzie i tylko się zniechęcisz. Moja rada jest taka, aby zacząć jednak od czegoś prostego i uczyć się stopniowo. Decyzja należy do Ciebie - moja odpowiedź poparta jest "tylko" tym, jak przez 10 lat obserwowałem projekty tego typu 😉 Zapał na starcie jest duży, ale z czasem napotkasz ogrom trudności i raczej się zniechęcisz do Arduino. Linkowany przez Ciebie zestaw nie ma raczej żadnej wartości jeśli faktycznie myślisz o budowie drona.

Link do komentarza
Share on other sites

Okej, moje kolejne pytanie jakie rzeczy warto kupić żeby zacząć z arduino tak aby przerobić parę kursów i zasmakować wszystkiego po trochu? Chciałbym pobawić się silnikiem krokowym oraz serwo może do tego jakiś ekran lcd. Tylko potrzebuje podpowiedzi w sprawie kabli oporników itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Matejlipton, zdecyduj się czy jesteś całkiem początkujący i nie umiesz sam wybrać kabelków i rezystorów, czy chcesz budować drona.

Jeśli to pierwsze, to najlepszą radę dał Ci marek1707 - kup zestaw Forbot-a i zajmij się przerabianiem kursu.

Natomiast jeśli chcesz budować coś własnego, bardziej skomplikowanego, to po co Ci taki zestaw? Masz w nim kilka diodek, przycisków i klon Arduino - niewiele się na tym nauczysz, a skoro i tak musisz kupować inne elementy, więc po co ten zestaw?

Link do komentarza
Share on other sites

Matejlipton, jeśli chcesz się czegoś nauczyć, to albo kup jakąś książkę i wykonuj z niej eksperymenty lub faktycznie zainteresuj się naszym kursem Arduino, w którym masz opisane wszystkie podstawy. Kursy są trzy, więc jak Ci się pierwszy spodoba to będziesz miał od razu pomysł kontynuację. Trzy główne zalety kursów Forbota: są praktyczne (nie ma tam zbędnej teorii), kupując gotowy zestaw masz pewność tego, że dysponujesz odpowiednimi komponentami, w razie problemów otrzymasz wsparcie na forum. Do tej pory kurs podstaw Arduino przeczytano na Forbocie kilka milionów razy, więc to chyba dobra rekomendacja 😉 Uprzedzając pytania na temat ceny - zwróć uwagę, że w naszych zestawach są oryginalne płytki Arduino UNO (cena tylko tego komponentu to ponad 90 zł).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli jakość nie jest Ci obojętna, a kasa nie jest problemem to oczywiście polecam zestaw z Forbota. Jak doliczysz parę komponentów to przesyłka wychodzi OK. Ceny jak na oryginalne Arduino czy np. Raspberry są rewelacyjne w Botlandzie.

Klon oczywiście będzie działał tak samo.

Jak z kasą tak sobie, to podany zestaw jest OK na początek, jak Ci się nie spodoba to nie będziesz mocno w plecy/odsprzedasz z niewielką stratą. Kabelek do baterii zawsze się może przydać na krótki test, są też zasilacze z taką końcówką, może nawet masz gdzieś w szufladzie z gratami. Idealny nie jest, idealny kosztowałby tak między parę stów a parę tysięcy. Do zasilania i tak lepiej mieć jakiś HUB USB, by nie ryzykować uszkodzeniem portu komputera za parę tysi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.