Skocz do zawartości

Niezawodnosc przekaznika 230v


eleet

Pomocna odpowiedź

Czesc, zrobilem wlasnie jeden z moich 'wiekszych' projektow i chcialbym sie dowiedziec jak wyglada niezawodnosc przekaznika 240v, posiadam taki przekaznik: https://botland.com.pl/przekazniki/1997-modul-przekaznika-1-kanal-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html

za pomoca tego przekaznika steruje wentylatorem 230v na podstawie kilku czynnikow, wentylator jest ustawiony na 1 bieg, gdy temperatura jest zalozmy wyzsza od 20C wlaczam wentylatorowi 230v, jesli nie to nie przepuszczam pradu, wszystko dziala ok, tutaj nasuwaja sie pytania:

1) czy ten przekaznik moze pracowac cala dobe przez wiele dni w tygodniu przy kablu ktory 'przecina' caly czas podpietym do 230v?

2) czy moga wystapic jakies powazniejsze awarie spowodowane nagrzaniem/za dlugim uzywaniem go bez przerwy?

3) czy w razie jakiegos spiecia moze dojsc do powaznego wypadku typu pozar?

4) jesli tak, to jakie polecacie 'bezpieczniejsze' metody wykonania?

zakladam ze napiecie i natezenie pradu nigdy nie przekroczy normy

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak, ten przekaźnik może pracować całą dobę.

2. Jeśli nie przekroczysz wartości nominalnych przekaźnika to nic nie powinno się grzać/uszkodzić.

3. Trudno stwierdzić, nie spotkałem się żeby przekaźnik się zapalił ale nie dam Ci gwarancji że takie coś nigdy nie wystąp. Najczęściej przy awarii przekaźnika przestaje on po prostu włączać/rozłączać obwód. Jako tako w przekaźniku nie ma co się zepsuć, więc jeszcze zostaje reszta obwodu - tego już nie wiemy co się może zepsuć.

4. Przekaźniki są stosunkowo bezpieczne, bezpieczniejsze będą styczniki, ale to chyba byłby overshot do sterowania wentylatorem (no chyba że załączany prąd byłby rzędów kilku A). Do tego jeszcze dochodzą kontaktrony, triaki i tyrystory - każdy z nich ma swoje plusy i minusy.

Nie wiemy ile prądu będzie pobierać ten wentylator - będzie to 50mA, 500mA, 2A, 8A? Jeśli któryś z tych 3 pierwszych to sam raczej wybrałbym przekaźnik/konktaktron.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przekaźniki są właściwie stworzone do takich celów w jakim go zastosowałeś. Powinien być oczywiście dobrany parametrami do obciążenia którym sterujesz.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i awaryjność.

Główny problem to możliwość sklejenia się styków, wtedy urządzenie nie zostanie wyłączone.

Do sterowania odbiornikami 230V (jak np. wentylator) dobrze byłoby stosować przekaźnik który ma dwie pary styków aby odcinać zasilanie na przewodzie N i L co wpływa korzystniej na bezpieczeństwo.

Jest jeszcze kilka innych aspektów, ale wnikanie w nie miałoby sens jakby twój wentylator, włączał się i wyłączał bardzo często (kilkadziesiąt razy na minutę), i lub pobór prądu był na poziomie bliskim MAX dopuszczalnego prądu styków. Lecz należy pamiętać że sterujesz obciążeniem indukcyjnym (silnik), więc warto by było uwzględnić prąd wentylatora i cosΦ (jeżeli jest znany/podany) bo dla obciążeń indukcyjnych obciążalność i żywotność styków jest nieco inna (mniejsza ogólnie).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.