Skocz do zawartości

Problem z programowaniem MINI PRO


rafisoltys

Pomocna odpowiedź

Moi drodzy,

Do swojego projektu "Sterownik silnika ISOBUS" zakupiłem 2 płytki arduino mini pro

Mam jednak z nimi problem, że w żaden sposób nie mogę ich zaprogramować.

Płytki "żyją" o czym świadczy heartbeat LED.

Sprawdzone metody:

-Programowanie przy wykorzystaniu ARDUINO as ISP:

PIN 13-13 (MOSI), 12-12 (SCK) , 11-11 (MISO), GND-GND, VCC-VCC, RESET-RESET

-Programowanie przy wykrzystaniu USBasp:

PIN13 MOSI, 12-SCK, 11-MISO, GND-GND, VCC-VCC, RESET-RESET

-programowanie przy wykorzystaniu ARDUINO UNO z wypiętą kością uC:

PIN: VCC-VCC, GND-GND, TX-TX, RX-RX, RESET-RESET

Sprawdzałem 2 różne adaptery USBasp.

Próbowałem również pobrać SN za pomocą PROGIsp.

Mam łącznie 4 płytki, żadnej nie potrafię zaprogramować.

Podczas programowania czasami pojawiają mi się następujące błędy:

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x5e

lub

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x1c

Co robię nie tak ??

[ Dodano: 06-07-2018, 21:04 ]

Udało mi się odczytać eeprom przy pomocy ProgISP.

Arduino IDE po wybraniu USBasp jako programatora w ogóle nie widzi mini pro

Link do komentarza
Share on other sites

No ale przecież te płytki zawierają taki sam procesor jak UNO (mega328) z wgranym tym samym bootloaderem. Musisz jedynie sprawić, by UART wyciągnięty na te boczne piny połączył się z jakimś portem szeregowym w Twoim komputerze. Tu nie potrzebujesz żadnych programatorów. UNO zawiera konwerter UART↔USB i dlatego podpinasz go do USb, ale tutaj zrezygnowano z tego bo to drogie, ciągnie prąd i zajmuje miejsce. Płytka stała się MINI a Ty masz dwie opcje:

- jeśli masz natywny port szeregowy RS232 w swoim kompie (złącze DB9 z 9 pinami męskimi) to potrzebujesz prostego konwertera standardu ±12V na sygnały cyfrowe 5V lub 3V w zależności jakie MINI kupiłeś (16 czy 8MHz).

https://allegro.pl/konwerter-rs232-db9-uart-3-3v-5v-arduino-stm32-i6707633700.html

https://allegro.pl/interfejs-rs232-ttl-konwerter-max3232-db9-033-i6014253690.html

- jeśli masz w miarę nowy komp to zostaje tylko USB więc kupujesz do wszystkich swoich MINI tylko jeden konwerter USB↔UART, podłączasz go do USB a drugą stronę do pinów na płytce: GND, VCC, TXD, RXD i ew. DTR robiący za automatyczny RESET przed programowaniem.

https://telmal.com/pl/p/Konwerter-RS232-USB-FT232RL-Arduino-UART-AVR-/375

Taki jest główny zamysł twórców tych płyteczek,ale oczywiście wszelkie sposoby bezpośredniego programowania kodu za pomocą urządzeń USBasp, AVRISP czy nawet poczciwego Arduino działającego jak programator powinny zadziałać.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam takiego konwertera.

A czy w takim razie metoda z wyciągnięciem kości z gniazda w Arduino Uno i wykorzystanie do programowania wbudowanego w nań konwertera TTL nie powinno działać ?

Metod na programowanie mini pro znalazłem w internecie co najmniej kilka. Sprawdziłem wszystkie, jednak żadna nie działa (przynajmniej z Arduino IDE).

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście jak @marek1707 wspomniał domyślną metodą jest programowanie Promini przez UART, a wg mnie konkretnie przez czerwoną płytkę z FTDI, nawet układ pinów pozwala na wetknięcie i wykorzystanie autoresetu. Co do USBASP, to kolejne forum, gdzie jest problem z tym programatorem. Bawiłeś się wcześniej w Eclipse i MK USBASP? Masz drivery sprzed Arduino? No to co już kiedyś użyłem gdzieś i pomogło:

"Kiedyś też wgrałem sterowniki USBASP z MK i Arduino nie działało z USBASP. Ściągnąłem programik z różnymi wersjami już podpisanych cyfrowo dirverów USBASP : http://zadig.akeo.ie/downloads/zadig-2.3.exe .

Po uruchomieniu w zakładce Options należy optaszkować , pokaże podłączone urządzenia, z listy rozwijalnej wybrać , następnie rodzaj driverów i wybrać . I tak, u mnie z W7 wersja WINUSB działa z Arduino , ale przestają go widzieć programy typu AVR LAB czy MK - pewnie inny AVRDUDE, w opcji libusb-win32 widzi go AVRLAB i MK, nie działa z Arduino (tak pewnie teraz masz), w opcji z libusbK (v3.0.7.0) działa u mnie na obu. Z Arduino Dude nie chciał mi wgrać przez ArduinoAsISP, gdy podawałem mu linijkę i jako argument port COM, także na pewno jest to inna kompilacja."

Co do Arduino as ISP, zmień w szkicu prędkość na 115200, wtedy wybierz w programie AVRLAB++ AVRISP i działa. Działa na 19200 gdy masz odpowiedni AVRdude i podasz te parametry w linijce poleceń. Nie wiem dlaczego AVRLAB i mkCalkulkulator działają tylko z tą prędkością. AVRLAB przy okazji zawsze polecam, świetne narzędzie, aktualnie v2.4, darmowy do wszystkich procków: https://rctruck.pl/forum/viewtopic.php?f=77&t=3950&start=80 .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.