Skocz do zawartości

Jakie modele wzmacniaczy operacyjnych polecacie do układów audio (małe moce)


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

jakiś czas temu przy okazji postu "Prosty filtr dolno-przepustowy na wzmacniaczu operacyjnym (TL071)":

https://www.forbot.pl/forum/topics38/prosty-filtr-dolno-przepustowy-na-wzmacniaczu-operacyjnym-tl071-vt15577.htm

Kolega "marek 1707" zwrócił uwagę, że wzmacniacze operacyjne serii TL0xx nie są najlepszym wyborem do zastosowań audio.

Czy moglibyście polecić jakieś nowsze modele wzm. oper. nadających się do zastosowań audio (przedwzmacniacze i filtry analogowe). Zależałoby mi aby układ charakteryzował się możliwie małymi szumami i sensownym współczynnikiem parametry/cena.

Zasilanie symetryczne: +-5Vlub +-12V.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiem nieco inaczej - spróbuj może nieco sprecyzować swoje oczekiwania. Na początek polecam trochę poczytać o samych wzmacniaczach, mi bardzo pomogła książka: https://wydawnictwo.btc.pl/elektronika/179534-wzmacniacze-operacyjne-teoria-i-praktyka.html

Znajdziesz w niej nie tylko bardzo przystępnie wyjaśnione zasady działania oraz przykłady stosowania wzmacniaczy, ale również opis podstawowych parametrów - a jest ich duuużo.

Wtedy powinno być Ci znacznie łatwiej określić, co, po co i za ile oczekujesz...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie da się maksymalizować wielu parametrów na raz więc jeśli szukasz czegoś na niskie napięcie zasilania, małe szumy, niską ceną a może jeszcze i małe pobory mocy to takich układów nie ma. A jeśli chcesz coś "optymalnego" to tak jak napisał Elvis musisz wiedzieć co ma być wystarczająco dobre a z czego rezygnujesz i w jakiej skali.

Generalnie wzmacniacze operacyjne do zastosowań audio mają:

- wysokie napięcia zasilania - tu w zasadzie standardem jest ±15V bo wtedy znacznie lepiej pracują wszelkie źródła prądowe które są podstawą zasilania tranzystorów toru wzmacniacza oraz rośnie dynamika - to jasne,
- całkiem spore pobory prądów - układy niskoszumowe muszą takie być, to wynika z fizyki zjawisk,
- małe zniekształcenia THD i specyfikowane wprost w [%] odróżnieniu od "normalnych" WO

gdzie bardziej liczy się np. offset stałoprądowy (tutaj bez znaczenia), itd

Ponieważ kiedyś liderem tej klasy wzmacniaczy był Burr-Brown który został parę lat temu kupiony przez Texasa, swoje poszukiwania możesz zacząć stąd:

http://www.ti.com/amplifier-circuit/op-amps/audio/overview.html

Oczywiście jak zapewne rozumiesz, wstawienie nawet wypasionego wzmacniacza za 40zł niczego nie gwarantuje, jeśli nie umiesz zrobić dobrego zasilania, przemyśleć dobrego prowadzenia mas i ekranowania i całej reszty dobrego projektu łącznie z wartościami elementów (też szumią) i typami (technologią) oporników i kondensatorów - też do audio są inne. Takie doświadczenia zdobywa się latami, ale mówię tu o walce o każdy uV szumów odniesiony do wejścia. Jeśli chcesz pobawić się robieniem po prostu jakiegoś filtra lub innego bloczku do typowego toru audio zakończonego np. głośnikami komputerowymi, nie przejmuj się za bardzo wzmacniaczem. Taki z tych lepszych może i ma szumy 20-krotnie mniejsze niż standard za 1.50zł, ale w typowym wykonaniu amatorskim i tak utonie to w zakłóceniach z powietrza (50/100Hz), zasilania i reszty toru.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teoria teorią , jest prośba o bardzo praktyczne zastosowanie . Wątków jest wiele , bardzo indywidualne podejścia do ocen . Są tzw hity' ale i one nie mają szerszych opisów . Czy ktoś z kolegów / praktyk audio ! / mógłby stworzyć swój ranking OPA-mpów ? Obecnie mamy dużo urządzeń z podstawkami , wiele firm prześciga się w nazwach które laikom nic nie mówią . Bez względu na sytem na pewno są jakieś ogólne wytyczne .  Jedni szukają gęstego , namacalnego , kapiącego barwami dźwięku , inni zwiewności , jeszcze inni analityczności . Niestety sprzedawcy nie określają charakteru tych wzmacniaczy a przecież właśnie one decydują o całości brzmienia i o brzmienie tu chodzi a nie o dane techniczne  .  Potrzebne są realne informacje ; co dany układ wniesie a czego nie . Fajnie było by gdyby znawcy tematu otworzyli nieco wrota wiedzy dla innych . Pozdrawiam .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.