Skocz do zawartości

[Line Follower] Brak prądu na czujnikach (Atmega32, L293D)


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem w trakcie budowy line follower'a. Zrobiłem już płytkę z elektroniką, zacząłem go programować, a tu psikus, na czujnikach nie ma prądu. Nie wiem co może to powodować. Zamieszczam schemat:

VCC = 5V

Nie wiem jakie szczegółu jeszcze podać, z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

radziłbym użyć rezystorów podciągających przy czujnikach zamiast kondensatorów, chyba że chcesz mierzyć czas ładowania kondensatora i na tej podstawie obliczać rezystancję fototranzystora, zamiast mierzyć napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Podciągi są w procesorze, lepiej zawsze dać na zewnątrz, ale to chyba nie jest główny problem.

Diody nie powinny być połączone szeregowo. Nie wiem jaki jest na nich spadek napięcia, ale powiedzmy 1,5V. Jak pomnożymy przez 5 to nie mają szans zaświecić zasilane z 5V.

Zmień na równoległe połączenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oj widzę, że skopiowałeś układ z 3Pi, ale nie do końca przemyślałeś wszystko. Nie bez przyczyny w 3Pi jest napięcie Vboost, którym są zasilane między innymi diody czujników. Przy 5 połączonych szeregowo diodach spadek napięcia na nich wynosi ponad 6V (oczywiście w zależności od płynącego prądu). Dodatkowo ten sposób sczytywania napięcia z fototranzystorów jest dość trudny do rozwiązania programowo (trzeba najpierw naładować kondensator potem po upływie określonego czasu po naładowaniu należy sprawdzić do jakiego napięcia się rozładował poprzez fototranzystor, lub odwrotnie), prościej byłoby podłączyć fototranzystory bezpośrednio do wejść ADC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Fakt, skopiowałem, a raczej wzorowałem się na konstrukcji 3Pi, ale także na konstrukcjach Sabre i mskojona, ponieważ jestem początkujący i nie umiałbym zrobić własnego projektu. Próbowałem już zamiast kondensatora dać rezystor jak również podpiąłem je bezpośrednio do ADC, dużej różnicy nie było, bo w końcu dioda IR nie działa. Nadal nie wiem dlaczego nie działają diody IR. Spróbuję może podłączyć je równolegle, na razie sprawdzam CNY70 czy działają.

➡️Sabre, Robota zasilam baterią 9V, to może mam podpiąć diody bezpośrednio pod nią?

EDIT:

Problem rozwiązany, podpiąłem je pod 9V z bateri i wszystko ładnie, pięknie, cudownie, znakomicie, wspaniale itd. działa 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.