Skocz do zawartości

Pomysł - smart home - zabepieczenia


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, planuję pewien projekt - smart home, ale w takim założeniu, że gdy będą przekraczane krytyczne wartości będzie powiadamiany o tym użytkownik.

Proszę o wyrozumiałość, jeśli popełniłem gafę 🙂 

Jego założenia:
- Docelowo będzie pracować około 7 modułów, ale najpierw chcę zrobić tylko 1 moduł, który będzie(każdy z nich) się składał z :

  • czujników 1) naświetlenia  2) dymu  3) temperatury  4) ruchu 5) wilgotności, zasilania, modułu transmisji 

- Te modułu będą przekazywać dane do urządzenia centralnego - chciałbym tutaj zrobić to na Raspberry Pi

- W tym wszystkim nie bierze udziału router

- Tak więc, z tego co mi wiadomo te dane z modułów muszę przesłać radiowo

- 3 opcje powiadamiania użytkownika (najbardziej pochylam się ku 1) lub 3)): 

  • 1) Moduł gsm = sms   2) aplikacja na android   3) malutka strona internetowa

Mimo nie wykorzystania routera jest opcja podłączenia kabla telefonicznego + wpisania hasła (czy jest to w ogóle możliwe)(tzn jest internet w mieszkaniu ale gdy ten układ będzie uruchamiany, router(modem) będzie "chowany" do pudła) - czy jest to w ogóle możliwa opcja do podłączenia malinki do internetu? Jeżeli nie - to w jaki inny sposób (bez routera) mogę podłączyć malinę do internetu?
Na tą chwilę zdecydowałem się na:

"moduł" :
- czujnik temp i wil. - DHT22 

- czujnik ruchu - PIR HC-SR501 lub SEN0018

- czujnik naświetlenia GL5528

- czujnik dymu MQ-2

- zasilacz impulsowy 5V

- moduł transmisji radiowej - nRF24L01 ???

- coś co będzie "panować" nad tymi tymi czujnikami?

"centrala" :

- moduł gsm - moduł gsm  G510 lub G510-v2

Raspberry Pi 3b + microSD + zasilacz + obudowa + RapidRadio USB

Główną prośbą jaką kierowałbym do Was to Pomoc w wyborze reszty elementów głównych (lub innych ważnych które pominąłem), Czy dobrze wybrałem pozostałe elementy do tego projektu oraz rady, lub na jakie problemy powinienem zwrócić uwagę podczas realizowania tego projektu?

 

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Cant_Roar napisał:

Mimo nie wykorzystania routera jest opcja podłączenia kabla telefonicznego + wpisania hasła (czy jest to w ogóle możliwe)(tzn jest internet w mieszkaniu ale gdy ten układ będzie uruchamiany, router(modem) będzie "chowany" do pudła) - czy jest to w ogóle możliwa opcja do podłączenia malinki do internetu? Jeżeli nie - to w jaki inny sposób (bez routera) mogę podłączyć malinę do internetu?

 

20 godzin temu, Cant_Roar napisał:

- moduł gsm - moduł gsm  G510 lub G510-v2

Nie rozumiem. Skoro masz "kabel telefoniczny" i chcesz z niego korzystać, to potrzebujesz modemu. Mam wrażenie, że używasz pojęć "modem" i "router" zamiennie, ale to niekoniecznie oznacza to samo urządzenie. Jeśli chcesz jedno jedyne urządzenie podłączyć do internetu, to nie potrzebujesz routera, żeby to zadziałało. Wystarczy modem. Zagrożenia jakie to rozwiązanie ze sobą niesie (pod kątem bezpieczeństwa sieciowego) pominę - będzie śmigać. Jeśli nie masz modemu, to nie podłączysz się do kabla telefonicznego.

Jeśli masz moduł GSM, to do połączenia z internetem możesz zaprząc GPRS, to ten sam sposób połączenia, z jakim masz do czynienia w telefonie, kiedy zabraknie WiFi (tylko starszej generacji).

Strasznie niejasna ta Twoja sytuacja sieciowa, o co chodzi z tym chowaniem do pudła? 🙂 Nie możesz np. użyć 2 routerów? Jeden z modemem wpięty na stałe (do niego podpięte RPi), drugi wpinany w ten pierwszy i czasami chowany do szuflady... 😉

Edytowano przez Nawyk
moduł GSM, nie GPS ;)
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie wykorzystujesz WiFi do połączenia malinki z internetem - możesz użyć wbudowanej w malinkę (Rpi 3B+ na przykład) karty do komunikacji z modułami. Jeśli użyjesz czegoś z WiFi na pokładzie (typu ESP8266) w czujnikach odpadają moduły radiowe.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Spodziewałem się, że nie do końca sytuację wyjaśniłem. Potocznie mówiąc w mieszkaniu jest internet. Kabel telefoniczny -> ruter(który działa też jako modem) -> urządzenia końcowe. System projektuje dla moich rodziców - zwłaszcza w sytuacjach gdy nie będzie ich w mieszkaniu. W takich sytuacjach urządzenia podpięte do sieci(prądu) są minimalizowane(ich ilość). Przez co z routera( w konsekwencji wifi) nie będę mógł korzystać.

Edytowano przez Cant_Roar
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba nie zrozumiałeś.

RPi działa jako AP (nie router), wszystkie czujniki łączą się przez wifi bezpośrednio z nim i żaden router tu nie jest potrzebny.

Poza tym byłem przekonany, że wszelkie powiadomienia interesują Twoich rodziców wtedy, kiedy nie ma ich w domu (bo jak są to im czujnik ruchu raczej niepotrzebny). Jak dla mnie odłączanie systemu powiadomień od internetu wtedy, kiedy akurat powinien być podłączony to trochę dziwne podejście - ale cóż, Twój projekt.

Edytowano przez ethanak
(literówka)
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ethanak Teraz ja nie jestem w stanie twojej ostatniej wypowiedzi zrozumieć. Swoją poprzednia wypowiedź(sprzed godziny) kierowałem głównie do @Nawyk. W mieszkaniu opisywany router to jakiś model TP-Link'a i jego nie chce używać w tym systemie (pomyśle). Dlatego myślę o połączeniu tego radiowo. 

Myślę o wykorzystaniu Arduino uno by złączyć te czujniki i aby ono sterowało wysyłaniem radiowym. Jest to lekki przerost formy nad trrscia, ale nie wykluczam w przyszłości powiększenie każdego modułu o sterowanie swiatlem, żaluzjami ect. 

Edytowano przez Cant_Roar
Jeden wpis
Link do komentarza
Share on other sites

To może opisz dokładniej jak mają te czujniki być połączone, czym i z czym, do czego ten raspberry i przede wszystkim dlaczego powiadomienia mają być wyłączone kiedy nikogo nie ma w domu bo tego to ja nie jestem w stanie zrozumieć.

Moja idea jest taka:

1) czujnik (lub zestaw kilku czujników blisko siebie, np. w jednej obudowie) połączony z jakimś tanim ESP8266-12E

2) Raspberry Pi B3+ (z kartą WiFi na pokładzie) z którym bezpośrednio łączą się ESP.

WiFi to też radio, ESP działają na tym samym paśmie co te modułki radiowe które chcesz wykorzystać, tyle że mają większy zasięg i dużo większą pewność prawidłowej transmisji danych.

Co tu jest niejasnego?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Moja zbyt mała wiedza o malinkach oraz komunikacji stwarza to niezrozumienie... Przepraszam

Nie wiem skąd pomysł, że ma nie być powiadomień kiedy nikogo nie będzie. Właśnie na pewno wtedy mają być.


Idea pomysłu:

- w 7 miejscach będzie znajdował się zestaw (tych wyżej wymienionych) 5 czujników

-  w tym pomyślę nie chcę wykorzystać dostępnego w mieszkaniu routera(jakiegoś modelu tp-linka), albo inaczej podczas nieobecności domowników chcę aby ten pomysł(system) działał bez potrzeby włączonego routera i był w stanie powiadamiać domowników według któregoś z sposobów niżej (wtedy podczas obecności domowników mógłby się łączyć z routerem, ale czujnik ruchu musiałby być wyłączany)

- sposób powiadomienia użytkownika/wyświetlania danych: 

1) za pomocą sms (po wykryciu krytycznych danych) lub 2) prosty szereg danych wyświetlonych na stronie internetowej(odświeżanych co jakiś okres czasu, gdy coś krytycznego wystąpi wyświetli się na początku strony czerwony tekst) (skłaniam się ku tej opcji)
------------------------------------------------------------------

2) Raspberry Pi B3+ (z kartą WiFi na pokładzie) z którym bezpośrednio łączą się ESP.

 WiFi to też radio, ESP działają na tym samym paśmie co te modułki radiowe które chcesz wykorzystać, tyle że mają większy zasięg i dużo większą pewność prawidłowej transmisji danych.

-----------------------------------------------------------------

To może być to! 😄 Dopiero do mnie doszło...

Edytowano przez Cant_Roar
stop doubling
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli będziesz mieć wbudowany modem GSM z kartą SIM, to wystarczy ci żeby wysyłać SMS-y z powiadomieniami i nie potrzebujesz żadnego Internetu. Korzystanie z połączenia z Internetem przez linię telefoniczną bez użycia tego tp-linka sprowadzałoby się w praktyce do zbudowania drugiego takiego tp-linka samemu. Co można zrobić, to wziąć taki router z modemem, zainstalować na nim własnego linuksa i użyć w miejscu malinki — jest niewiele droższy i już ma na pokładzie wszystko, co potrzebujesz. Tylko do tego potrzeba trochę wiedzy na temat tego co się robi...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

... albo użyć modemu GSM np. na USB, do tego zmierzałem. Sam modem, bez routera. Myślę, że wypowiadamy się na różne tematy, bo jednej osobie chodzi o połączenie RPi-czujniki, drugiej RPi-Internet, a trzeciej może nawet czujniki-Internet 😉 Ja się skupiłem na RPi-Internet i skoro masz mieć modem (z routerem, niech będzie;)) tylko okazjonalnie, to możesz kabel od niego wprowadzić do maliny, a do gniazda USB tej samej maliny włożyć coś takiego:

https://allegro.pl/kategoria/modemy-gsm-usb-77798?string=3G

W RPi dasz radę ustawić sobie automatyczne przełączenie na modem GSM gdy zabraknie "łącza lokalnego". Wtedy będziesz miał "darmowy", stacjonarny Internet kiedy TPlink będzie zasilany i mobilny Internet kiedy TPlink schowasz do pudła.

 

Edytowano przez Nawyk
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dawno mnie nie było, choć w sumie projekt można zrealizować w kilka dni (jak się posiada wiedzę 😄 )

Jak wszystko wygląda ( w efekcie końcowym):

1) Część "czujnikowa" - NodeMCU LoLin v1.0 - na pokładzie esp8266-12e- zarządzające pobieraniem danych z czujników - mq-2, dht22, pir, nasłonecznienia - łączy się z siecią Wi-Fi, brokerem MQTT, pakuje dane z czujników do formatu JSON i wysyła je przez MQTT z QoS =0 co 5 minut

2) broker MQTT -Mosquitto  - zainstalowany na malince Raspberry Pi - otrzymuje dane i przesyła do klienta, które je subskrybuje

3) Rasbperry Pi model 3b+ po

  • 1) Moduł Wi-Fi skonfigurowany (w sposób pozwalający na tourting innych portów) jako AP - punkt dostępu, do którego łączy się esp8266-12e
  • 2) Wraz z systemem inicjalizuje się usługa, która uruchamia program w pythonie, który z kolei odbiera dane od brokerea i wysyła (request-post) na podstronę napisanę w php
  • 3) Jak wcześniej wspominałem zainstalowany broker Mosquitto 
  • 4) Jest dodany modem usb, który umożliwia kontakt z internetem

4) Nie ma możliwości na stałe połączenie z malinką, dlatego wykupiłem hosting (przy okazji, stworzę sobię stronę-wizytówkę...) -

  • 1) Podana strona w 3.2 - napisana jest w php, odbiera dane i zapisuje je w bazie danych SQLite
  • 2) System logowania - w jakiś sposób ogranicza dostęp do danych, mimo wszystko warto polepszyć sprawę
  • 3) Po prawidłowym zalogowaniu przekierowuje na podstronę pokazującą 5 wykresów - wykorzystując Google Charts

Niby nic, ale potrafi trochę zająć. Tym bardziej jeśli ma się zerową wiedzę z HTML,CSS, JavaScriptu, PHP, SQLite, Pythona i samego MQTT 😄 

Wykorzystałem GL5528, ale z pewnością warto zainwestować w coś dokładniejszego - czujnik z wyjściem cyfrowym, po zwiększeniu zabezpieczeń samej strony. Z pewnością w przyszłości pokusze się o rozwinięcie  - o sterowanie oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem, bardziej interaktywna stronę (pozwalającą na takie sterowanie, pokazującą odpowiednie alerty). 

Obecnie staram się podjąć projekt zbudowania Led Cube 8x8x8 z użyciem Arduino uno.

Edytowano przez Cant_Roar
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.