Skocz do zawartości

Stacja do lutowania BGA(kulki)


zenon407

Pomocna odpowiedź

Zwracam sie z prośba o pomoc.Buduje stację na wzór tego z linku ponizej:

Sam pomysł jest dość-objaśnie pokrótce- prosty :aby rozlutowac procesor graficzny z karty graficzne potrzebne są dwie grzałki: ceramiczna na dole i na podczerwień IR u góry.Sam proces rozlutowania

trwa ok 5 minut.Najwazniejsze w tej operacji sa temperatury -zaleznie czy wylutowujemy procesor ok 230 st ,stawiamy kulki na procesorze graficznym ok 200 st   stawiamy na kulkach ołowianych lub bezołowiowych temperatury sa inne.Na filmiku autor tego pomysłu ma taki kontroler -techFX Reflow Controller 1.0-( http://www.reflowcontroller.com/    )           wgrywa pliki  XLS -obsługuje pliki Excela (sic!)  zmienne sekundy i temperatura-mozna łatwo ustawic co sie chce(potrzebne są profile z 3-4 z inna temp)-prosto-nie znam żadnego języka programowania-(troche Simensa logo i program Milenium).Płyta grzewacza górna IR grzeje sie wolniej niz płyta ceramicza dolna- i ti własnie-między innym-jest potrzebny ten kontroler  w/w.Jest problem -nie moge dostać tego kontrolera.Kolega na innym forum zaproponował arduino -aby nim sterować dwa kontrolery temperatury z wyjsciem SSR.Lista cześci pod tym linkiem:

https://www.dropbox.com/sh/gj6feoxe2h3mcx5/AAC9otvCUTACU81UWBJ8WG-0a?dl=0

schemat:

https://www.dropbox.com/s/wdqa2gt2ensge19/BGA Rework Station.jpg?dl=0

Stąd prośba o wyjasnienie czy arduino dałoby rade-jak to rozwiąc?Napisanie programu skomplikowane?Prosze o rozjaśnienie mojego umysłu 🙂

Ps.Wszelkie objaśnienie działanie tej stacji sa.Autor pomysłu dzieli sie nimi chętnie pod filmem na YT  w postach .

Jest to projekt czysto amatorski-nikt za małe pieniadze nie chce podjąc sie rebalingu kart graficznych-owszem z wymiana procesora tak -co jest kosztowne i w 90% przypadków niepotrzebne.Uwaga zajmie ci co najmniej  30 min czasu....:)

 

5199138100_1536495541.jpg

pic.jpg

schemat.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

W zasadzie wszystko jedno jaki mikrokontroler użyjesz — jeśli popatrzysz na te zdjęcia, które tu pokazujesz, to zauważysz że nawet ten twój kontroler ma w różnych wersjach różne chipy. Niezależnie od tego co wybierzesz, jeśli nie będzie do tego gotowego kodu (a na to masz małe szanse), to bez programowania się nie obejdzie. Trzeba będzie się zapoznać z podstawami (mamy kurs) oraz z prawdopodobnie z kontrolą PID (Arduino ma do tego ładną bibliotekę).

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobienie tego od zera nie jest trudne, dokładnie tak jak wymurowanie prostej ściany z cegieł czy wytoczenie kulki na tokarce. Musisz odsiedzieć swoje dupogodziny, wielokrotnie się pomylić, popsuć materiał i wreszcie coś masz. Jeśli jednak stacja potrzebna Ci do pracy a nie jest słomianym ogniem lub pomysłem na ciekawe spędzenie wolnego tygodnia, to ja bym jednak radził rozejrzeć się za gotowcami. Poszukaj hasła "Arduino bga station". Moim zdaniem ludzie nie takie rzeczy już zrobili na tym komputerku więc nie wiem dlaczego przywiązałeś się do akurat tego konkretnego rozwiązania. A gdy po przejrzeniu filmików na YT lub przeczytaniu Instructables naprawdę uznasz, że chcesz (i możesz) to zrobić zupełnie samodzielnie, to tak jak radzi deshipu zacznij od czytania o programowaniu mikrokontrolerów, bo bez tego się nie obejdzie. Ja szacuję taki projekt na kilka dni pracy wprawnego programisty. I nie mówię to o namiastce która jakoś zaczyna coś mierzyć i włączać grzałki tylko gotowe urządzenie z wyświetlaczem, przyciskami/gałkami/pokrętłami i zapamiętywaniem profili w pamięci nieulotnej. No ale Tobie wprawy (i wiedzy) brakuje a musiałbyś poznać wiele drobnych mechanizmów programistycznych. Możemy Ci wskazać co musisz kupić by mieć działający sprzęt stacji BGA z Arduino (czy coś już masz kupione?), ale programu nikt za Ciebie nie napisze. No chyba że wrzucisz swój temat do działu "Praca" i przygotujesz się na wydatki.

Zastanów się też czy musisz kupować cały browar by napić się piwa. Mnie wielokrotnie nachodziła myśl, by zrobić wreszcie np. ploter tnący gorącym drutem skrzydła czy kadłuby do modeli. Za każdym razem jednak tłumaczę sobie, ze wolę wydać 20-50zł i mieć za kilka dni ślicznie wycięte profile ze wskazanego materiału, niż klecić z alu ramę, napędy, jakieś sterowania a potem trzymać wielkiego grata gdzieś w garażu po to by raz na kilka miesięcy zadymić wszystko smrodem topionego styropianu. Jeśli naprawa płyt komputerowych to nie jest Twój core business a masz akurat problem z jakąś kartą graficzną, to radziłbym jednak korzystanie z usług - nawet jeśli wydają się droższe, co często bywa złudne w porównaniu z tym ile czasu i energii poświęcisz na zbudowanie stacji BGA.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzieki za obszerna  odpowiedz :). Pewnie poswieciłes  swój czas aby obejrzec prawie 30 min filmiku -masz duzo racji ale nie do konca.Jestem uparciuszek  i naprawa płyt graficznych nie jest moim biznesem.Wrzuciłem swój post na rózne fora i sa rózne odpowiedzi-sadziłem ,ze juz taki program jest czy na arduino czy maline.Robię rózne maszyny tylko dla własnej satysfacji-na biznes juz jestem za stary.Mam mnóstwo zainteresowań,nie pracuje tylko cos kombinuje ,naprawiam komputery,auta,przerabiam,poławiam bursztyn  i inne rzeczy robie....:)

Suma sumarum  -na jednym forum polecono mi sterownik temperatury PC410 ( ok 130 zł) który rozwiazuje moja sprawe-jest osiem profili do ustawienia-moze sie komus przyda.Ja zrobie ta maszyne

to wrzuce na YT-wykaz wsystkich czesci i fotek chetnie udostępnie

Pozdrawiam i na pewno zajrze na to forum bo juz postanowiłem kupic arduino nano i zacząc proste rzeczy robić.

🙂

Edytowano przez zenon407
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Trochę nie rozumiem. Oczywiście gratuluję decyzji wejścia w świat programowania mikrokontrolerów - nie ma to jak nowy kawałek wiedzy, lepiej późno niż później. Zastanawiam się tylko nad robieniem rzeczy na półkę. Skoro taka maszyna nie jest CI potrzebna i nie zajmujesz się serwisem elektroniki, to skąd będziesz wiedział, że zrobiłeś ją dobrze? Takie rzeczy bez długotrwałego testowania "w boju" i ulepszania nie wychodzą od razu poprawnie. Ok, może na YT filmik będzie imponujący i przysporzy wiele "lajków", ale czy to nie jest nieuczciwe w stosunku do oglądających? W jaki sposób zweryfikujesz, że przyjęte profile są dobre, że lutowania mają 100% poprawność i wystarczającą niezawodność by maszyna była użyteczna a nie stanowiła ciekawy eksponat do filmu? Kiedy osiągniesz satysfakcję (bo w sumie chyba o to chodzi, skoro nie o pieniądze) z dobrze wykonanej roboty? Gdy obie grzałki będą gorące a podłączony do gotowego sterownika wyświetlacz będzie pokazywał jakieś temperatury? Słabe to.

W każdym razie witamy na Forum i liczymy na ciekawe tematy opisujące Twoje kolejne (lub choćby byłe) osiągnięcia.

BTW: Spróbuj przed wysłaniem czytać swoje posty i poprawiać błędy, bo nawet będąc bardzo technicznym człowiekiem wypada reprezentować jakąś minimalną elegancję sposobu wyrażania swoich myśli na piśmie.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie beda rzeczy na półkę jak piszesz.Mam kupione dwie karty graficzne  dosyc drogie i leza sobie na półce.Jak zrobie i będą  działac to będe wiedział czy nie  czy działaja?

Jestem graczem komputerowym i denerwuje mnie kupowanie co 1,5 roku nowych kart graficznych po 1000zł- tansze nie wchodza w gre.Czas mija i wchodza NOWSZE karty graficzne i nikt nie chce naprawiac.Poza tym jest duzo rzeczy do naprawy w komputerach,płytach głównych PC (mostki i inne) robie to dla przyjaciół i czasami dla siebie. Kluczowa w lutowaniu jest tem 230 st w lutowaniu kulek-nie moze byc za długi i za krótko-ma byc tyle ile potrzeba.

 

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.