Skocz do zawartości

7660 nie działa z baterią


jawa

Pomocna odpowiedź

Testowałem  układ ze wzmaniaczem z pompą ładunków 7660. Dokładnie z https://botland.com.pl/wzmacniacze-operacyjne/10916-modul-wzmacniacza-operacyjnego-ad620.html Na wyjściu wzmacniacza słychać było buczenie, więc odłączyłem go od zasilacza i podłączyłem przez baterie 9V. Ku mojemu zdziwieniu 7660 zaczął się potwornie grzać. Odłączyłem wszystkie pozostałe układy i podłączyłem tylko wzmacniacz do zasilacza. Ożyl i buczał jak poprzednio. Zamieniłem zasilacz na baterię. Znowu zaczął się grzać 7660 i nie było ujemnego napięcia. Używałem zasilacz z podobnym napięcie do baterii 9V. 

Czy ktoś z kolegów miał taki problem, że generator w 7660 się nie wzbudzał jak miał "za czyste" zasilanie?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie. Tam jest oscylator RC i nie ma prawa nie ruszyć. Robisz mu jakąś krzywdę. Co to ma być za urządzenie i co chcesz mierzyć tym AD620? To dość wiekowy, ale wciąż całkiem niezły wzmacniacz pomiarowy. Na sam pomysł by od dołu zasilać wzmacniacz tej klasy z pompy ładunkowej 7660 mogli wpaść tylko gdzieś na głębokim wschodzie. Schematu płytki trzeba się domyślać. Do czego jest tam LM358? Czy to on wyznacza referencję odniesienia dla wyjścia? Masz jakąś dokumentację tego modułu z Botlandu?

1. Pokaż schemat całości - co tam napodłączałeś?

2. Co to są "wszystkie pozostałe układy"?

3. Co to znaczy, że "wyjściu wzmacniacza słychać było buczenie"? Wyjście wzmacnicza produkuje napięcie względem masy GND. Czym go obciążyłeś i jak?

4. Co jeszcze podłączasz do zasilania dodatniego a co do ujemnego?

5. Czy mierzyłeś napięcie baterii w czasie pracy i napięcie zasilacza? Co to za zasilacz? Jak podłączony?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wzmacniacz miał umożliwić sprawdzenie w jakiej odległości mogę wykryć zewnętrzny przewód przez, który przepływa znany mi sygnał. Dokładnie przez przewód miałem puszczać sinusoidę 1kHz. Zrobiłem prosty układ, gdzie do S+, S- była podłączona cewka. Cewkę miałem z bezprzewodowej ładowarki ze szczoteczki do zębów. Do wyjścia wzmacniacza Vout przez rezystor 420ohm podłączyłem słuchawkę (33ohm). 

Jak zobaczyłem, że mam problemy z zasilaniem (na baterii nie działa) uprościłem układ jeszcze bardziej. Odłączyłem cewkę, S- i S+ połączyłem rezystorem 43k, S- podciągnąłem do masy rezystorem 24k. Efekt miałem ten sam. Na zasilaczu działa, na baterii nie. 

Ale udało mi się wywołać ten sam efekt na zasilaczu. Pompa ładunków 7660 przestała działać, zaczęła się grzać, na jej wyjściu było 0.8V. Kluczem do osiągnięcia tego efektu była szybkość narastania zasilania. Jeśli zasilanie narastało za szybko, układ przestał działać. Gdy 7660 nie działał, pobierał 400mA. 

Podłączyłem plus baterii w szereg z rezystorem 360ohm i zaczęło działać.

Efekt nawet z zasilaniem z baterią był niestety mizerny. W słuchawce było słychać piszczenie, prawdopodobnie od generatora 10kHz z 7660.

Czyli ten wzmacniacz się nie nadaje. Wygląda, że do moich potrzeb dobry byłby wzmacniacz od mikrofonu dynamicznego. Czy ma ktoś namiar na takowy?

Link do komentarza
Share on other sites

7660 nie ma problemu z szybkością narastania napięcia wejściowego. Kłopot leży w konfiguracji tego co jest podłączone do jego wyjścia. Prawdopodobnie chińczykom udało się tak to spaprać, że obecność napięcia V+ przy braku V- (a tak właśnie jest w pierwszej chwili po zapodaniu szybko narastającego V+) wykłada któryś wzmacniacz i ten zaczyna pobierać duży prąd. Ja jednak stawiam na inny mechanizm: powodem poronionego zachowania pompy może być to,  że plus zasilania z szyny V+ przechodzi przez obciążenie (wzmacniacze lub oporniki - nie znamy schematu) i pojawia się na szynie V- co polaryzuje któryś klucz 7660 na "załączony" i uniemożliwia jej poprawny start. Spróbuj z ciekawości dać małą diodę Schottky między V- a GND (anodą do V- oczywiście). To zapobiegnie "przemagnesowaniu" szyny V- na plus i powinno zapewnić poprawny start pompy.

Dla tego zastosowania nie potrzebujesz oczywiście wzmacniacza pomiarowego tylko zwykły wzmacniacz małosygnałowy AC. Możesz to zrobić na tranzystorach, możesz na wzmacniaczu operacyjnym, co wolisz. Jeśli masz żyłkę do eksperymentów, kup LM358 - to dwa wzmacniacze w cenie piasku i zbuduj z nich dwustopniowy tor sprzężony AC (żeby pozbyć się dryftów/błędów DC) o regulowanym wzmocnieniu. Nie potrzebujesz przecież jakości mikrofonowego wzmacniacza audio a na dwóch stopniach tego typu możesz osiągnąć wzmocnienie rzędu x10000 w paśmie głosu. No i co chcesz dalej z tym sygnałem (wyjściowym) zrobić? Co to znaczy "mogę wykryć zewnętrzny przewód"? Jakie są kryteria "wykrycia"? Będziesz to zapodawał na głośnik? Przetwornik A/C procesora? Detektor szczytowy z diodą plus jakiś wychyłowy ustrój pomiarowy? Od tego zależy co musisz postawić za wzmacniaczem. Najwięcej możliwości dałby poczwórny LM324, bo wtedy dwa "bonusowe" wzmacniacze możesz wykorzystać do sterowania właśnie słuchawek, wskaźnika diodowego czy wychyłowego. W najprostszym przypadku kup jeden LM386 (są gotowe moduły) - to malutki, kultowy już wzmacniacz mocy którego czułość powinna wystarczyć do podłączenia takiej właśnie ceweczki udającej mikrofon dynamiczny a z drugiej strony bezpośrednio możesz podłączyć od razu słuchawki czy mały głośniczek. A jeśli wzmocnienie x200 nie wystarczy, dodaj tranzystor lub daj dwa takie moduły szeregowo 🙂

Czy jesteś kolejnym próbującym zrobić kosiarkę śledzącą zakopany w trawniku kabel czy po prostu postanowiłeś poszukać kabli w ścianie? Pytam tak z ciekawości..

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i...? Co w takim razie planujesz? Jaki kolejny ruch? Eksperyment? Moduł do kupienia? Poradzisz sobie ze wzmacniaczem? Jak chcesz wykrywać sygnał w procesorze? Na jakiej platformie chcesz zrobić całą inteligencję kosiarki? Jak rozwiążesz problemy sterowania kierunkiem? Masz na oku jakieś podwozie? Będą osie skrętne czy obroty jak w czołgu? Zasilanie? Co będzie źródłem sygnału w kablu? Będziesz musiał w torze odbiorczym zrobić filtry wąsko strojone (wszystko jedno analogowe czy cyfrowe), bo to jedyne co Cię uratuje przed łapaniem wszystkich śmieci z samej kosiarki zamiast sygnału z pojedynczego drutu. Sam napisałeś, że sygnał będzie znany - i na tym się oprzyj. Im węższe pasmo tym mniej szumów, to chyba jasne. Jakiś obwód magnetyczny lepiej sprzęgający cewkę z podłożem? Przemyśłałeś to? A jakieś wykrywanie kierunku pod jakim najeżdzasz na kabel (dwie cewki)?  Czujniki uderzeń w przeszkody? Czujniki blokady kół? Kontrola trakcji? Jakie to będą napędy? itd.. Pół roku na taką konstrukcję to dla hobbysty na Twoim poziomie mało czasu. Większość z tych rzeczy powinieneś już wiedzieć by nie brnąć w ślepe uliczki lub nie podejmować pochopnych decyzji ważących na dalszych losach tego projektu. Masz ochotę napisać o swoich przemyśleniach czy to właściwie koniec tego wątku, bo wg Ciebie moduł wzmacniacza działa źle (co oczywiście nie jest prawdą)?

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.