Skocz do zawartości

Sumo Challenge 2018 - Łódź, 17-18.11.2018


Komentator

Pomocna odpowiedź

Sumo Challenge 2018 -  Łódź, 17-18.11.2018

Organizatorzy Sumo Challenge 2018 zapraszają na kolejną edycja wydarzenia, która w tym roku odbędzie się w dniach od 17 do 18 listopada. Podczas zawodów możliwe będzie sprawdzenie swoich robotów w 19 konkurencjach. Wstęp dla widzów oraz udział w zawodach jest darmowy.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707, świetna relacja - dzięki za podzielenie się opinią! Mogę tylko żałować, że w tym roku nie udało mi się dostać do Łodzi na czas. Oby następnym razem się udało!

Mamy tu jakiś zawodników, którzy startowali w SC2018? Jak Wasze wrażenia po zmianie lokalizacji?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy jest ten "Ketchup House", nie trzeba świetnego sprzętu, a można wykazać się podczas programowania. Fajna alternatywa dla LEGO (bo ile można budować LFów z jednym czujnikiem). Zawsze jakieś nowe wyzwania - szkoda tylko, że ta konkurencja jakoś mocniej się u nas w kraju nie przyjęła 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kolejnych kilka migawek. Tym razem dosłownie, bo niektórzy to szybsi byli niż moje umiejętności śledzenia celu 🙂 Niestety nie mogłem wejść wyżej, na trybuny, by zrobić ujęcia z dalszej odległości a stojąc tuż przy torze ciężko było z ręki zrobić cały przejazd. W każdym razie coś tam widać. Moim zdaniem niektórzy poświęcili stabilność jazdy kosztem prędkości no i wyszło myszkowanie na boki zamiast prucia do mety. Mimo starań oraganizatora trasa miała jeden czy dwa malutkie progi, co widać czasem jako dziwne podskoki nosków robotów. Nie wiem czy najszybszy był ten z turbinką, ale gdyby istniała kategoria Sound Special Effects to wygrałby w cuglach. Jeden z niezłych przejazdów zakończył się dosłownie 20cm przed metą, bo robot podczas niewielkiego zboczenia z linii zobaczył przednim dalmierzem (tym do wykrywania cegły) boczną ścianę jako koniec trasy i stanął. Ciekawe, że niektóre efekty niestabilności regulatorów widać dopiero po kilkunastu metrach i nabraniu prędkości - trzeba by mieć naprawdę duży pokój żeby wykryć to w domu..

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marek1707 Bardzo przepraszam za OT, ale jakiego programu użyłeś do zmontowania filmów? Na 40. sekundzie I filmu widać, że ktoś dotknął misia, aby trafił w szczęki robota - jest to dozwolone? LF speed - czy dobrze myślę, że nie musiałby być to nawet robot, a pojazd z dwoma podłączonymi na stałe silnikami jadący wprzód ze ślizgaczami po bokach? Teoretycznie też by ukończył trasę, jadąc w "korytku"

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O ile pamiętam ten przejazd z "pomocną dłonią" nie został ukończony z innego powodu, być może robot zdechł a ja to wyciąłem. Sędziowie czuwają i raczej takie rzeczy nie przechodzą a poza tym dookoła stoi konkurencja. Emocje są spore więc fair-play jest tu obowiązkowe. Co do szczegółów, odsyłam do regulaminów konkurencji, wciąż dostęnych na stronie Skanera:

http://skaner.p.lodz.pl/sumochallenge/

Pojazdy jadące po prostej linii były częścią większej konkurencji Line Follower. Nie wiem, czy można było zgłosić się np. wyłącznie do tego toru czy punktacja była wspólna. Warto sobie te regulaminy ściągnąć, przemyśleć i zabrać się do roboty, szczególnie gdy moje filmy zachęciły kogoś do przyjazdu do Łodzi w przyszłym roku. Naprawdę, nie święci garnki lepią 🙂

Wyniki zawodów dostępne są na podanej wyżej stronie (Menu -> Wyniki).

Program? Nie jestem jakimś specjalistą od video a okazało się, że aplikacja "Zdjęcia" w moich Windowsach 10 umie łączyć pliki mp4 i statyczne zdjęcia, wstawiać napisy (w kilku predefiniowanych wzorkach, wow!) i eksportować to do jednego dużego filmu. Żadna rewelacja, brak ściemnień, rozjaśnień, linii audio itp, no taka podstawa podstaw.

Mam jeszcze coś o myszach, trochę niezgrabne. W sumie było tylko kilka gryzoni i w zasadzie trzy z nich mogły nawiązać ze sobą jakąś walkę. Dwa pierwsze miejsca, o ile dobrze zapamiętałem czasy, zajęły myszy tego samego zawodnika - szacun i gratulacje. Moim zdaniem przy osiąganych czasach <6s konieczne będzie w przyszłym roku wbudowanie w labirynt bramek pomiarowych podobnie jak w LF. Organizatorzy mieli na torach LineFollowerów bardzo fajne, optyczne bramki liczące czas z rozdzielczością 1ms, zdaje się połączone przez LAN z siecią zawodów. Z całym szacunkiem dla refleksu sędziego przy labiryncie, myszy też chcą!

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.11.2018 o 23:10, wn2001 napisał:

LF speed - czy dobrze myślę, że nie musiałby być to nawet robot, a pojazd z dwoma podłączonymi na stałe silnikami jadący wprzód ze ślizgaczami po bokach? Teoretycznie też by ukończył trasę, jadąc w "korytku"

Wszystko zależy od konkretnych zawodów. Czasami takie tory budowane są parami (dwie równoległe linie) bez żadnej oddzielającej barierki, wtedy Twój pomysł by się już nie sprawdził 😉

Dnia 22.11.2018 o 23:48, marek1707 napisał:

Mam jeszcze coś o myszach, trochę niezgrabne. W sumie było tylko kilka gryzoni i w zasadzie trzy z nich mogły nawiązać ze sobą jakąś walkę. Dwa pierwsze miejsca, o ile dobrze zapamiętałem czasy, zajęły myszy tego samego zawodnika - szacun i gratulacje. Moim zdaniem przy osiąganych czasach <6s konieczne będzie w przyszłym roku wbudowanie w labirynt bramek pomiarowych podobnie jak w LF. Organizatorzy mieli na torach LineFollowerów bardzo fajne, optyczne bramki liczące czas z rozdzielczością 1ms, zdaje się połączone przez LAN z siecią zawodów. Z całym szacunkiem dla refleksu sędziego przy labiryncie, myszy też chcą!

Kilka lat nie obserwowałem MicroMouse, a widzę, że te zawody też się fajnie rozwinęły i polskie "myszy" jeżdżą już całkiem ładnie. Może ktoś z aktualnie aktywnych zawodników pochwali się swoją konstrukcję na forum? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.