Skocz do zawartości

Budowa menu pod LCD i enkoder obrotowy


AVOwoj

Pomocna odpowiedź

Witam.

To mój pierwszy post na forum. 😁 Po ponad roku przerwy od zabawy z programowaniem Arduino myślałem, że dam sobie radę ale się przeliczyłem. Więc potrzebuję Waszej pomocy i byłbym bardzo wdzięczny za jej otrzymanie.

Otóż zrobiłem sobie "lampę" na neopixelach i mam problem z napisaniem kodu do interaktywnego menu pod lcd, sterowanego enkoderem obrotowym z przyciskiem. LCD to Lcd 16002 16x2 podłączony przez I2C. Arduino Pro Mini. 

Proszę o pomoc w napisaniu kodu pod menu. Nawigacja po menu sterowana enkoderem np. pozycja w menu "Jasność neo" kliknięcie otwiera podmenu do zmiany wartości jasności świecenia neopixeli i potencjometrem zmieniamy wartość od 1 do 100% kliknięcie oznacza akceptację zmiany wartości i powrót do "głównego menu"

Chciałbym sterować: jasnością wszystkich diód, Wartościami RGB, Efektami, jasnością wyświetlacza.

Menu w stylu:

Jasność neo

        - Wartość 0-100%

Kontrola RGB

        - R 0-255

        - G 0-255

        - B 0-255

Efekty (umieszczę sobie kody)

      - Woda

      - Ogień

      - Kosmos itp..

Jasność LCD

       - Wartość od 0-100%

Jestem tak z tym zagubiony, że kilkugodzinne szukanie w internecie mi nie pomogło podołać temu zadaniu. 😭 Tylko tyle mam kodu. Nepixele podpięte pod pin 9, ilość = 9 diód.

#include <Adafruit_NeoPixel.h>
#include <OneButton.h>
#include <Encoder.h>
#include <Wire.h>
#include <LCD.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>

LiquidCrystal_I2C  lcd(0x3F,2,1,0,4,5,6,7);

// Enkoder obrotowy
long oldPosition  = 0;
int encoderDTpin = 2;
int encoderCLKpin = 3;
Encoder myEnc(encoderDTpin, encoderCLKpin);

int buttonPin = 4;
OneButton button0(buttonPin, true);

 

Edytowano przez AVOwoj
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@AVOwoj, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 9.11.2018 o 22:03, AVOwoj napisał:

Proszę o pomoc w napisaniu kodu pod menu. Nawigacja po menu sterowana enkoderem np. pozycja w menu "Jasność neo" kliknięcie otwiera podmenu do zmiany wartości jasności świecenia neopixeli i potencjometrem zmieniamy wartość od 1 do 100% kliknięcie oznacza akceptację zmiany wartości i powrót do "głównego menu"

Wstawiłeś cały swój kod czy coś ucięło? Bo widzę tylko ~dodanie bibliotek do projektu 😉 Jeśli faktycznie masz tylko tyle kodu to zastanów się czy chcesz go samodzielnie pisać. Jeśli nie, to możesz skorzystać z dobrodziejstw Arduino czyt. pobrać gotową bibliotekę do robienie menu na wyświetlaczach tekstowych i po prostu wykorzystać ją w swoim projekcie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.